Prva v regiji

V Novi Gorici odprli varno sobo za uživanje trdih drog

J.V./STA
14. 11. 2024, 17.13
Posodobljeno: 14. 11. 2024, 17.18
Deli članek:

V Novi Gorici so danes v okviru programa Goriška varna soba odprli prvo varno sobo, katere namen je zmanjšati tvegano vedenje in škodo, ki nastaja kot posledica uporabe drog. Soba je vključena v ostale programe preprečevanja in zdravljenja odvisnosti in bo služila tudi kot prvi kontakt z uporabniki drog.

Facebook/Mestna občina Nova Gorica/Ana Rojc
Sedež in mizica za uporabnike.

Po odprtju prve komune za odvisnike v Sloveniji, vzpostavitvi ambulante za zdravljenje odvisnosti, ki je bila dlje časa edina svoje vrste pri nas, in vzpostavitvi Dnevnega centra za uporabnike prepovedanih drog so danes v Novi Gorici odprli tudi prvo varno sobo za uživanje drog, so poudarili na današnjem odprtju. V konzorciju Goriška varna soba so moči združili združenje Šent, ki je vodilni partner projekta, Zdravstveni dom Nova Gorica, Mestna občina Nova Gorica in ministrstvo za zdravje, ki projekt tudi financira.

Prek videopovezave je zbrane pozdravil direktor Evropske agencije za droge Alexsis Goosdeel, ki je poudaril, da varna soba ni reševanje problematike odvisnosti, temveč mora delovati z ostalimi programi na tem področju in je za uporabnike drog lahko prva stopnica na poti do njih. Prve varne sobe v Evropi so uporabljali predvsem uživalci heroina, pred leti v Lizboni odprta varna soba pa je pokazala na premik uživalcev drog v smeri kreka, kokainskih substratov in poživil, zaradi česar so ti nasilnejši kot pred tem, je še dejal Goosdeel.

Facebook/Mestna občina Nova Gorica/Ana Rojc
Otvoritev.

V varni sobi uživanje drog poteka pod nadzorstvom zdravstvenega delavca in s sterilnim priborom, kar bo vodilo do zmanjšanja okužb s virusoma HIV in hepatitisoma B in C, zmanjšano obremenitev urgentnih in drugih zdravstvenih služb ter manj tovrstnih nevarnih odpadkov na javnem prostoru, poleg tega zdravstvenim in preventivnim delavcem omogoči stopiti v stik z neznanimi uživalci drog, je povedala Lidija Kristančič z ministrstva za zdravje.

Osebe, ki si vbrizgavajo drogo, so gonilna sila epidemije hepatitisa C v Evropi, je dejala infektologinja Mojca Matičič. Ta virus je vodilni povzročitelj ciroze in raka na jetrih, slednji pa je med raki tretji najpogostejši povzročitelj smrti in edini, katerega pojavnost v tem trenutku narašča. Obolelost za hepatitisom C je ozdravljiva, je dejala Matičičeva, vendar strokovnjaki ocenjujejo, da le slaba tretjina obolelih ve za okužbo.

Računajo na okoli 40 uporabnikov letno

Strokovni vodja programa Goriška varna soba Luka Mrak je dejal, da so v sklopu projekta zaposlili dve sodelavki, socialno delavko in medicinsko sestro, in uredili prostore v dnevnem centru, pred tem pa so s pomočjo literature, obiskov podobnih programov v tujini in anketiranja uporabnikov pripravili program delovanja. Med pomembnimi cilji vzpostavitve varne sobe je navedel tudi preprečevanje smrti in predoziranja, letno zaradi tega izgubi življenje med 50 in 60 ljudi, je dejal.

Vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici Miha Kramli je dejal, da sprva računajo na okoli 40 uporabnikov letno. Pri zdravljenju odvisnosti veliko težavo povzročajo sintetične droge, za katere ne obstajajo nadomestki kot pri opiatih, kar pomeni, da jim z obstoječimi metodami ne morejo pomagati, je med drugim dejal Kramli.