Višji prihodki, dobiček

Pregled lanskega poslovanja trgovskih družb razkril, kdo si lahko najbolj mane roke

SKL/Večer
18. 12. 2024, 16.14
Posodobljeno: 18. 12. 2024, 16.24
Deli članek:

Večina lani poslovala z višjimi prihodki in dobičkom, tudi z dvomestno rastjo. V rdečih številkah le največji trgovec Mercator. Engrotuš pa lanskih bilanc še ni objavil.

Primož Lavre
/

Trgovske družbe na slovenskem maloprodajnem trgu si lahko manejo roke ne le zaradi prazničnih nakupov, ampak tudi zavoljo rasti prodaje in dobička v preteklem letu. Njihove bilance kažejo, da so precej povečevali rast prihodkov, nekateri tudi za več kot desetino. Med njimi Spar Slovenija, Lidl Slovenija in Eurospin Eko, z okoli petimi odstotki sta rasla tudi Hofer trgovina in Jagros (trgovine Jager). S triodstotno rastjo jim je sledil Mercator, ki pa je edini posloval v rdečih številkah. Medtem ko celjski Engrotuš, ki mu je zaradi odstopa Mercatorja in Fortenove od prevzema spodletelo iskanje strateškega partnerja, še ni oddal letnega poročila za leto 2023. 

Spar Slovenija prehitel družbo Mercator

Največji skok prihodkov je lani uspel Sparu Slovenija, ki je s preko 5200 zaposlenimi presegel milijardo evrov letnih prihodkov (1,09 milijarde evrov), te pa je v primerjavi z letom 2022 povečal za 13,6 odstotka. Skupaj z 22 franšiznimi prodajalnami ima 21,7-odstotni tržni delež. Dobiček pred obdavčitvijo (EBT) je znašal 21,6 milijona evrov, kar predstavlja 1,97-odstotno dobičkovno maržo. V trgovski družbi, ki jo vodi direktor David Kovačič, rast poslovanja pripisujejo prizadevnosti zaposlenih, katerim zagotavljajo finančno stabilno delovno okolje. "Poslovni uspeh je rezultat prizadevanj, da kupcem ponudimo kakovostno in pestro izbiro izdelkov. Temu se nismo odpovedali niti v lanskem letu, ki je bilo zaznamovano z visoko rastjo inflacije, kar je vplivalo na kupno moč. Kupcem smo obljubili, da bodo pri nas še naprej lahko kupovali po sprejemljivih cenah. To smo uresničili z zamrznitvijo cen več kot dva tisoč izdelkom," je lansko poslovanje podčrtal Kovačič.

4,7 milijarde evrov prihodkov so lani ustvarile trgovske družbe v Sloveniji

Glede na to, da je Mercator v maloprodaji lani realiziral 1,04 milijarde evrov prihodkov, je Spar prehitel tudi najboljšega soseda. Ta je imel lani sicer skupaj z veleprodajo 1,31 milijarde evrov prihodkov. Prvi mož Mercatorja Tomislav Kramarić po letih prestrukturiranja in vlaganjih v konkurenčnost na trgu za letos glede na lansko 48-milijonsko izgubo napoveduje bolj donosno poslovanje. Spomnimo, da se bo do konca tega leta zaprlo vseh 33 poslovalnic Mercator Tehnike, 440 tam zaposlenih pa naj bi prerazporedili. Mercator sicer v Sloveniji zaposluje okoli 7400 ljudi. Mercator, ki v Sloveniji zaposluje okoli 7400 ljudi, je lani dosegel 1,3 milijarde evrov prihodkov

Za stopničke se potegujeta Hofer in Lidl

Na tretje in četrto mesto se že uvrščata diskonta trgovca Hofer in Lidl. Družba Hofer Slovenija je lani ustvarila 674 milijonov evrov prihodkov oziroma za pet odstotkov več kot leto poprej. Pod črto je Hofer ustvaril kar 33,8 milijona evrov čistega dobička Medtem ko je Lidl Slovenija lanske prihodke zvišal za 12,5 odstotka na 639 milijonov evrov in imel 17,5 milijona evrov dobička. Hofer zaposluje okoli 2100 ljudi, Lidl pa 2026. Na petem mestu je glede na poslovanje v letu 2022, ko so v trgovinah Tuš ustvarili 480 milijonov evrov prihodkov, pričakovati družbo Engrotuš, ki je lani prav tako zvišala skupne prihodke.

Konkurenčni boj za tržne deleže z nad dvesto milijoni evrov prihodkov na slovenskem trgu bijejo Eurospin in trgovine Jager. Prvemu je lanske prihodke uspelo povečati za 12 odstotkov na 286 milijonov evrov, s skoraj okoli 800 zaposlenimi pa je imel pod črto 9,3 milijona evrov dobička. Medtem ko so Jagros trgovine z okoli 860 zaposlenimi lani ustvarile 230 milijonov evrov prihodkov in 15,7 milijona evrov čistega dobička. 

Na repu trgovskih družb v Sloveniji sta še šentjurska Kea, ki jo je nedavno prevzela hrvaška družba Studenac, in Vipavska Fama. Kea ima 32 trgovin v celjski, mariborski, prekmurski in primorski regiji, lani pa je dosegla okoli 50 milijonov evrov prihodkov in 1,4 milijona evrov dobička. Polovico manj (24,9 milijona evrov) so ga našteli v Fama Vipavi. Skupno so trgovske družbe v Sloveniji lani dosegle okoli 4,7 milijarde evrov prihodkov in okoli 96 milijonov evrov čistega dobička. (skl)

Zanimivosti