Pri navajanju intenzitete potresov se kot merska enota uporablja evropska potresna lestvica ali evropska makroseizmična lestvica. Nastala je leta 1992, pozneje se je dopolnjevala. V Sloveniji jo uporabljamo od leta 1995. Evropska makroseizmična lestvica je 12-stopenjska potresna lestvica, zadnja različica je iz leta 1998. Merske vrednosti ali stopnje na lestvici se zapisujejo s številkami od 1 do 12, merska enota pa s kratico EMS. EMS upošteva nove načine gradnje, nove materiale, ki jih uporabljajo v gradbeništvu in natančneje določa učinke potresov na visoke zgradbe.
Kot je navedel Arso, intenziteta potresa pri Škofji Loki ni presegla 5. stopnje po tej lestvici. "Zbudilo nas je, kar dobro zamajalo, škripanje. Stara Ljubljana," je nekdo iz Ljubljane opisal nočno tresenje tal, nekdo drug iz prestolnice pa je takole doživel vse skupaj: "Treslo je kar dobro, zdi se mi, da minuto. Hladilnik je ropotal glasno zaradi tresenja. No, mački se pa niso niti premaknili s kavča."
Kaj sploh pomeni potres 5. stopnje?
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Kot navaja spletna stran Arso Potresi, so značilnosti te stopnje naslednje:
- V zaprtih prostorih ga čuti večina, na prostem pa ga čutijo posamezniki.
- Mnogi se zbudijo, posamezniki se prestrašijo.
- Ljudje čutijo tresenje celotne stavbe.
- Viseči predmeti vidno zanihajo.
- Majhni predmeti se premaknejo, vrata in okna loputajo.
Leta 2015 nazadnje intenziteta 7. stopnje
Po podatkih o vseh do zdaj znanih potresih, ki so znotraj slovenskih meja dosegli učinke vsaj šeste do sedme stopnje EMS, je bilo takih potresov 69. Šest od teh je sicer imelo nadžarišča v sosednjih državah, a so se močno občutili tudi pri nas. Zadnji tak potres je bil leta 2015 v Stojanskem Vrhu - Gorjancih, imel je magnitudo 4,4 in intenziteto 7. stopnje.