Vlada Roberta Goloba je na današnji dopisni seji v Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila nov projekt nakupa dveh namenskih helikopterjev za izvajanje nujne medicinske pomoči. Kot je namreč že junija napovedal Golob, bo Slovenija zgradila floto in infrastrukturo za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, pri čemer bo najprej kupila dva namenska helikopterja za reševanje življenj.
Vlada je tako danes sprejela odločitev, da se helikopterska nujna medicinska pomoč (HNMP), medbolnišnični helikopterski prevozi in helikopterski prevozi otrok v inkubatorjih dolgoročno izvajajo kot državna aktivnost s policijskimi zrakoplovi, so zapisali na spletišču vlade. Tako bo HNMP, ki jo trenutno izvaja Slovenska vojska, v skladu z načrti leta 2026 prešla pod okrilje policije. Izjema ostaja področje gorskega reševanja, kjer helikopterske prevoze še naprej izvajata tako policija kot Slovenska vojska. Posledično bo ministrstvo za notranje zadeve za izvajanje zgoraj navedenih nalog izvedlo nakup dveh namenskih helikopterjev. Nakup se bo financiral iz splošne proračunske rezervacije za investicije in materialne stroške, za kar je vlada ministrstvu zagotovila pravice porabe v višini 7.960.000,00 evra za leto 2024. »Pravice porabe so načrtovane tudi s predlogom proračuna za leti 2025 in 2026, in sicer tako za nakup helikopterjev, kakor tudi ostalih stroškov policije, vezanih na izvajanje HNMP,« so še pojasnili.
Ministrstvo za notranje zadeve je tako že pristopilo k aktivnostim za nakup helikopterjev. Prioritetno sedaj pripravljajo javno naročilo, so za STA potrdili na ministrstvu. Za plačilo avansa so v letošnjem letu predvideli okoli šest milijonov evrov, medtem ko je izhodiščna vrednost projekta do konca leta 2027 določena pri 37,5 milijonih evrov.
Prenosno medicinsko opremo in pripomočke za delo medicinskih ekip HNMP bodo nabavljali v ločenem postopku. Za zagotovitev sredstev je zadolženo ministrstvo za zdravje.
Možna tudi tretja baza
Spomnimo, Golob je na začetku junija potrdil, da so na takratni seji vlade prvič po osamosvojitvi sprejeli sklep, kako bodo organizirali službo hitre medicinske pomoči s helikopterji na način, ki je predpisan tudi na evropski ravni. »Mislim, da je to velik korak za slovenske paciente in velik korak za zdravstveni sistem,« je dejal. Doslej je namreč to nalogo opravljala Slovenska vojska, ki pa ni imela namenskih plovil za reševanje življenj. Že takrat je Golob napovedal, da bo Slovenija kupila namenske helikopterje za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, s katerimi bo upravljala policija, in vzpostavila dve bazi. »Čisto možno je, da bomo dodali tretjo bazo v Ajdovščini, četrto nekje v jugovzhodni Sloveniji, zaradi pokritosti celotnega ozemlja,« je še povedal.
Golob je takrat pojasnil, da bo natančen razrez sredstev znan, ko bo izpeljan razpis za nabavo helikopterjev. Dobavni roki pa bodo odvisni od razpisnih pogojev. Zatrdil je, da bodo še letos vzpostavili namensko infrastrukturo in procese, medtem ko je nabava dodatnih plovil pogojena z dobavnimi roki dobaviteljev.
Helikopterji, ki izvajajo nujno medicinsko pomoč, morajo kateri koli del države doseči v 15 do 20 minutah. Sprva bo reševanje potekalo iz baze na brniškem letališču, ki jo bodo morali prilagoditi, in iz baze na mariborskem letališču, ki jo bodo morali še vzpostaviti. Treba pa bo vzpostaviti tudi celostno mrežo heliportov v bolnišnicah, ki jih še nimajo, še poroča STA. Analiza je pokazala, da bi intervencijo helikopterja potrebovali pri 1275 intervencijah letno, so poleti navedli na ministrstvu za zdravje.