Najmočnejša opozicijska stranka, SDS, pred prihodnjimi splošnimi volitvami širi svoj vpliv tudi zunaj političnega igrišča, piše časnik Večer. Potem ko je Zdravniško zbornico Slovenije v času tretje vlade Janeza Janše prevzela nekdanja članica SDS Bojana Beović, je največja opozicijska stranka nedavno močno slavila na volitvah v svet Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, ki po statutu velja za »avtonomno, nepolitično in strokovno organizacijo«. Janševa stranka s tem uresničuje težnje po obvladovanju širšega prostora, s čimer SDS pripravlja teren na poti do volilne zmage in vnovičnega prevzema oblasti. »Tako je nekoč delovala zveza komunistov, ki je hotela imeti nadzor nad delovanjem družbenih sistemov. Sprožilec akcij proti tistim, ki jih je partija želela onemogočiti, je bil običajno kakšen livar iz Zenice ali rudar iz revirjev, ne pa vodstvo partije,« pravi nekdanji podpredsednik SDS Miha Brejc, ki je leta 2012 izstopil iz stranke.
Od zdravniške do kmetijske zbornice
SDS ima že vrsto let politični vpliv v zdravstvu. Kirurg Erik Brecelj, sicer tudi predsednik vladnega sveta za zdravstvo, pravi, da ni nobena skrivnost, da je sindikat Fides zelo blizu SDS. Fides že od januarja stavka in pritiska na vlado pod vodstvom Roberta Goloba, ki v nasprotju z nekaterimi predhodnimi levosredinskimi vladami ne popušča zahtevam sindikata. Zdravniško zbornico še vedno vodi infektologinja Bojana Beović, ki je bila na letošnjih volitvah za vrh zbornice edina kandidatka za vplivno funkcijo. Predsednica zbornice je tako zdravnica kot izpostavljena politična osebnost. Več kot 20 let je bila namreč povezana s SDS. Na listi te stranke je bila dvakrat izvoljena v ljubljanski mestni svet, sodelovala je tudi kot kandidatka na volitvah v državni zbor, a ni bila izvoljena. Iz SDS je izstopila pred volitvami za vrh zdravniške zbornice, kamor se ne more zavihteti nihče s funkcijami v političnih strankah. Zadnja Janševa vlada jo je postavila za vodjo strokovne posvetovalne skupine proti covidu-19, Janša pa ji je kot premier v imenu vlade podelil spominski znak za delo in požrtvovalnost v boju proti epidemiji.
Potem ko je SLS več kot 20 let obvladovala kmetijsko-gozdarsko zbornico, so oktobrske volitve prinesle politični zasuk znotraj organizacije, ki bi morala biti glede na statut avtonomna in nepolitična, a se politika nikdar ni mogla izogniti skušnjavi po obvladovanju kmetijskega sektorja. Organizacija slovenskih kmetov združuje več kot 100 tisoč članov, ki so seveda tudi potencialni volivci, v zadnjem desetletju pa je prejela skoraj 300 milijonov evrov javnega denarja. Koalicija je lani poskušala preprečiti triumf SDS znotraj kmetijsko-gozdarske zbornice na način, da je sprejela novelo zakona, ki določa, da za vodilne položaje v zbornici ne smejo kandidirati člani organov političnih strank, a je ustavno sodišče odločitev državnega zbora razveljavilo. V zadnjih mesecih je po besedah naših virov potekala intenzivna kampanja SDS za povečanje strankarskega vpliva v zbornici. Na terenu so za kandidate Janševe stranke intenzivno lobirali občinski odbori SDS, na volitvah pa je stranka osvojila 21 od 44 mest v svetu zbornice. V političnih krogih ocenjujejo, da je Janšev scenarij o prevzemu zbornice skrbno načrtovan, saj s tem vstopa v veliko civilnodružbeno polje, od koder bo SDS v času do volitev lažje stopnjevala pritisk na Golobovo vlado. Mnogi menijo, da bomo do konca mandata videli kmečke proteste v Ljubljani s traktorji, prav tako se vrstijo ocene, da SDS ne bo zmogla vzpostaviti ločnice med interesi stranke in kmetijstva, poroča Večer.
