Naložbeni sklad Alfi je podjetju Panorganix zagotovil svež kapital, s katerim je rešil najbolj znanega slovenskega pridelovalca solate, zelišč in drugih vrtnin, ki je zaslovel s tako imenovano živo solato. Ljutomersko podjetje je namreč zašlo v velike likvidnostne težave. Po prejemu finančne injekcije so prve dni oktobra »oživeli« vsi trije prej blokirani transakcijski računi podjetja, zaposleni pa so prejšnji teden prejeli tudi plače za nazaj, prav tako so bili poravnani socialni prispevki.
Vstop sklada Alfi v Panorganix je bila pričakovana odločitev, ker je sklad že tudi vpisan kot zastavni upnik za zavarovanje glavnice posojila do višine 5,8 milijona evrov, ki pa je zapadlo že marca letos. Kako se bo s to finančno injekcijo spremenila lastniška struktura podjetja in koga bo Alfi postavil v vodstvo podjetja, bo vidno šele z vpisom sprememb v sodni register.
A bolj kot to je finančni rešilni pas v tem trenutku pomemben za stabilizacijo poslovanja. To pomeni, da lahko podjetje še naprej posluje in zelenjavo prideluje tudi v zimskem času, kar je njegova pomembna konkurenčna prednost. Zimska pridelava solate je namreč povezana z visokimi stroški energije.
Slaba poletna sezona
Kaj je podjetje, ki je načrtovalo postavitev rastlinjakov še v več evropskih državah in celo na Bližnjem vzhodu, s ciljem postati eden največjih pridelovalcev solat in zelišč, privedlo do likvidnostnega zloma? Niko Miholič, direktor prodaje, pojasnjuje, da so bili začetni meseci v primerjavi s prejšnjim letom poslovno zelo uspešni zaradi zagona pridelave v novih rastlinjakih, ki so jih postavili tako v Sloveniji kot v Romuniji. »Likvidnostne težave, ki so nastopile sredi poletja, so bile izključno posledica slabe poletne sezone,« poudarja sogovornik. Avgusta zaposleni tudi niso več prejemali plač. Dodatno so poslovanje bremenili visoki stroški energije v začetku leta, za katere kot kmetijsko gospodarstvo niso prejeli od države niti evra subvencije.
Finančni vložek, ki ga je zagotovil sklad Alfi, je torej namenjen stabilizaciji poslovanja podjetja Panorganix, za katero je direktor in ustanovitelj Mario Kurtović še lani napovedoval izjemno rast in širitev. Poleg rastlinjakov, ki jih ima podjetje v Sloveniji, Avstriji in Romuniji, naj bi z investitorji število teh pomembno povečali še drugod po Evropi. Samo s posojili bi namreč rasli prepočasi, je zbiranje svežega kapitala pojasnjeval Kurtović. Na tak način naj bi zbrali 25 milijonov evrov, s katerimi bi rastlinjake zagnali še v predmestju Berlina, v Budimpešti, okolici Zagreba in Beograda. Ob teh naj bi vlagatelj že imel rastlinjake v Riadu v Savdski Arabiji.
Kaj bo z ambicioznimi načrti?
Zakaj se je tako zveneča napoved izjalovila in kaj za izvedbo načrtovanih naložb pomeni vstop sklada Alfi, ki zdaj rešuje obstoj matičnega podjetja? Miholič spomni, da so pred skoraj desetimi leti postavili prvi rastlinjak v Ljutomeru, ta pa je predstavljal temelje za nove rastlinjake tako v Sloveniji, Avstriji in Romuniji. »To je uspeh, ki smo ga dosegli s sodelavci in zaposlenimi in na kar moramo biti ponosni. Seveda lahko pri vseh naložbah nastopijo takšne ali drugačne težave. Sam ne bom rekel, da so bile storjene velike napake, vendar smo imeli v letih 2022 in 2023 težke razmere zaradi korone, visokih energetskih stroškov in posledic vojne v Ukrajini. Ob tem nismo prejeli nobene državne pomoči,« je podčrtal sobesednik. Bo pa podjetje s tem, ko se trenutno ukvarja predvsem s stabilizacijo in normalizacijo poslovanja, načrtovane širitve postavilo v drug časovni okvir.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Stabilizacija poslovanja podjetja Panorganix je pomembna še z vidika ohranjanja samooskrbe z zelenjavo in sadjem, kakor tudi za ohranjanje delovnih mest in socialne varnosti zaposlenih. Miholič je poudaril, da je pridelava zelenjave zelo zahtevna, saj nanjo vpliva veliko dejavnikov, zaradi katerih lahko pri rasti pride do težav. To so tveganja, zaradi katerih je dejavnost tudi manj zanimiva. Prav tako je zanjo potrebno večje število delavcev, zato jim je veliko do tega, da jih imajo in da so ti zadovoljni.
