V ponedeljek bodo tako romarji molili na gori Arafat pri Meki, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo. S slovenske Islamske skupnosti so sporočili, da se bo hadža letos udeležilo 44 romarjev iz Slovenije.
Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak vernik v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja. Hadž je nekakšen prikaz solidarnosti islamske verske skupnosti in njene podreditve Alahu.
V torek bo potekalo "kamenjanje hudiča", ki označuje začetek kurban bajrama - praznika žrtvovanja. Simboličnemu "kamenjanju hudiča" bo sledilo obredno žrtvovanje živali. Praznik spominja na trenutek, ko je Alah Abrahamu zaukazal, naj žrtvuje svojega sina. Ob koncu se bodo romarji sprehodili še okoli svetišča Kaba v Meki, s čimer se bo romanje tudi končalo. Letos se bo hadž končal v petek.
V Sloveniji bo osrednja bajramska slovesnost Islamske skupnosti v torek potekala v Ljubljani, v športni dvorani Slovan na Kodeljevem, z začetkom ob 7.58. Bajramsko molitev bo namesto muftija Nedžada Grabusa, ki se udeležuje letošnjega romanja v Meko, vodil sekretar Islamske skupnosti Nevzet Porić.
Bajramsko molitev bodo organizirali tudi v Kranju, Tržiču, na Jesenicah, v Škofji Loki, Postojni, Ajdovščini, Kopru, Kočevju, Trbovljah, Celju, Velenju, Mariboru, Sežani, Izoli, Novi Gorici, Krškem in Novem mestu.
Začetek tradicionalnega romanja muslimanov v Meko
Muslimani po svetu danes obeležujejo začetek hadža oziroma tradicionalnega romanja v Meko, ki je eden od petih stebrov islama. Po izročilu naj bi vsak musliman, ki si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opravil to romanje. Vrhunec romanja bo v ponedeljek, v torek pa bodo muslimani praznovali kurban bajram.