Kdo je upravičen?

ZPIZ zavrnil več kot polovico vlog za vdovsko pokojnino. Kaj so razlogi?

Ž.F.
14. 1. 2025, 15.10
Posodobljeno: 14. 1. 2025, 17.29
Deli članek:

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je prejel več kot 18 tisoč vlog za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Razlog za veliko število vlog je med drugim v tem, da so jih po nepotrebnem vlagali tudi prejemniki vdovske pokojnine in tisti, ki imajo pokojnino višjo od višine zagotovljene vdovske pokojnine.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Do 11. januarja so pri ZPIZ prejeli 18.398 vlog za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Rešili so že 12.988 vlog, od tega 5.773 pozitivno, kar je manj kot polovica.

Najpogosteje pravico do omenjene pokojnine zavrnejo zaradi neizpolnjevanja pogojev. »Vdova/vdovec na dan 28. 12. 2023 ni izpolnjeval pogojev za priznanje lastne pokojnine kot za priznanje pravice do vdovske pokojnine; lastna pokojnina ali pokojnina umrlega je bila priznana z upoštevanjem, da je zavarovanec ali umrli do uveljavitve pravice bil pretežni del zavarovalne dobe zavarovan za ožji obseg; znesek lastne pokojnine ali vdovske pokojnine ali seštevek lastne in dela vdovske pokojnine presega znesek zagotovljene pokojnine,« najpogostejše razloge zavrnitev pravice do zagotovljene vdovske pokojnine navajajo pri ZPIZ.

Kdo je upravičen do vdovske pokojnine?

Do vdovske pokojnine, dela vdovske pokojnine ali zagotovljene vdovske pokojnine je v primeru smrti svojega zakonskega ali zunajzakonskega partnerja upravičena oseba – vdova, vdovec, zunajzakonski partner, v posebnih primerih pa tudi razvezani zakonec –, ki izpolnjuje pogoje, določene z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Upravičeni osebi se prizna tista pravica, ki je zanjo najbolj ugodna.

Za pridobitev pravice do vdovske pokojnine morajo biti izpolnjeni tako splošni pogoji na strani umrlega zavarovanca ali uživalca določenih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja kot posebnih pogoji na strani vdove oz. vdovca.

Če umrli še ni bil uživalec pravic iz obveznega zavarovanja, je moral do dneva smrti izpolniti pogoje za predčasno, starostno oz. invalidsko pokojnino. V primeru, da je umrli bil uživalec pravic, pa so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, če je užival predčasno, starostno ali invalidsko pokojnino iz obveznega zavarovanja ali pa pravice na podlagi invalidnosti iz obveznega zavarovanja. Če je bila smrt posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, so pogoji na strani umrlega izpolnjeni, ne glede na to, koliko pokojninske dobe je dopolnil.

Vdova oz. vdovec po pokojniku, ki je umrl v letu 2024, vdovsko pokojnino pridobi, če je do smrti zavarovanca oz. uživalca pravic dopolnil(a) 58 let starosti ali pa ne glede na starost ob izpolnjevanju določenih drugih pogojev, denimo če je bila vdova oz. vdovec do smrti partnerja popolnoma nezmožna oz. nezmožen za delo ali pa je to postal(a) v enem letu po smrti.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Če je do vdovske pokojnine upravičena le vdova ali vdovec, se vdovska pokojnina odmeri v višini 70 odstotkov za njeno odmero. Če pa sta do vdovske pokojnine upravičena zakonec iz kasnejše zakonske zveze in razvezani zakonec, se vdovska pokojnina razdeli na dva enaka dela.

Andrej Petelinšek
Rok za oddajo vlog za zagotovljeno vdovsko pokojnino je 31. december 2026.

Kdo je upravičen do zagotovljene vdovske pokojnine in kdo mora oddati vlogo?

S 1. januarjem 2024 je novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2N) v pravni red vnesla institut zagotovljene vdovske pokojnine. Ta se odmeri vdovi oz. vdovcu, ki uveljavlja ali je uveljavil pravico do pokojnine in izpolnjuje tako pogoje za pridobitev pravice do vdovske kot tudi pravico do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri v višini seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ do višine zagotovljene pokojnine. Ta trenutno znaša 748,27 evrov. Tisti, ki imajo pokojnino višjo od tega zneska, torej presegajo mejo za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine.

Posamezniki, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, tj. 28. december 2023, že izpolnjevali pogoje tako za pravico do vdovske pokojnine kot tudi za priznanje lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, morajo za zagotovitev izplačila zagotovljene vdovske pokojnine pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vložiti zahtevo.

Rok za oddajo vlog za zagotovljeno vdovsko pokojnino je 31. december 2026. Vlogo je mogoče oddati z izpolnitvijo obrazca na spletu, osebno na območnih enotah zavoda ali po pošti.

Vloge za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine ni treba vlagati posameznikom, ki na dan 28. decembra 2023, ko je bil uveljavljen ZPIZ-2N, niso izpolnjevali pogojev za priznanje pravice do vdovske in lastne pokojnine. Če bo med postopkom ugotavljanja upravičenosti posameznika do vdovske ali lastne pokojnine Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ugotovil, da so izpolnjeni pogoji za izplačilo vdovske pokojnine, bo zavod to odločil po uradni dolžnosti. Pri tem bo upošteval, katera rešitev je za posameznika najugodnejša.