Cilj revizije Računskega sodišča sta bila izrek mnenja o računovodskih izkazih RTV - bilanca stanja in izkaz prihodkov ter odhodkov - za leto 2022 in izrek mnenja o pravilnosti dela poslovanja RTV, ki se nanaša na odpoved pogodb o zaposlitvi iz poslovnih razlogov v letu 2022. V obeh primerih je sodišče izreklo negativno mnenje. Leta 2022 je bil na čelu RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough, ki je bil razrešen 3. avgusta lani.
Pri računovodskih izkazih je mnenje negativno, ker je RTV za leto 2022 izkazala za 3.091.996 evrov previsok presežek prihodkov nad odhodki. Namesto za 96.116 evrov presežka prihodkov nad odhodki bi morala izkazati za 2.995.880 evrov presežka odhodkov nad prihodki. Napake je ugotovilo tudi pri izkazovanju postavk v bilanci stanja. Zanimivo, da se je Grah Whatmough novembra leta 2022 na omrežju X celo pohvalil, da je RTV do konca oktobra ustvarila 800.000 evrov dobička.
Ne odpuščenje presežnih delavcev, ampak upokojevanje
Izpostavljeno
Okrasimo praznično mizo: Skandinavski minimalizem ali romantika?
Negativno mnenje o pravilnosti dela poslovanja je Računsko sodišče izreklo, ker RTV Slovenija dejansko ni izvajala odpuščanja presežnih delavcev, pač pa upokojevanje. "Odločitev RTV, da se posameznega javnega uslužbenca opredeli kot presežnega delavca in se mu poda odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, temeljila izključno na izkazanem interesu zaposlenega, ki je izpolnjeval pogoje za upokojitev ali mu je do upokojitve manjkalo 2 leti ali manj, da mu preneha delovno razmerje. Zaposlene je k tej odločitvi motivirala z obljubo višje odpravnine, ki jo je upravičila z navidezno uporabo določb Zakona o delovnih razmerjih o odpuščanju iz poslovnega razloga," je zapisalo Računsko sodišče, ki je ugotovilo, da RTV v nasprotju z Zakonom o javnih uslužbencih ni določila potrebnega števila javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v posamezni organizacijski enoti, "kar že v temelju onemogoča opredelitev, delo katerih javnih uslužbencev je postalo nepotrebno."
Omogočali višje odpravnine
RTV, ki v nasprotju z zakonom kriterija za določitev presežnih delavcev ni sprejela v soglasju z reprezentativnimi sindikati, po ugotovitvi Računskega sodišča tako ni izkazala, da je obstajal razlog za odpoved pogodb o zaposlitvi javnim uslužbencem iz poslovnega razloga. Z uporabo instituta odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in z obračunom odpravnin zaradi odpovedi pogodb o zaposlitvi je RTV javnim uslužbencem omogočila odpravnino v višjem znesku, kot bi jo prejeli, če bi se upokojili. Računsko sodišče je od RTV zahtevalo izdelavo analize obstoječega stanja in dejanskih potreb po delu redno zaposlenih javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v organizacijskih enotah, hkrati mora izkazati, da je pripravila načrt aktivnosti za sprejem novega akta o sistemizaciji delovnih mest, ki bo odražal dejansko potrebna delovna mesta za izvajanje nalog.