V večini, tudi v šolah v Čepovanu in Sežani ter vrtcih v Senožečah in Idriji, so skozi več let v najbolj obremenjenem zimskem obdobju izmerili približno trikrat presežene dopustne doze plina nad dopustno vrednostjo. Ker ima Slovenija tretjo najvišjo vrednost radona in zato radioaktivnega sevanja iz naravnega ozadja v Evropi in se sočasno večajo znanja o nevarnosti radona za raka pljuč, se zaostruje tudi pretvorba sevanja v letno dozo.
Priporočilo WHO 100, pri nas dopustna meja razpadov 300 Bq/m³
Njena.si
Srčna soseska povezala Slovenijo: 150.000 evrov donacij podeljenih 20 prostovoljnim društvom
Od leta 1993, ko je Zavod za varstvo pri delu v Sloveniji opravil prve obsežnejše meritve radona, je bilo meritev in sanacij prostorov zaradi prekomernega sevanja veliko. Poznavanje razmer je privedlo do določitve 24 zelo in 27 srednje ogroženih občin na najbolj propustnih tleh. Leta 2018 smo z uredbo z znižanjem dopustne meje radona iz 400 na 300 bekerelov v kubičnem metru zraka sledili pet let starejši evropski uredbi.
Radon, ki prodira v prostore iz uransko bogatih in lahko propustnih tal, sam po sebi ni nevaren. Nevarni so njegovi produkti iz razpadnega niza radioaktivnega urana. Povzročil pa naj bi deset odstotkov raka na pljučih.
Kako se v šolah in vrtcih borijo proti tej nevarnosti, pa si preberite v Primorskih novicah.