Lokalna akcijska skupina (LAS) za preprečevanje odvisnosti deluje natanko 30 let. Ptujski LAS je edini najdlje in kontinuirano delujoči v slovenskem prostoru. Izvajajo mnoge aktivnosti, namenjene širši javnosti. Njihove ugotovitve so skrb vzbujajoče, iz izkušenj uporabnikov in svojcev namreč vedo, da je v našem okolju možno najti oziroma dobiti skoraj vse droge, ki so na tržišču: „Trendi so zagotovo nove psihoaktivne substance, ki nekako posnemajo učinke klasičnih drog, so pa bistveno cenejše. Tudi alkohol seveda ostaja kot precej velik problem,“ je jasna Renata Štopfer, predsednica LAS Ptuj.
Do drog preko spleta
So se pa v zadnjih letih precej spremenili trendi, veliko je novih psihoaktivnih substanc, ki posnemajo učinke klasičnih drog, a so cenejše. Tudi alkohol ostaja velik problem družbe. Medtem ko se pred leti o tem še ni toliko govorilo, pa so danes zelo razširjene nekemične odvisnosti, ki so realnost sodobnega časa. Gre za odvisnost od ekranov, družbenih omrežij, igric …„V 30 letih se je zagotovo veliko spremenilo, kar se drog tiče, je večja izbira in z internetom večja dostopnost, nižje cene. V zadnjih nekaj letih so se pojavile nove oblike zasvojenosti, temu je tudi v LAS v zadnjih nekaj letih velik poudarek,“ o trendih pravi predsednica ptujskega LAS, ki je edini najdlje in kontinuirano delujoči v slovenskem prostoru.
Štopferjeva je prepričana, da prav to dejstvo priča o tem, da se je lokalna politika v vseh teh treh desetletjih obstoja zavedala škodljivosti in resnosti problematike zasvojenosti: „Nikoli si ne smemo in ne moremo privoščiti, da bi nehali opozarjati in osveščati javnost o tovrstni problematiki.“
Ključni namen je osveščanje
Lokalne akcijske skupine za preprečevanje odvisnosti so ustanovljene kot posvetovalna telesa županov in mestnih svetnikov. V njih delujejo strokovnjaki različnih strok, kar zagotavlja celostni in istočasni pristop k reševanju problematike na področju zasvojenosti v lokalni skupnosti. „Gre za preventivne aktivnosti na lokalni ravni, ki spadajo na področje varovanja zdravja, zmanjševanje rabe alkohola in drog, v zadnjem času tudi skrb za preprečevanje novih oblik nekemičnih zasvojenosti (ekranov ipd.),“ pojasnjuje predsednica LAS Ptuj Renata Štopfer.
Ustanovitev LAS ni zakonska obveza občin, a so njihov pomen na Ptuju prepoznali že zdavnaj. Ta teden s slavnostno prireditvijo, predavanji in ogledom filma Dražen obeležujejo 30 let delovanja.
Specifika LAS je, da se ukvarja predvsem z osveščanjem, ne izvajajo programov, ki bi bili namenjeni kurativi. Štopferjeva pojasnjuje, da zato obstajajo v lokalnem okolju druge organizacije v okviru zdravstva in socialnega varstva: „Kar se tiče preventivnih aktivnosti, je v našem okolju veliko različnih organizacij, ki preventivno delujejo tako v šolah, družinah in s posamezniki. V samem LAS pa predvsem osveščamo o problematiki, zato je bilo skozi leta izvedenih veliko predavanj, delavnic, dve raziskavi o razširjenosti drog in alkohola med mladimi in tako naprej.“
Na Ptuj vsako leto pripeljejo različne strokovnjake, organizirajo oglede filmov, aktivnosti pa so za udeležence brezplačne.
Tudi odvisnost od zaslona je še vedno odvisnost
Kar se tiče nekemičnih zasvojenosti, postajajo te vedno večji problem današnjega časa, ki pa se ga očitno premalo zavedamo in mu namenjamo premalo pomena. Lokalno na našem območju še nimamo na voljo specifičnega programa oz. oblik pomoči v primeru tovrstnih odvisnosti. „Je pa res, da so si zasvojenosti med seboj podobne v funkcioniranju zasvojenega, v dinamiki odnosov znotraj družine, so enako škodljive ter zahtevajo strokovno obravnavo oz. zdravljenje. Vse preventivne aktivnosti v našem okolju, ki jih izvajamo različni izvajalci, so namenjene preprečevanju vseh vrst odvisnosti,“ pojasnjuje predsednica LAS.