Mežiška dolina je zaradi dolgoletne rudarske dejavnosti in industrije močno onesnažena s svincem in drugimi toksičnimi kovinami, kot sta kadmij in cink. Kljub večletnim prizadevanjem za izboljšanje kakovosti okolja so avgustovske poplave leta 2023 močno poslabšale stanje na prizadetih območjih, navaja ministrstvo.
"Po poplavah so se ponovno pojavila kritična onesnažena območja, sanirana zemlja je bila odplaknjena, povečalo se je prašenje zaradi obnovitvenih del, kar pomeni dodatno okoljsko obremenitev," so pojasnili.
Ker bodo na teh območjih odpravljali tudi onesnaženost, ki je posledica poplav v letu 2023, bo eden izmed virov financiranja programa tudi Sklad za obnovo Slovenije. V skladu s tem sta bila odlok vlade in program ukrepov pripravljena na podlagi zakonov o varstvu okolja ter o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev.
V programu ukrepov, ki ga je ministrstvo pripravilo v sodelovanju z Agencijo RS za okolje, območno enoto Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ravne na Koroškem ter občinami Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem in Dravograd, so podrobneje določeni ukrepi za sanacijo degradiranega okolja, izvajalci ukrepov, viri financiranja in ocena stroškov po letih. Izvajanje programa bo trajalo deset let, od leta 2025 do 2034. V programu so tudi podrobneje opisani viri onesnaženja ter analiza stanja.
Konkretne rešitve za zmanjšanje onesnaženja
Po navedbah ministrstva program ukrepov vsebuje konkretne rešitve za zmanjšanje onesnaženja, vključno z omejitvijo dvigovanja prašnih delcev, sanacijo onesnaženih tal na javnih površinah, zagotavljanjem varnega okolja za otroke v vrtcih in šolah in spremljanjem učinkovitosti ukrepov s strani Agencije RS za okolje in NIJZ.
Po napovedih ministrstva bodo program do poletja dopolnili še z dodatnimi ukrepi. Med njimi navajajo preplastitve nekaterih makadamskih površin, po katerih se gibljejo in zadržujejo otroci, sanacijo kupov jalovine in zamenjavo onesnažene zemljine, sejanje trave oziroma polaganje rastlinske prevleke na javnih površinah, kjer se zadržujejo otroci.
Izvajanje programa bo usklajevalo ministrstvo za okolje, ki bo pripravljalo tudi letno poročilo o izvajanju. Podatke o stanju tal, podzemnih in površinskih vodah pa bo spremljala Agencija RS za okolje.