Nadzor na notranjih mejah

Razpad schengna? Na nemško potezo so se ostro odzvali Poljaki

S.R.
10. 9. 2024, 21.43
Posodobljeno: 10. 9. 2024, 21.43
Deli članek:

Na nemško napoved uvedbe nadzora na vseh kopenskih meja so se danes odzvali tudi na Poljskem. Poudarjajo, da Poljska ne potrebuje poostrenega nadzora na meji, temveč večjo vključenost držav, kot je Nemčija, v varovanje in zaščito zunanjih meja EU.

Profimedia
Nemčija ima kar 3700 kilometrov dolgo kopensko mejo z več državami.

Nemške oblasti so včeraj naznanile, da bodo s 16. septembrom za obdobje šestih mesecev uvedli začasen nadzor na vseh nemških kopenskih mejah. Gre za ukrep, ki je posledica notranjepolitičnega dogajanja. Skrajno desna stranka Alternativa za Nemčijo (AfD) namreč s protimigrantsko retoriko vestno pridobiva nove volivce. Nedavno je slavila na deželnih volitvah v Turingiji, dobro se je odrezala tudi na deželnih volitvah v Saški. Kot so poudarili v nemški vladi, so ukrepi namenjeni učinkovitejšemu spopadu z nedovoljenimi migracijami in zaščiti nemške javnosti pred islamskimi skrajneži. V zadnjem obdobju so namreč v Nemčiji zabeležili več napadov z noži. Izstopa predvsem napad v Solingenu, kjer je sirski državljan ubil tri ljudi, še osem pa jih je ranil.

Nemčija bo tako sredi septembra uvedla nadzor vzdolž svoje celotne kar 3700 kilometrov dolge meje z Dansko, Nizozemsko, Belgijo, Luksemburg, Francijo, Švico, Avstrijo, Češko in Poljsko. Notranja ministrica Nancy Faeser je sicer napovedala tudi pripravo precej strožjega režima na mejah, in sicer »model učinkovitega zavračanja« migrantov na mejah, ki bo »v skladu z evropsko zakonodajo.« Podrobnosti tega režima še niso znane, saj ga usklajujejo z opozicijsko stranko CDU, kot kaže, da glede tega vprašanja danes ni bilo soglasja.

Ostri odzivi

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Na napoved ostrejšega nadzora na meji so se že včeraj odzvali Avstrijci. Avstrijski zunanji minister Gerhard Karner je denimo dejal, da Avstrija »ne bo prevzela nobenega migranta, ki ga bo na meji zavrnila Nemčija.« »Tukaj ni manevrskega prostora. Takšna je zakonodaja. Generalnemu direktorju policije sem odredil, naj ne dopustijo nobenih vračanj.« Da je uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah nesprejemljiva, je danes poudaril tudi poljski premier Donald Tusk. Dejal jem da to pomeni konec delovanja schengenskega območja.

Po besedah Tuska Poljska ne potrebuje »poostrenega nadzora na meji, temveč večjo vključenost držav, kot je Nemčija, v varovanje in zaščito zunanjih meja EU.« Tusk je po poročanju STA napovedal, da bo poljska vlada države, na katere bo vplivala odločitev nemške vlade, pozvala k nujnim posvetovanjem o nadaljnjih korakih v okviru EU.

Medtem se je v Bruslju tega vročega kostanja zaenkrat ne dotikajo. Na podobne pritožbe Slovenije, ki je vseskozi nasprotovala nadzoru na meji, ki ga že leta izvaja Avstrija, so dejali le, da mora biti to nujen in sorazmeren ukrep. To stališče so zdaj ponovili tudi v primeru Nemčije. Potrdili so sicer, da so obvestilo nemških oblasti o uvedbi nadzora prejeli in da ga preučujejo.