Začasni neuradni izidi

Volitve v organe Kmetijsko gozdarske zbornice: zmagoslavje SDS

Ž.F.
7. 10. 2024, 10.04
Posodobljeno: 7. 10. 2024, 10.10
Deli članek:

Z glasovanjem fizičnih oseb so se včeraj zaključile sedme volitve v organe Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS). Po začasnih neuradnih izidih je največ mandatov v svetu KGZS dobil Forum za kmetijstvo in podeželje SDS, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek.

Sašo Švigelj
Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je relativni zmagovalec volitev v svet KGZS.

Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je dobil 21 od 44 mandatov, kolikor jih v svetu zbornice KGZS pripada fizičnim osebam. S tem so občutno izboljšali rezultat izpred štirih let, ko je bilo izvoljenih 6 predstavnikov Foruma.

Društvo Slovenski kmet je osvojilo 9 mandatov, po tri mandate pa so si razdelili Slovenska kmečka zveza, Kmečko društvo Nova Slovenija ter skupna lista Društva članov sindikata kmetov in Društva za razvoj kmetijstva, ki ga vodi zdajšnji predsednik KGZS Roman Žveglič.

Primož Lavre
Sedanji mandat Romana Žvegliča traja do izvolitve novega predsednika KGZS na ustanovni seji sveta zbornice.

En mandat je pripadel Združenju slovenske kmečke iniciative, Govedorejskim društvom Dobre Polje, Ribnica in Velike Lašče, Listi Antona Hohlerja, samostojni listi Društvo za razvoj kmetijstva Romana Žvegliča in Kmečki listi Petra Vriska, ki je KGZS že vodil dva mandata, med letoma 2000 in 2008, a sam kot, čeprav lista nosi njegovo ime, v zbornični svet tokrat ni bil izvoljen.

Člani novega sveta KGZS, ki ga poleg fizičnih sestavlja še 13 predstavnikov pravnih oseb, bodo med seboj izvolili novega predsednika zbornice. Po poročanju Radia Slovenija je glavni kandidat za to funkcijo po izraziti volilni zmagi Jože Podgoršek.

Robert Balen
Nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek velja za favorita za novega predsednika KGZS.

Število volilnih upravičencev, ki so fizične osebe, je za tokratne volitve znašalo 110.202. Člani so izbirali tudi predstavnike v svete 13 območnih enot. Volitve je sicer zaznamovala nizka volilna udeležba, ki v nobeni volilni enoti ni presegla 15 odstotkov. Med fizičnimi osebami je bila najvišja volilna udeležba v volilni enoti Kranj (14,95-odstotna), najnižja pa v Kopru (7,03-odstotna).