Farmacevtka se je sklicevala na ugovor vesti in stranki ni izdala kontracepcijskih tablet, čeprav je ta imela zdravniški recept, so prejšnji teden prvi poročali na spletnem portalu LendavaInfo. Farmacevtka je dejala, da ji verska načela ne dovolijo, da bi izdala kontracepcijske tablete.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V Pomurskih lekarnah so se zdaj opravičili ženski, ki jo je farmacevtka zavrnila. Dodali so, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe in metode, ob tem pa ocenjujejo, da »zaradi bližine večje lekarne nihče ni ostal brez zdravil,« poroča spletni portal 24ur. V Lekarniški zbornici Slovenije dodajajo, da mora farmacevtski strokovni delavec o ugovoru vesti delodajalca pravočasno obvestiti, da ta lahko ustrezno organizira delo.
Dodatno so pojasnili, da je pravica do ugovora vesti opredeljena v 46. členu ustave Republike Slovenije, ki določa, da je ugovor vesti dopusten v primerih, ki jih določi zakon, če se s tem ne omejujejo pravice in svoboščine drugih oseb. Ugovor je urejen v 56. členu zakon o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), ki določa, da »zdravstveni delavec lahko odkloni zdravstveni poseg, če sodi, da ni v skladu z njegovo vestjo in z mednarodnimi pravili medicinske etike. Zdravstveni delavec mora o svojem ugovoru vesti obvestiti zdravstveni zavod. Ta mora to upoštevati, vendar bolnikom zagotoviti možnost za nemoteno uveljavljanje pravic s področja zdravstvenega varstva. Zdravstveni delavec ne sme odkloniti nujne medicinske pomoči.«