Šolska reforma

Ruske šolarje bodo v novem šolskem letu poučevali tudi o junakih, ki bijejo bitko v Ukrajini

M.G.
12. 8. 2024, 08.13
Posodobljeno: 12. 8. 2024, 08.22
Deli članek:

Z začetkom novega šolskega leta bodo ruske učence v šolah učili o "junaških dejanjih" ruskih vojakov v vojni proti Ukrajini, seveda pa tudi o drugih herojih, ki jih Rusija šteje za svoje heroje.

Marko Vavpotič
/

Po poročanju ruskih medijev je nov učni načrt že objavljen na spletni strani Enotne vsebine splošnega izobraževanja. Seznam oseb, za katere Ruska federacija želi, da jih učenci spoznajo, je organiziran v tri kategorije: predrevolucionarno obdobje, sovjetsko obdobje in sodobna Rusija. V slednjem nastopata Vladimir Žoga in Olga Kačura, terorista in militanta iz Donecka, ki sta se borila za Rusko federacijo in sta bila ubita leta 2022.

Ministrstvo za izobraževanje svetuje, naj ruski učitelji svoje učence poučujejo tudi o propagandistki Dariji Dugini (hčerki ideologa "ruskega sveta" Aleksandra Dugina), proputinovskem raziskovalcu Fjodorju Konjuhovu, proputinovskem hokejistu Aleksandru Ovečkinu in podobnih osebnostih. Spletna stran vsebuje tudi povezave do video posnetkov o "ohranjanju in krepitvi tradicionalnih ruskih vrednot".

Ruska propaganda je prisotna tudi v predrevolucionarnem delu, v katerem Rusi kijevskega kneza Volodimirja Velikega imenujejo za enega od svojih junakov in ga opisujejo kot "simbol krščanske Rusije". Ruska federacija študentom priporoča, da študirajo dela pisateljev Nikolaja Gogolja in Antona Čehova, pesnikov Aleksandra Puškina in Fjodorja Tjutčeva, skladatelja Petra Čajkovskega in drugih.

Ministrstvo za izobraževanje je iz sovjetskega obdobja izbralo "junake", kot sta maršala Georgij Žukov in Konstantin Rokossovski, "saboterko" Zoyo Kosmodemjanskajo in druge vojaške osebnosti iz Rdeče armade. Na seznamu Rusov je tudi priznani ukrajinski konstruktor in konstruktor raket Serhij Korolov, ki je bil odgovoren za prvi vesoljski sprehod. Korolov je bil pionir praktične kozmonavtike in prvi glavni konstruktor raketnih in vesoljskih tehnologij v ZSSR – vendar je pred tem preživel šest let v sovjetskih prisilnih delovnih taboriščih. Leta 1938 so ga sovjetske oblasti zaprle v Gulag na Kolimi, kasneje pa so ga prepeljale v Moskvo. Korolov je sodeloval z letalskim konstruktorjem Andrejem Tupoljevim – tudi žrtvijo Stalinovega terorja – pri razvoju reaktivnih motorjev in šele leta 1944 so ga predčasno izpustili iz zapora.