Na prostosti je bil malo več kot eno leto, potem pa je ob prvem izhodu iz vojske domov svoj zločin ponovil. Ob vrnitvi v domači kraj Vyatskiye Polyany v ruski regiji Kirov je posilil in umoril 85-letno starko Julijo, sovaščanko, ki jo je napadel v njenem domu.
Aprila letos je bil 29-letni Rossomahin spoznan za krivega Julijinega posilstva in umora ter ponovno obsojen na 22 let strogo varovanega zapora, kasneje pa so ga podaljšali na 23 let. Sodišče je ugotovilo, da je umor "vključeval izjemno brutalnost". A ruski državni sistem sam sebi očitno nasprotuje, saj je bil po le enem tednu od razsodbe Rossomahin ponovno na prostosti in ponovno napoten na ukrajinsko ozemlje.
"Morilec babice se je spet izognil kazni za svoj zločin in se je odšel borit v vojno," je za BBC povedala Anna Pekareva, vnukinja Julie Bjuskih, ki je po dogodku z družino v nenehnem strahu za svoje življenje.
Na tisoče posiljevalcev, morilcev in drugih zločincev, vključno z Ivanom Rossomahinom, je bilo izpuščenih iz zapora in poslanih na fronto, kjer so pripomogli k brutalnim napadom na ukrajinska mesta, kot je Bakhmut.
Po lanskoletnem neuspelem uporu Jevgenija Prigožina, ko je na tisoče tovrstnih kriminalnih plačancev korakalo proti Moskvi, je novačenje jetnikov iz zaporov prevzela ruska vojska. Praksa, ki je bila prej skrita, je s tem postala formalizirana v uradnem zveznem zakonu marca letos. Po zakonu se obsojenim kriminalcem, ki se prijavijo v boj, preostala kazen pogojno odloži za čas služenja vojaškega roka. Nekateri bi lahko prejeli celo uradno pomilostitev, če bi dobili nagrade, na primer za "pogum" na bojišču. Neuradno se govori, da so te nagrade zagotovljene, torej je pomilostitev del dogovora z rusko državo, v zameno za krutost na ukrajinskem terenu.
Letošnja ostra ofenziva ruskih sil v ukrajinski regiji Donbas je izčrpala moskovske rezerve mož. Ministrstvo za obrambo Združenega kraljestva je ocenilo, da je Rusija v dveh mesecih operacije izgubila kar 70.000 ljudi – to je povprečno 1000 mrtvih ruskih vojakov na dan. Pripravljenost Kremlja, da izpusti zelo nevarne kriminalce, kot je Rossomahin, in jih pošlje v vojno, kaže, da ruska vojska nujno potrebuje več rekrutov.
»Očitno je, da ni dovolj delovne sile,« pravi Anna
»Oblasti je vseeno za miroljubne civiliste, če dovolijo, da se ljudi, ki so storili hude zločine, oprosti in izpusti iz zapora. To nam pove, da se v Rusiji nihče ne more počutiti varnega.«
Anna se boji, da Rossomahinova izpustitev pomeni, da je njena družina zdaj v skrajni nevarnosti: »Če se vrne, se nam bo poskušal maščevati – za naša prizadevanja, da bi mu zagotovili dosmrtno ječo.« Pravi, da želi zapustiti državo, drugi družinski člani pa se bodo skrili.
»Zastrašujoče je, da ni edini. Tudi če se ne vrne, koliko morilcev in psihopatov še hodi naokrog?«