Notranja politika
Politične stranke se že ozirajo proti prihodnjim parlamentarnim volitvam, kar pomeni po eni strani težnjo vlade in koalicije, da čim prej končajo obljubljene reforme in projekte, po drugi pa, da bo leto 2025 v znamenju političnega vrenja. Predvidena sta volilna kongresa Levice in SDS, novoustanovljene stranke (med njimi Demokrati Anžeta Logarja, Zaupanje Karla Erjavca in napovedana stranka predsednika DS Marka Lotriča) pa bodo postavljale kadrovske strukture in snovale svoj programski okvir.
Pestro bo tudi v DZ. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se bo moral zagovarjati ob interpelaciji, še prej pa njegova pojasnila pričakujejo premier in koalicija. Med bolj napetimi v DZ bodo kadrovska glasovanja. V začetku leta je predvideno glasovanje o novem varuhu človekovih pravic, saj aktualnemu, Petru Svetini, poteče mandat. Za izvolitev varuha je potrebnih 60 glasov. Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo v drugo poskusila s kandidatom ali kandidatko za guvernerja Banke Slovenije. V nadaljevanju leta pa bodo med bolj zanimivimi še volitve dveh ustavnih sodnikov, saj mandata potečeta Špelci Mežnar in Marku Šorliju.
Na področju reform vlada po zaprtju plačne reforme, ki se bo začela udejanjati s postopnimi dvigi najnižje plačanih javnih uslužbencev v letu 2025, nadaljuje s pogajanji s socialnimi partnerji glede pokojninske reforme. Vzporedno tečejo spremembe v zdravstvenem sistemu, ključno bo sprejemanje novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi naredila jasno ločnico med javnim in zasebnim zdravstvom, zaradi česar del zdravnikov grozi z odhodom iz javnega zdravstva. Na področju šolstva se bo nadaljevala prenova kurikulov, na področju obrambe pa modernizacija Slovenske vojske, vključno s predvidenim nakupom osemkolesnikov. Napovedano je še sprejemanje medijske zakonodaje, medtem pa se bo dvignil prispevek za RTV.
Gospodarstvo
Po letošnjem poslabšanju gospodarske aktivnosti bo v 2025, ko se pričakuje nekoliko višja gospodarska rast, fokus na spremljanju makroekonomskih trendov, tako doma kot v EU. Velika neznanka so koraki novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki napoveduje ostre protekcionistične ukrepe, tudi proti EU.
V začetku leta bo začel veljati paket sprememb davčne zakonodaje. V 2025 naj bi vlada po napovedih pripravila in v najboljšem primeru sprejela nove davčne spremembe, tudi na področju obdavčitve presežnega nepremičnega premoženja in sočasne razbremenitve dela.
Regulacija cen električne energije za gospodinjstva bo podaljšana do konca februarja. Za blažitev visokih cen elektrike bi lahko za gospodarstvo z začetkom leta DZ sprejel tudi interventni zakon.
V izogib stečaju bo stekel nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj, ki bo do konca ogrevalne sezone v 2027 primarno opravljala javno gospodarsko službo ogrevanja Šaleške doline. Obenem bodo po napovedih sprejete zakonske podlage za zapiranje Premogovnika Velenje in gospodarsko prestrukturiranje regije.
Na projektni ravni se bodo predvidoma nadaljevali postopki glede projekta Jek 2, npr. glede državnega prostorskega načrta za novo nuklearko. Do konca leta naj bi se končala dela na trasi drugega tira Koper-Divača, promet naj bi stekel po novi cevi karavanškega cestnega predora, medtem ko naj bi staro cev začeli celovito obnavljati. Nadaljevala se bodo dela na projektu tretje razvojne osi in novega Potniškega centra Ljubljana, investicijska dejavnost naj bi bila povečana tudi na drugih področjih
Nadaljevalo se bo tako npr. izvajanje večletnega sanacijskega programa po lanski ujmi.
Slovenija bo v začetku leta postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (Esa), v drugi polovici leta pa naj bi postala tudi polnopravna članica Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern).
Pomembnejši dogodki in obletnice v letu 2025
Januar
Veljati bodo začele novele šestih davčnih zakonov, namenjenih večji konkurenčnosti gospodarstva, privabljanju delovne sile ter spodbudam inovacijam in investicijam.
Za okoli 190.000 zaposlenih v javnem sektorju bo začel veljati prenovljen plačni sistem.
Termoelektrarna Šoštanj (Teš) bo začela opravljati javno gospodarsko službo ogrevanja Šaleške doline.
Slovenija bo postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (Esa).
Slovenija bo začela triletni mandat v izvršnem odboru Sklada ZN za otroke (Unicef), ki se bo zaključil konec leta 2027.
Centri za socialno delo bodo postali vstopne točke za dolgotrajno oskrbo.
Dvig rtv-prispevka za 1,27 evra na 14,02 evra.
Osebam do 26. leta bo od 1. januarja zagotovljeno kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne.
Izteče se mandat guvernerju Banke Slovenije Boštjanu Vasletu.
Predvidoma ustanovni kongres stranke predsednika DS Marka Lotriča.
