Generalna skupščina ZN je imela na sporedu razpravo o enakopravnem zastopstvu in povečanju števila članic najpomembnejšega organa ZN, ki skrbi za svetovni mir in varnost.
Poleg vzhodnoevropske skupine sistema ZN je po Žbogarjevih besedah v Varnostnem svetu ZN preslabo zastopana tudi Afrika in je izrazil podporo Slovenije skupnemu stališču afriških držav, ki pravi, da mora celina dobiti dva stalna sedeža v Varnostnem svetu.
Nedavna anketa med afriškimi državami je na prvi dve mesti postavila Južno Afriko in Nigerijo.
Slovenija prav tako podpira reformo v smeri, da bodo imele države znotraj skupin ZN enakopravne možnosti za izvolitev, postopek kandidatur in volitev pa bi moral biti bolj vključujoč. Po drugi strani pa je opozoril, da skupin ne bi smeli razbijati.
ZN imajo pet skupina, iz katerih se volijo države za razna članstva v sistemu ZN. To so Afrika, ki je v Varnostnem svetu upravičena do treh nestalnih sedežev z dveletnim mandatom, Azija in Pacifik prav tako do treh, Latinska Amerika in Karibi ter Zahodna Evropa in drugi do dveh, Vzhodna Evropa pa do enega.
ZN predvsem potrebujejo Varnostni svet, ki se hitreje, bolj odločno in učinkoviteje ter legitimno odziva na svetovne krize, kar pa to med drugim onemogoča, je pravica do veta, ki jo ima pet stalnih članic (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija).
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Žbogar ni dejal, da Slovenija podpira odpravo pravice do veta, ampak je izrazil podporo tako imenovani francosko-mehiški pobudi, ki zahteva zadržanost z vetom v primerih množičnih grozodejstev - genocidov, zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov.
Slovenija bo še naprej konstruktivna
"Pravica do veta nosi s seboj posebno odgovornost," je dejal in zagotovil, da bo Slovenija pri pogajanjih o reformi Varnostnega sveta še naprej konstruktivna.
Podpredsednik Generalne skupščine ZN Cherdchai Chaivaivid iz Tajske je med razpravo opozoril, da velika večina članic ZN zahteva reformo ohromljenega Varnostnega sveta pri spopadih, ki da so madež kolektivne zavesti sveta.
Predstavnik Sierra Leone je v imenu Afrike zahteval dva stalna sedeža za njegovo celino z vsemi pravicami in odgovornostmi, ki jih ima sedanja peterica, torej tudi s pravico do veta. Afrika si poleg tega želi še dva dodatna nestalna sedeža.
Stalni sedež si med drugim želi tudi Indija, katere predstavnik je poudaril, da svet ne more uresničiti zahtev prihodnosti z Varnostnim svetom, ki je ostanek preteklosti in ne izpolnjuje svojega mandata.