Dogajanja pa še ni konec
Še več, prav neverjetno naključje, ki morda to celo ni, se je v tem času na avtocesti na Hrvaškem zgodilo soustanovitelju Panorganixa Mariu Kurtoviću.
Ta je bil novembra lani vpleten v kar precej odmeven incident na hrvaški avtocesti A4 severovzhodno od Zagreba, pri cestninski postaji Sveta Helena, ki je takrat polnil različne hrvaške in tudi slovenske medije. Ko smo ga ob našem srečanju, ki ga je sam predlagal, soočili z vprašanjem, ali je on ta Slovenec, letnik 1984, ki je bil vpleten v incident in o katerem je poročala Policijska uprava Zagreb, je to jasno potrdil. Tisti novembrski petek se je s partnerico in otrokom odpravil na krajši oddih v hrvaško prestolnico, ko mu je pot prekrižal avtomobil z več potniki. Šlo je za njemu znane ljudi iz okolice Ljutomera, pravi Kurtović. Ti so ga z avtomobilom večkrat prehiteli in nato pred njim zavrli ter upočasnili vožnjo do precej manjše hitrosti od dovoljene, tako da so ga med vožnjo zadrževali. Ko jih je sam prehitel, pa so ga, razlaga podjetnik, spet zasledovali, prehiteli in opisano ponovili.
Nadlegovali so ga
Pred cestninsko postajo, ko je čakal na cestninjenje, so voznik in potnika iz omenjenega vozila izstopili in se približali njegovemu vozilu. Sam se je s partnerico in otrokom, kot nam je zatrdil, zaklenil v svoj avtomobil, ker se je ustrašil, kaj se bo zgodilo. Po verbalnem obračunavanju pa je, ko je uvidel, da bodo začeli tolči in brcati v njegovo vozilo, speljal. Ker je bilo cestišče po besedah Kurtovića spolzko, je vozilo zaneslo in je treščil v dva človeka, ki sta stala ob vozilu. Nobeden od njiju naj je ne bi težje skupil, nam je še zatrdil podjetnik. Medtem je uslužbenka cestninske postaje poklicala policijo.
Dan kasneje je hrvaški portal Index, ki se je skliceval na ugotovitve policijske preiskave, poročal, da se je v incidentu Slovenec, s katerim se je zapletel Kurtović, zaradi udarca z avtomobilom huje poškodoval, drugi Slovenec pa lažje. Zdravniško pomoč sta v Kliničnem bolniškem centru Zagreb poiskala tudi podjetnikova partnerica in otrok, je takrat še navajal Index. Policisti so osumljenca še isti večer priprli, kazensko ovadbo pa vložili na pristojno županijsko državno tožilstvo oziroma državno odvetništvo v Zagrebu, ki ga je v noči na soboto takoj zaslišalo.
Zagrebško tožilstvo je nato proti Kurtoviću uvedlo preiskavo zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj poskusa uboja. Ta preiskava še traja, so pojasnili v uradu omenjenega tožilstva. Podjetnik je ob našem srečanju izjavil tudi, da je prepričan, da je nedolžen in da ni zakrivil prav nobenega kaznivega dejanja, advokat, ki na tožilstvu in sodišču v Zagrebu zagovarja njegove interese, pa je znani hrvaški odvetnik Ljubo Pavasović Visković.