"Zaradi zaostalih reform so ogrožene evropske milijarde, kar se mi zdi izrazito neodgovorno," je opozoril predsednik Nove Slovenije in evropski poslanec Matej Tonin. Slovenija je na repu po porabi evropskih sredstev, zato NSi zahteva sklic komisije za nadzor javnih financ. "Nekaj je hudo narobe, poplave pa ne morejo biti izgovor. Če bi vsaj že stala kakšna hiša, a vlada prizadetim dan za dnem ponuja le obljube," je ogorčen poslanec NSi in predsednik KNJF Jernej Vrtovec.
Na reforme med drugim še vedno čaka denar, ki naj bi državi pomagal, da si opomore po pandemiji covida-19. Minister za finance Klemen Boštjančič je kar sam priznal, da bo Slovenija pri novem zahtevku za izplačilo zamujala zaradi zaostankov pri reformah. Priznal je odlašanje s pokojninsko reformo in težave na področju naložb – v zdravstvene projekte in energetsko prenovo stavb. Torej tisto, kar je sistemsko načrtovala prejšnja vlada, zdajšnja pa zradirala takoj ob prevzemu oblasti.
Ni časa za (vročo) čokolado, čas je za odstop
Vlada se kiti s plačno reformo v javnem sektorju, ki obeta predvsem višanje plač, ne zapolnjuje pa preostalih vrzeli v sistemu. Da bi bil ta privlačnejši za nove kadre, da bi motiviral, predvsem pa da bi postal učinkovitejši servis državljanom. Med mečkanjem s pravimi reformami, od davčne, pokojninske do zdravstvene ... vlada dosledno skrbi za nove finančne obremenitve ljudi in gospodarstva, za spodkopavanje pravne države in erozijo demokratičnih standardov.
Dober Tek
Vrnimo se k bistvu praznikov
NSi na to vztrajno opozarja, med drugim z interpelacijo zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki razlogov za odstop ne vidi. To držo podkrepi tudi s prazničnimi objavami na družbenih omrežjih. NSi obenem išče poti, da bi preprečila nerazumne obdavčitve. Tako je pripravila pobudo za ustavno presojo dohodninskega zakona. Z njim se namreč "minister za višje davke" Boštjančič med drugim spravlja na normirane samostojne podjetnike. S tem uničuje delujoč in učinkovit sistem, spreminja pogoje za obdobje, ki je že minilo, hkrati pa destabilizira poslovno okolje.
Začaran krog novih obrazov
Namesto da bi se vlada na čelu s predsednikom Golobom posvetila dobrobiti državljanov, se na vse pretege trudi obdržati oblast. Tako se pretežno ukvarja sama s sabo, "kar pa je vedno končni rezultat vladanja novih obrazov, ki so nevešči politične obrti," je prepričan predsednik NSi Tonin, ki vidi način, kako Slovenijo iztrgati iz začaranega kroga razočaranj, ki jih prinesejo novi obrazi.
"Samo en kandidat sproži veliko mobilizacijo na levi strani, in ta mobilizacija pripelje do tega, da ni pomembno, kako dela leva vlada, ampak samo to, da na oblasti ne bo Janez Janša." Rešitev je v povezovanju desne sredine še pred volitvami, na katerih bi ta poskušala doseči najmanj 20 poslancev. Takšen sistem bi prisilil k iskanju drugega pretendenta za predsednika vlade in povečal možnosti za desnosredinsko vlado, ki bo resno, odločno in življenjsko pristopila k perečim problematikam v državi. S tem bo izboljšala življenje ljudi, vrnila ugled demokratičnim institucijam in okrepila pravno državo.