Leta 2009 so Škorjanca, takrat starega 23 let, prvič aretirali v Mariboru. Agenti ameriškega Zveznega urada (FBI) so mu pripisali, da je avtor zlonamerne programske kode, s katero so si španski spletni kriminalci pokorili na milijone računalnikov po vsem svetu z vdorom in združitvijo v omrežje Mariposa. Po tem je afera tudi dobila ime. ZDA so zahtevale njegovo izročitev, a jim ga Slovenija, upoštevajoč našo ustavo in zakon o kazenskem postopku, ni izročila, je pa proti njemu odprla kazenski postopek.
Njena.si
ELES v korak s časom: polnilnice danes, da bomo jutri e-vozila polnili hitro in ugodno
Mariborsko okrožno sodišče je Škorjanca, na svetovnem spletu znanega pod imenom Iserdo, decembra 2013 spoznalo za krivega izdelave zlonamernega računalniškega programa za vdor v informacijske sisteme, pomoči pri nezakonitem početju in pranja denarja ter mu prisodilo kazen štiri leta in deset mesecev zapora ter 3000 evrov denarne kazni. Višje sodišče mu je februarja 2015 naložilo dodatnih 25.000 evrov denarne kazni. Ustavno sodišče pa je maja 2022, ko je Škorjanc dosojeno zaporno kazen že odslužil, ugodilo pritožbi obrambe, razveljavilo predhodne sodbe in zadevo vrnilo Okrožnemu sodišču v Mariboru v novo sojenje.
Mariborsko sodišče je ponovljeno sojenje po poročanju Večera razpisalo 7. decembra 2022, sojenja pa ni pripeljalo do konca, saj je primer prehitelo zastaranje. Zakaj se je to zgodilo, čemu je sploh prišlo do ponovnega sojenja in kaj zdaj sledi, si preberitev v Večeru.