Amazonka teče skozi dele Brazilije, Peruja, Bolivije, Ekvadorja, Venezuele, Gvajane, Francoske Gvajane in Surinama in velja za največjo reko po prostornini, a trenutno se ne kaže v vsej svoji veličini. V zadnjih mesecih je Južno Ameriko prizadela suša, zaradi katere kontinent ogrožajo številni požari, ki se širijo po vsej celini.
"Raven vode se je v zadnjih treh mesecih zaradi suše, ki so jo povzročile podnebne spremembe, zmanjšala za 80 do 90 odstotkov," je v izjavi zapisala kolumbijska nacionalna enota za obvladovanje tveganja nesreč (UNGRD). Pomanjkanje vode je še posebej prizadelo domorodne skupnosti, ki so najbolj odvisne od reke za hrano in prevoz, so še dodali.
Pri tiskovni agenciji AFP so povedali, da so v okolici mesta Leticia, ki je najjužnejšo mesto v Republiki Kolumbiji, glavno mesto departmaja Amazonas in eno večjih pristanišč na reki Amazonki, opazili mnogo čolnov, ki so zaradi upada vodostaja nemočno nasedli na kopnem. Prebivalci Leticie pravijo, da je to najhujša suša v najmanj pol stoletja.
Evropska služba za spremljanje Zemlje s pomočjo satelitov Copernicus je ta teden sporočila, da je bilo število gozdnih požarov v Južni Ameriki letos izrazito nadpovprečno, zlasti v regiji Amazonije in mokriščih Pantanal. Gozdni požari trenutno divjajo v Kolumbiji, Peruju, Ekvadorju, Braziliji in Boliviji. V Braziliji so gosti oblaki dima prekrili večja mesta, kot so Brasilia, Rio de Janeiro in Sao Paulo, pri čemer se dim včasih širi čez mejo vse do Argentine in Urugvaja.
Ekvador, ki je močno odvisen od hidroelektrarn, se zaradi najhujše suše v zadnjih šestih desetletjih sooča z velikim pomanjkanjem energije, zato je uvedel redne izpade elektrike in v 20 od svojih 24 provinc razglasil rdeči alarm. V glavnem mestu Kolumbije Bogoti pa že mesece omejujejo porabo komunalne vode.