Vlada vztraja pri pozivu, da je treba čim prej popraviti metodologijo
Vlada bo zaradi novega sistema obračuna omrežnine državnemu zboru (DZ) prihodnji teden predlagala razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, predsednika sveta Franca Žlahtiča in članov Janeza Kopača ter Boruta Bratine, ki po vladnem pozivu niso odstopili sami, je včeraj napovedal resorni minister Bojan Kumer.
Ministrstvo po njegovih besedah ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnine ni skladna niti s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda niti z nekaterimi evropskimi direktivami niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal Kumer.
DZ bodo tako predlagali tudi, da se zvišanje stroškov ublaži, in sicer bi v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili stroške za moč za najdražji časovni blok. Poslanska skupina Svoboda je že napovedala pripravo zakonskega predloga, ki da bo naslovil anomalije omrežninskega sistema.
Eles predlaga prehod s petih na tri časovne bloke pri omrežnini
Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je ob tem dejal, da podpira reformo omrežninskega sistema in zagovarja usmeritev, naj vsak plača toliko, kolikor uporablja omrežje. Je pa spomnil na ugotovitve analize Elesa, da opredelitev petih časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju. Tako predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone za dve do tri leta, saj trenutno gospodarstvo nima naprav, ki bi omogočale prilagajanje odjema, ter upoštevanje od pet do deset konic porabe v vsakem od blokov, ne le treh konic v minulem letu, pri določanju moči.
Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, trajal več kot pol leta, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je še povedal Mervar.
Nedopusten politični pritisk na regulatorja
Napoved razrešitve članov sveta pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, v odzivu pravijo v Agenciji za energijo. Poziv k uvedbi starega sistema omrežnine se jim zdi neustrezen. Priznavajo pa, da bi zaradi spremenjenega stanja v omrežju lahko prišlo do sprememb pri časovnih blokih.
Pozdravljajo pa strokovne predloge morebitnih popravkov in sprememb metodologije, a opozarja, da jih bo lahko svet agencije obravnaval šele, ko bo znova sklepčen. Trenutno ima namreč le tri od zakonsko predvidenih šest članov, pristojno ministrstvo je iskanje kandidatov za nove člane začelo šele tik pred novim letom. Vlado zato v agenciji pozivajo, naj DZ nemudoma predlaga tri nove strokovno neodvisne člane sveta ter naj preneha z izvajanjem političnega pritiska na regulatorja.
O dogajanju v Sloveniji na tekočem tudi v Evropski komisiji
Njena.si
Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen
V Evropski komisiji medtem pravijo, da so na tekočem z dogajanjem in da razmere proučujejo. Izpostavili so pristojnost neodvisnih regulatorjev pri določanjuomrežninein napovedali, da bodo tesno sodelovali s pristojnimi, da bi zagotovili spoštovanje zakonodaje EU. Za Slovensko tiskovno agencijo so ob tem navedli, da je splošno načelo evropske energetske zakonodaje, da je določanje omrežnine pristojnost neodvisnih regulatorjev.
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina in predsednik sveta agencije Franc Žlahtič sta pred dnevi v dopisu Evropsko komisijo opozorila na zadnje dogajanje glede omrežnine. Vlada je pred božičem agencijo pozvala, naj s 1. februarjem začasno spet uvede stari sistem omrežnine, nato pa pripravi metodologijo, ki bo ustrezneje odgovarjala na trenutne razmere v elektroenergetskem sistemu, še posebej ob intenzivnem vključevanju sončnih elektrarn v sistem. Istočasno so svet agencije pozvali k odstopu. Temu sta sledila dva člana sveta, za tri preostale pa naj bi vlada prihodnji teden predlagala razrešitev.
Bolj izrecni so bili v Agenciji za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani. Kot so zapisali, so seznanjeni s političnimi pritiski na Agencijo za energijo glede reforme metodologije obračunavanja omrežnine.
"V EU velja načelo neodvisnosti nacionalnih energetskih regulatorjev od kateregakoli političnega organa ali interesne skupine pri njihovem odločanju. To zagotavlja nepristranskost regulatornih odločitev," so izpostavili.
Pri tem so omenili, da so sredi decembra lani na zadnjem zasedanju odbora regulatorjev Acerja predstavniki nacionalnih regulatorjev in Evropske komisije razpravljali tudi o tem, da odločanje o omrežnini spada v pristojnost nacionalnih regulatornih organov. Dodali so, da je pri tem treba spoštovati nekatera načela, med katerimi so izpostavili to, da sistem omrežnine realno odraža stroške, ki jih uporabniki povzročajo v omrežju.
Zagotavljanje neodvisnosti regulatorjev je po opozorilih Acerja naloga Evropske komisije kot varuha evropskega pravnega reda. Po informacijah Acerja komisija dogajanje glede reforme omrežnine v Sloveniji spremlja pozorno.
Že konec novembra je sicer Acer na prošnjo Agencije za energijo pripravil strokovno oceno ustreznosti spremembe metodologije obračunavanja omrežnine, ki se je po dolgotrajnih usklajevanjih in več preložitvah z določenimi prehodnimi obdobji začela uporabljati oktobra lani.
V oceni so med drugim zapisali, da sicer podrobne ocene še ne morejo dati, da pa je na podlagi takrat razpoložljivih podatkov njihova splošna ocena, da reforma v Sloveniji vsebuje več elementov, ki so skladni z Acerjevimi smernicami, tako glede ustreznih signalov glede primernih obdobij povečane porabe in večjega poudarka na postavki za priključno moč kot sestavnega dela omrežnine.
Izpostavili so tudi večletno obdobje od sprejema omrežninske reforme do njene uveljavitve v praksi, določena prehodna obdobja za gospodinjske uporabnike in male poslovne odjemalce ter po novem tudi za podjetja. So pa istočasno zapisali, da ne morejo podati natančne ocene, koliko dolgo bi obdobje prilagajanja moralo trajati, saj enotnega standarda v EU na tem področju še ni.
Podčrtali so tudi pomen stalnega spremljanja učinkov metodologije s ciljem sprememb in nadgradnje sistema za odpravo morebitnih pomanjkljivosti.
GZS za danes napovedala novinarsko konferenco
Zbornica se bo na ravnanje vlade in predlog sistemskega operaterja elektrodistribucijskega sistema Elesa podrobneje odzvala na današnj novinarski konferenci, na kateri bo predstavila tudi analizo dejanskega dviga stroškov za gospodarske subjekte in pomisleke pravne stroke do skladnosti z zakonodajo, so napovedali.