Kot so danes sporočili iz Združenja sobodajalcev, bodo učinki novega nepremičninskega davka na stanovanjski trg brez prenove temeljev stanovanjske zakonodaje bistveno manjši, kot bi lahko bili. »Posledica nerazumnih ukrepov pa bo mrzlično iskanje raznoraznih obvodov in lukenj v stanovanjskem zakonu, kot se to že dogaja v primeru predloga novele zakona o gostinstvu,« so navedli v sobodajalskem združenju.
Če sobodajalci ne bodo oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi, bo tak ukrep po njihovem »zadnji žebelj v krsto enega od stebrov slovenskega turizma, saj vlada z nerazumnimi administrativnimi omejitvami dejavnosti to postavlja pod rob vzdržnosti, zdaj pa bodo sobodajalci primorani plačati še davek, ki ga prav zaradi omejitev sploh ne bodo zmožni zaslužiti na trgu«.
Prepričani, da so v ozadju drugi interesi kot pa reševanje stanovanjske krize
Izpostavljeno
Lokalno darilo, ki osvaja srca
»Ali ima vlada izdelane kalkulacije o tem, koliko dodatnih stanovanj naj bi s tem davkom pridobili za reševanje stanovanjske krize, ima morda kakšne kalkulacije o vplivu novega davka na višine najemnin,« se sprašujejo pri sobodajalskem združenju. Kot dodajajo, imajo z vlado slabe izkušnje že pri vprašanju zakona o gostinstvu, kjer ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport »uničevalne ukrepe za malo turistično gospodarstvo upravičuje s stanovanjsko krizo«.
V Združenju sobodajalcev ocenjujejo, da so v ozadju drugi interesi; pri zakonu o gostinstvu so očitno želje hotelirskega lobija po omejevanju konkurence, pri obdavčitvi nepremičnin pa polnjenje proračuna. »Če bi se vlada res želela urejanja stanovanjskega trga, bi se ga lotila pri temeljih. Resorno ministrstvo za področje stanovanj zaradi ujetosti v lastno ideološko zanko očitno ni zmožno sprejeti ukrepov, ki bi izboljšali pravno varnost in zaščito najemodajalcev,« so navedli v sporočilu za javnost.
Vlada v izhodiščih za drugi davčni paket predlaga nov davek na nepremičnine, ki ga bodo po stopnji 1,45 odstotka od posplošene vrednosti nepremičnine, kot jo je ocenila geodetska uprava, plačevali lastniki dveh ali več stanovanjskih nepremičnin. Namen je doseči večjo dostopnost stanovanj, davčni izplen pa bi namenili za razbremenitev dela. Izhodišča bodo v javni obravnavi predvidoma do konca januarja.