Peticija

Marko Pokorn: Če doječa mati ob tem gleda v zaslon, se to odraža tudi na njeni fiziologiji, srčnem utripu

S.R./STA
20. 2. 2025, 18.05
Posodobljeno: 20. 2. 2025, 18.05
Deli članek:

Vprašanje, ali bi morali mobilne telefone v vrtcih in šolah povsem prepovedati, so danes obravnavali skupina posameznikov, zbrana v ekipo Odklopi.net, in nekateri strokovnjaki. Zavzemajo se namreč za zakonsko omejitev uporabe pametnih telefonov in drugih digitalnih naprav v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.

Robert Balen
Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn.
  • Prepoved uporabe mobilnih telefonov na vseh slovenskih šolah?

S peticijo, pod katero od danes do 30. marca zbirajo podpise, vlado, ministrstvo in druge pristojne institucije pozivajo, da nemudoma oblikujejo in sprejmejo zakonodajne ukrepe za učinkovito omejitev uporabe digitalnih naprav. Pozivajo jih še, da spodbujajo vzgojo in izobraževanje o smiselni in zdravi rabi informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter da podprejo prenos dobrih praks iz držav, kjer so uvedli podobne ukrepe, ter jih ustrezno prilagodijo slovenskim razmeram.

Vodja projektov v Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj in pobudnica peticije Vlasta Juršak je na današnji novinarski konferenci dejala, da je pobuda reakcija na stanje v družbi, ob tem pa so uporabo naprav že omejile številne države. "Tukaj lahko naredimo konkretne korake za to, da bodo naši otroci živeli v miru, hodili v šolo, kjer se bodo učili, igrali, kjer bodo zdravi in varni," je povedala. Dodala je, da so zelo veseli, da je peticijo s podpisom že podprla predsednica republike Nataša Pirc Musar, številni strokovnjaki in organizacije.

Predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter ravnateljica Osnovne šole Danile Kumar Mojca Mihelič je poudarila, da je ukrepanje nujno, saj digitalne naprave otroke delajo asocialne, jih razčlovečujejo in spravljajo v stiske, kakršnih odrasli nikoli niso doživeli. Dodala je, da šole pri omejevanju naprav postajajo nemočne. "Področje je nujno urediti z zakonom, ker že posega v zdravje otrok in zaradi tega ne moremo več zagotavljati varnega in spodbudnega učnega okolja," je dejala Mihelič.

Škodljivi učinki

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn je med škodljivimi učinki uporabe digitalnih naprav za otroke naštel slabši razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti in socialnih veščin, vplivajo na motnje pozornosti s hiperaktivnostjo, moteno spanje, kratkovidnost ter pomanjkanje gibanja. "V največji meri pa opažamo vpliv na duševno zdravje in samomorilno vedenje. Povečana izpostavljenost zaslonom lahko privede tudi do digitalne odvisnosti, posredovanja neprimernih vsebin in medvrstniškega nasilja," je opozoril.

Ob tem pa dodal, da morajo biti starši pri tem zgled. Otroci v prvih mesecih potrebujejo obraze, pristno interakcijo s straši. Če mati, ki doji otroka, ob tem gleda v zaslon pametnega telefona, se to odraža tudi na njeni fiziologiji, srčnem utripu in vsem, kar oddaja, je opozoril. "Mislim, da je ta omejitev uporabe zaslonov korak k poskusu normalizacije otroštva," je še povedal Pokorn.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Družijo se digitalno

Peticijo so podprli tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Predsednica Darja Groznik je dejala, da si v zvezi že eno leto prizadevajo nagovoriti odločevalce, da bi omejili uporabo pametnih naprav v šolah, a da se ni nič premaknilo. "Očitno je potrebna širša družbena aktivacija, da se bo res kaj spremenilo na bolje," meni. Predlagajo tudi, da bi 20. februar razglasili kot dan brez telefona.

Antropolog Dan Podjed z Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU pa je navedel, da raziskave kažejo, da so se mladi nehali družiti v živo, ker se bistveno več družijo digitalno. Prepričan je, da zasebni pametni telefoni ne sodijo v šolski prostor, če pa jih šole potrebujejo pri pouku, pa naj jih kupijo samo oziroma prosijo starše, da jih donirajo.

Zbrani so poudarili, da se ne zavzemajo za popolno prepoved pametnih naprav, saj je treba otroke naučiti uporabljati digitalne naprave, ampak za premišljeno digitalizacijo.

Ekipo Odklopi.net ob Vlasti Juršak in Danu Podjedu, sestavljajo še vodja Centra za zdravljenje zasvojenosti v ZD Nova Gorica Miha Kramli, skladatelj in inštrumentalist Aleksandar Arsov, Anja Vočrič iz ZPMS ter strateški komunikator v gospodarstvu Jure Brankovič.

Zakonodaja tega ne bo rešila

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pa so v odzivu na peticijo zapisali, da zgolj prepoved uporabe na zakonski ravni problema pretirane in nenadzorovane rabe telefonov in drugih digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih ne bo rešila. Dodali so, da ima večina slovenskih šol prepoved že zapisano v svojih pravilih.

Napovedujejo, da bodo marca s strokovno in širšo javnostjo začeli razpravo o predlogu rešitev, ki so v zaključni fazi priprave. Predlogi rešitev po njihovih navedbah vključujejo zakonsko omejitev rabe pametnih telefonov in drugih digitalnih naprav v šolskem prostoru, sistematično pridobivanje znanj na področju rabe digitalne tehnologije, ki vključuje smiselno in zdravo rabo, vzgojne ukrepe v primeru nespoštovanja predpisov in pristojnost staršev za ravnanje otrok v primeru nespoštovanja omejitev rabe.