Posledice poplav

Evidentirali še 74 objektov, ki jih bo morda treba porušiti

S.R./STA
8. 10. 2024, 18.20
Posodobljeno: 8. 10. 2024, 18.21
Deli članek:

Seznam možnih objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanskih katastrofalnih poplavah predvideni za odstranitev, se je ob zadnjem koraku pristojnih skrčil na 258, a se je na radarju stroke znašlo novih 74 objektov, usoda katerih zaenkrat še ni znana.

Andrej Petelinšek
Posledice poplav v Zgornji Savinjski dolini.

Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih je potrdila, da je po četrtkovi potrditvi še zadnjega sklepa o določitvi objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanskih poplavah predvideni za odstranitev, dokončno znana usoda vseh 343 objektov, ki so bili januarja letos evidentirani kot možni objekti za odstranitev. Vlada je do zdaj izdala sklepe o odstranitvi za skupno 258 objektov, preostalih 85 pa so naknadno umaknili s seznama, saj je stroka ocenila, da se jih da s protipoplavnimi ukrepi ali sanacijo plazov ustrezno zavarovati.

Dodatno pa so občine in tudi stroka predlagali, da se za morebitno odstranitev preverijo še nekateri novi objekti, ki jih ogrožajo poplave ali plazovi. "Državna tehnična pisarna je do konca septembra pripravila strokovna mnenja za 35 objektov, za 39 objektov pa bodo predvidoma končana v tem tednu," je v današnji izjavi za medije povedal vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic.

V primeru, da bo stroka za omenjene objekte dokončno ugotovila, da jih je treba odstraniti, pa te čaka enak postopek kot v primeru objektov s prvotnega seznama - po potrditvi strokovnih mnenj v svetu za obnovo sledi njihova javna razgrnitev ter dokončni sprejem na vladi. "Računamo, da bo tudi za te objekte celoten postopek končan v tem letu," je ocenil Šefic.

Šimen Zupančič
"Računamo, da bo tudi za te objekte celoten postopek končan v tem letu," je ocenil Šefic.

Šefic verjame, da bo zdaj večinoma bistveno lažje

Glede postopkov cenitev za 258 objektov, za katere je vlada že potrdila sklep o odstranitvi, pa je Šefic pojasnil, da so za okoli 200 od njih že zaključena tudi cenitvena poročila, ostala pa naj bi bila dokončana do konca oktobra. V prvi polovici novembra pa načrtujejo predstavitve teh cenitvenih poročil v okviru terenskih obiskov predstavnikov vladne službe za obnovo po poplavah. Do sedaj sta sicer višino ocenjene vrednosti domov zavrnila le dva lastnika.

"Razumem, da tisti, ki čakajo na te odločitve, težko čakajo, ni enostavno, vendar menim, da jim je zdaj, ko smo te postopke končali, ko je že skoraj 200 cenitev opravljenih in ko vedo, s čim razpolagajo, in jim je jasno, kakšni bodo njihovi prihodnji koraki, večinoma bistveno lažje. Z vsemi bomo delali naprej in pomagali tam, kjer je možno, zato da bodo vsi nadaljnji postopki tekli čim hitreje," je poudaril Šefic.

Trenutno je sicer zaključenih in v postopku podpisa 18 pogodb z upravičenci, ki so se odločili za izplačilo odškodnine. Ko bodo pogodbe podpisane, bo lastnica teh objektov postala država. "Po pogodbi je obveznost države, da izplača odškodnino v 30 dneh po tem, ko je pogodba podpisana oziroma ko so overjeni vsi podpisi ter končani vsi postopki, ki jih izvajamo," je razložil. Da so izpolnjeni pogoji za prenos objekta na državo, morajo imeti lastniki urejene tudi zemljiško-knjižne zadeve in poplačane morebitne hipotekarne kredite, ob tem opozarjajo v vladni službi za obnovo.

Sočasno s tem v 23 občinah tečejo tudi postopki pridobivanja parcel za nadomestitveno gradnjo, za katero je do sedaj v pogovorih interes izkazalo le tri do pet lastnikov objektov, ki so predvideni za odstranitev. Večina je namreč še vedno takšnih, ki si želijo dom postaviti sami. "V nekaterih občinah razpolagajo tudi z že obstoječimi stavbnimi zemljišči in tam se bodo lahko upravičenci, ki se bodo odločali za gradnjo, tudi dogovorili za nakup teh parcel. Z odškodninami, ki jih bodo dobili, bodo lahko tudi kupili zemljišča, kakršna jim ustrezajo," je še dejal Šefic.

Ob tem je še poudaril, da bodo imeli v vseh občinah pri nakupu teh zemljišč prednost prizadeti v lanskih poplavah, šele potem tudi drugi interesenti.

Glede možnost posebnih shem za posojila za prizadete v poplavah, ki jih predvideva zakon o obnovi, pa pričakuje, da bodo banke pristopile v te sheme in da bodo ljudem, ki najbolj potrebujejo ugodnejše kredite, te tudi ponudile.

Estrada

Darja Gajšek, Alen Janković, hči Ema
V veselem pričakovanju

Darja Gajšek je drugo nosečnost težje skrivala

lara medved 2
Sprejela je službo TV-vremenarke

Lepa televizijska voditeljica predčasno prekinila porodniško

gregor trebušak
Gre k Jocu Pečečniku

Gregor Trebušak se po 18 letih poslavlja

gaja filac 1
David Champaigne

Gajo Filač je povabil na oder in jo pred vsemi strastno poljubil

ana klasnja
Temna plat baleta

Ana Klašnja: 'Nočem, da bi se morala odločati med tem, ali plešem ali živim'

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

Zanimivosti

kokosova voda
Belo zlato

Kokosovo olje zmanjšuje vnetja in deluje proti virusom

koš za smeti
Triki

Kaj storiti, da koš za biološke odpadke ne bo tako smrdel?

Babe Ruth
Babe Ruth

Kupil jo je za en cent, zdaj naj bi šla za več kot milijon

nohti, nega nohtov
Manikura

Nohte vedno strizite naravnost in pilite le v eno smer

mornarice_1
Oboroževanje

Mornarice, ki so preoblikovale zgodovino

OBRAZ, NEGA OBRAZA
Poceni in preproste rešitve

Zdaj se lahko nehate spraševati, kaj storiti z nadležnimi dlačicami