Podgoršek pod lupo tožilstva
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Na čelu foruma za kmetijstvo in podeželje pod okriljem SDS je Jože Podgoršek, ki je tudi v igri za predsednika zbornice. Podgoršek je v tretji Janševi vladi nasledil Aleksandro Pivec in postal kmetijski minister iz kvote Desusa. Ko je upokojenska stranka izstopila iz koalicije, je na Janševo željo obdržal ministrski položaj in se preselil v NSi, kjer je neuspešno kandidiral na parlamentarnih volitvah 2022. Z ministrskega položaja je odstopil štiri dni pred volitvami, a je v vladni ekipi ostal do zamenjave oblasti. Nanj se je nalepila korupcijska afera: da je v času ministrovanja račun za njegove romantične počitnice s soprogo v hotelu Bohinj, v vrednosti 800 evrov, plačala družba KŽK. Kot je poročal portal Necenzurirano, je Podgorškovo afero pod lupo vzelo specializirano državno tožilstvo, ki nekdanjega ministra sumi sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje. Za to kaznivo dejanje je predvidena kazen od enega do šestih let zapora.
Ob tem dodajmo, da je SDS v času svojega delovanja razširila svoj vpliv tudi v druge družbene sfere. V državni upravi in nekaterih državnih podjetjih je razvejala mrežo svojih članov in podpornikov, ki jih ni mogoče zamenjati. Med političnimi strankami SDS ohranja največji vpliv v državnem svetu, ki velja za drugi dom parlamenta. Povrhu je stranka v zadnjih letih razširila svoj medijski imperij, ustanovila več deset medijskih projektov po vsej državi in imela pomemben vpliv pri vzpostavitvi Združenja novinarjev in publicistov. Ko je SDS na oblasti, si stranka vselej prizadeva za prevzem vpliva znotraj RTV Slovenija, kar je bilo najbolj očitno v zadnjem mandatu, ko so javni zavod tudi pod krinko civilne družbe obvladovali strankarski kadri in za seboj pustili tako finančno kot kadrovsko opustošenje. V tem mandatu SDS podpira napore nekdanjega člana stranke Pavla Ruparja, ki poskuša z demagoškimi triki osvojiti srca upokojencev in jih povezati v fronto proti Golobovi vladi, nezanemarljiv pa je tudi vpliv stranke v cerkvenih krogih.
Kanal za širjenje propagande SDS
»Za SDS je kmetijsko-gozdarska zbornica le sredstvo, s katerim bo poskušala uresničiti svoje politične cilje. Trenutno so to predčasne volitve, za katere je SDS pripravljena storiti marsikaj. Nezadovoljstvo kmetov bo SDS zlorabila za dodaten pritisk na vlado, da bi javnost prepričala, da je na področju kmetijstva in gozdarstva vse narobe. Formalni nosilec različnih manifestacij proti vladi bo kmetijska zbornica, dejanski generator pa SDS,« ocenjuje Miha Brejc. Čeprav je politični prevzem kmetijsko-gozdarske zbornice zakonsko legalen, pa se pojavljajo vprašanja o politični higieni. Uroš Petohleb, nekdanji generalni sekretar LDS, meni, da o politični higieni že dolgo ne moremo več govoriti. Po njegovem mnenju je v političnem prostoru postalo dovoljeno vse.
»Najprej je SDS poskušala s Petrom Gregorčičem prevzeti SLS, a jim to ni uspelo, saj je tudi Gregorčič malo neroden. Rad bi postal predsednik stranke, a se vanjo ne želi vključiti. Za Janšo je pridobitev vpliva v kmetijstvu ključnega pomena, saj gre za sektor prihodnosti, ki ga kot enega od najpomembnejših stebrov glede na finančne vložke prepoznava tudi Evropska unija. V Franciji, Nemčiji, na Nizozemskem veliki protesti kmetov postajajo simbol političnih premikov, njihov pritisk pa je zelo boleč za vsako oblast. Kmetijski sektor je prav tako močan z vidika oblikovanja javnega mnenja. V SDS zelo dobro vedo, kje morajo biti zraven, zato obvladovanje kmetijsko-gozdarske zbornice predstavlja izpolnitev pomembnega cilja za stranko. Zbornica bo za SDS postala priročen kanal za širjenje strankarske propagande, nepoznavalci razmer pa bodo mislili, da sporočila prihajajo iz strokovnih krogov,« je komentiral Petohleb.