Pristojni odbor

Na mizi predlog zakona o omrežnini, Duška Godina upa, da bodo poslanci še enkrat razmislili

S.R.
4. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce, ki je prejšnji teden prestal prvo oviro v državnem zboru, je danes v rokah pristojnega odbora.

Robert Balen
Direktorica agencije za energijo Duška Godina opozarja, da predlog zakona »neposredno posega v tarifne postavke omrežnine in s tem v pristojnost agencije za energijo.«

Poslanci so predlog zakona o omrežnini, s katerim želi koalicija začasno ublažiti finančne posledice prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra, na četrtkovi seji poslali v nadaljnjo obravnavo. Predlog bodo danes obravnavali na odboru državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor. V skladu s predlogom bi se tarifne postavke za obračunsko moč v višji, zimski sezoni v časovnem bloku 1 znižale na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2, hkrati se omrežnina za presežno obračunsko moč v višji sezoni za časovni blok 1 gospodinjskim odjemalcem ne bi obračunala. Gre za ukrep, ki bi veljal za letošnja januar in februar, pri čemer bi se izpad pri pobrani omrežnini pokril v breme omrežninskih presežkov družbe Eles.

Predlog zakona, ki so ga pripravili poslanci koalicije, podpira tudi vlada Roberta Goloba. Kot so poudarjali v koaliciji, veljavni sistem tarif, ki od jeseni dviga toliko prahu, na zeleni prehod deluje zaviralno. Ob tem je poslanec Svobode Miroslav Gregorič dejal, da povprečni gospodinjski odjemalec, ki nima merilnika trenutne moči, veljavne metodologije obračuna električne energije že spričo njene kompleksnosti ne more razumeti, zato ne more prilagajati odjema.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

»Prav je, da država pred nesorazmernimi dvigi na položnicah zaščiti ljudi, ki so v preteklosti sprejemali pravilne investicijske odločitve,« pa je dejala državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen, ki je ob tem poudarila še, da je z uveljavitvijo nove metodologije prišlo do nesorazmernega dviga zneskov na položnicah za električno energijo, zlasti pri odjemalcih z lastnimi sončnimi elektrarnami in toplotnimi črpalkami. Poslanci koalicije skratka znova opozarjajo, da gre za zapleteno, nejasno in neutemeljeno metodologijo. Po besedah Janija Prednika iz Socialnih demokratov ima zaviralni učinek na dolgoročne cilje energetske tranzicije in trajnostnega razvoja kot tudi na splošno gospodarsko stanje v državi.

Da je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, je prejšnji teden glasovalo 44 poslancev Svobode, SD in Levice, medtem ko sta bila poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezani poslanec Dejan Kaloh proti zakonu. Poslanci SDS in NSi so se glasovanja vzdržali. V NSi so prejšnji teden napovedali, da bodo pred obravnavo predloga zakona na pristojnem odboru pripravili dopolnila, s katerimi bi med upravičence do začasno nižje omrežnine dodali tudi gospodarstvo.

V agenciji za energijo so sicer pred dnevi opozorili, da predlog zakona »neposredno posega v tarifne postavke omrežnine in s tem v pristojnost agencije za energijo.« Kot je v pripombah na predlog zakona zapisala direktorica agencije Duška Godina, na agenciji upajo, da bo državni zbor »po preudarnem razmisleku« predlagani zakon umaknil iz nadaljnje obravnave oziroma da ga poslanke in poslanci ne bodo potrdili.