Mineva 30 let od uradnega začetka delovanja prvega varuha človekovih pravic.
Po napovedih bo brez zaposlitve ostalo okoli 600 delavcev družbe Mahle v Šempetru pri Gorici.
Februar
Pogajalska skupina v okviru Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninsko reformo bo v skladu s terminskim načrtom končala usklajevanja o reformi (v času od 7. 2. do 7. 3. so določeni še rezervni termini).
Izteče se šestletni mandat varuhu človekovih pravic Petru Svetini.
Po napovedih se bo končala regulacija cen električne energije za gospodinjstva.
Izplačane bodo pokojnine za februar, ki bodo v skladu s finančnim načrtom Zpiza za leto 2025 višje za 4,6 odstotka.
Prvi od šestih obrokov plačnih dvigov v javnem sektorju: zaposleni, pri katerih predvideno povišanje plače ne dosega 100 evrov, bodo februarja, z januarsko plačo, dobili celoten dvig, ostali najmanj 100 evrov oz. 12 odstotkov razlike celotnega povišanja.
Na uradnem obisku v Sloveniji bo italijanski predsednik Sergio Mattarella.
Marec
Izteče se štiriletni mandat generalni direktorici ZZZS Tatjani Mlakar.
Uporabljati se začne zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu.
April
Minilo bo 35 let od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji po drugi svetovni vojni.
Njena.si
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
Izteče se štiriletni mandat generalnemu direktorju Zpiza Marijanu Papežu.
Minilo bo 130 let od velikega ljubljanskega potresa. Rušilni potres z magnitudo 6,1 je na velikonočno nedeljo povzročil veliko škodo v Ljubljani in okolici, umrlo je 21 ljudi.
Začela bo veljati prepoved prodaje elektronskih cigaret z aromami.
Maj
Dan zmage nad nacizmom in fašizmom in 80. obletnica konca druge svetovne vojne.
Predvidoma volilni kongres SDS.
Mandat se izteče sodniku Evropskega sodišča za človekove pravice Marku Bošnjaku.
Junij
Začne se uporabljati zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov.
Skupaj s pokojninami in invalidskimi nadomestili za junij bo upokojencem in invalidom izplačan letni dodatek.
Julij
Začele se bodo izvajati pravice do dolgotrajne oskrbe na domu, do e-oskrbe in do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti, začelo pa se bo tudi plačevanje obveznega prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Minilo bo 30 let, odkar je Slovenija postala članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Slovenija bo predvidoma postala polnopravna članica Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern).
Avgust
Minili bosta dve leti od katastrofalne vodne ujme, najhujše zabeležene naravne nesreče v zgodovini Slovenije, v kateri je umrlo šest ljudi.
Minilo bo 25 let od ustanovitve stranke Nova Slovenija (NSi), ki je nastala po razkolu v SLS+SKD.
Družba Gorenje je za začetek avgusta napovedala zaprtje obrata v Rogatcu.
September
V okviru javnega sektorja začetek pogajanj o uvedbi dodatkov za nevarnosti in posebne obremenitve.
Dan slovenskega športa in obenem 25 let, odkar je Slovenija na olimpijskih igrah prvič osvojila zlato medaljo kot samostojna država.
Izteče se štiriletni mandat rektorju Univerze v Ljubljani Gregorju Majdiču.
Oktober
Minilo bo deset let od izbruha begunske krize, ko je do 25. januarja 2016 v Slovenijo prispelo več kot 420.000 prebežnikov, ki so večinoma nadaljevali pot proti Avstriji.
November
Funkcija ustavnemu sodniku se izteče Marku Šorliju.
Drugi od predvidenih šestih obrokov plačnih dvigov v javnem sektorju: zaposleni, ki še niso dobili predvidenega povišanja plače v celoti, bodo novembra, z oktobrsko plačo, dobili še preostanek povišanja, če ta ne presega 100 evrov, sicer pa najmanj 100 evrov oz. 12 odstotkov razlike celotnega povišanja.
December
V skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi se bodo začele izvajati pravice do celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji, do dnevne dolgotrajne oskrbe in do denarnega prejemka.
Slovenija bo prevzela enomesečno predsedovanje Varnostnemu svetu ZN, drugo v okviru njenega članstva v tem organu ZN.
V skladu z zakonom o izenačevanju možnosti invalidov se bo iztekel rok za prilagoditev obstoječih objektov v javni rabi za invalide ter rok za prilagoditev železniškega prometa potrebam, ki jih imajo potniki invalidi.
Minilo bo 35 let od plebiscita o samostojnosti Slovenije.
Slovenija bo sklenila dvoletno članstvo v Varnostnem svetu ZN.
Ukinjene bodo kadilnice v javnih in zaprtih prostorih.
Izteče se rok, ki so ga vlada in sindikati določili za dogovor o novih kriterijih za izplačevanje delovne uspešnosti.
Predvidoma do konca leta naj bi se končala gradnja drugega tira železnice med Divačo in Koprom.
Predvidoma do konca leta naj bi za promet odprli novo, vzhodno cev karavanškega cestnega predora.