Romska problematika

Direktor policije Senad Jušić: Naš cilj je zagotavljanje varnosti vseh

D.K.
23. 8. 2024, 12.50
Posodobljeno: 26. 8. 2024, 13.24
Deli članek:

Policija je na novinarski konferenci predstavila aktualne varnostne razmere v krajih z večetnično skupnostjo in okrepljene aktivnosti za zagotavljanje varnosti na varnostno obremenjenih območjih.

S.R.
Generalni direktor policije Senad Jušić.

Potem ko je včeraj minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar z namestnikom generalnega direktorja policije Igorjem Ciperletom obiskal Ribnico in Kočevje, je danes sledila še tiskovna konferenca, na kateri so generalni direktor policije Senad Jušić, direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec in direktor Policijske uprave Novo mesto Igor Juršič spregovorili o aktualnih varnostnih razmerah v krajih z večetnično skupnostjo in okrepljenih aktivnostih policije za zagotavljanje varnosti na teh območjih.

Jušić: Naš cilj je zagotavljanje varnosti vseh

Po besedah Jušića je policija izdelala akcijski načrt, v katerem so navedene aktivnosti usmerjene v območje policijskih uprav Ljubljana, Novo mesto in Murska Sobota, kjer prebivajo romske skupnosti. Omenjene policijske uprave so po njegovih besedah v letu 2024 do konca julija izvedle 787 intervencij, med drugim zaradi prijavljenega streljanja z orožjem, kršitev s hrupom, kurjenja in bagatelnih kaznivih dejanj. V istem obdobju leta 2023 so izvedle 803 takšne intervencije. Do konca julija letos je policija v romskih naseljih izvedla tudi 1845 represivnih ukrepov, kot so hišne preiskave, zasegi orožja in streliva, odvzemi prostosti in privedbe k preiskovalnemu sodniku, medtem ko je bilo v enakem obdobju leta 2023 takšnih ukrepov 1698 ukrepov. Opravila je tudi 8192 preventivnih aktivnosti, ki se nanašajo na povečano prisotnost policistov, razgovore s predstavniki lokalnih skupnosti in podobno, kar je za 170 več kot v enakem obdobju lani.

Prav tako se, kot je omenil, policisti izobražujejo za intervencije v subkulturnih skupnostih, je spomnil in poudaril, da policija dogajanje v prostoru obvladuje. "Na varnostna tveganja se takoj odzovemo, in zagotavljamo javno varnost s prisotnostjo policije," je dejal.

Po njegovih besedah bo policija še naprej obravnavala vsako prijavo in dosledno ukrepala zoper vse kršitelje. "Vsako kršitev bomo obravnavali v skladu z zakonodajo in v skladu s človekovimi pravicami. Dosledno bomo ukrepali zoper vse kršitelje," je napovedal. 

Ob tem je dodal, da je problematika multikulturnosti v pristojnosti celotne civilne družbe, ne le policije, zato se vsakodnevno povezujejo tudi z ostalimi organizacijami in institucijami. Zaposlujejo pa tudi romske policiste, trenutno so zaposleni štirje. Kot pravi romski policisti ogromno prispevajo k reševanju problema. Na policiji pa so izvedli tudi tečaj romščine. 

Kot je dodal, so na kritična območja že in še bodo napotili dodatne policiste, prav tako na problematičnih območjih, predvsem v občinah Kočevje, Ribnica, Škocjan in Šentjernej, krepijo prisotnost policistov z različnimi oblikami dela. Odgovoril je tudi na vprašanje, ali bi policisti potrebovali več pristojnosti. Kot je odvrnil, se strinja s strokovnjaki s področja varnosti, ki menijo, da ima slovenska policija zadostna pooblastila. "Policisti se tudi dnevno izpopolnjujejo in usposabljajo," je dodal, ob tem pa spomnil, da se s kadrovsko stisko soočajo že od leta 2015, kar pa skušajo aktivno reševati z novimi vpisi za policiste. "Na področju odhodov iz policije v druge službe so trenutno kazalniki ugodni," je dejal.

Policija je občinam predlagala tudi ustanovitev varnostnega sosveta, na katerih bi vsi deležniki javne varnosti ocenili varnostne razmere, obravnavali aktualne varnostne problematike in načrtovali skupne ukrepe za zagotavljanje varnega bivalnega okolja, je še povedal Jušić.

Omejec: Ustanavljanje vaških straž je prepovedano

Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec je poudaril, da je stanje javnega reda in miru za 30 odstotkov boljše, kot je bilo v preteklem primerjalnem obdobju. Omenil je, da so določene oblike dela usmerjene ciljno, nekatere aktivnosti pa preventivne, s katerimi učinkovito preprečujejo kazniva dejanja. "S povečano prisotnostjo policistov se zagotavlja hitrejši odzivni čas ter zaznava in procesira več kaznivih ravnanj. Določene oblike dela pa so ciljno usmerjene v preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj. Predvsem v prijetje in obravnavo storilcev kaznivih dejanj ter zagotavljanje zadostnih dokaznih standardov za dokazovanje kaznivih dejanj," je pojasnil in dodal, da prav tako obsojajo vsak napad na uradno osebo.

S.R.
Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec.

Omejec je ponovno opozoril, da tako imenovane vaške straže, kjer bi občani opravljali naloge policistov, lahko predstavljajo varnostna tveganja, saj ni možno predvideti ravnanja storilcev. "Prav tako lahko tovrstno organiziranje pomeni kaznivo ravnanje, če aktivnosti posegajo v pristojnosti in naloge, ki jih lahko izvajajo le državni organi." Zato po njegovih besedah ustanavljanju vaških straž izrecno nasprotujejo, občane pa pozivajo, da naj sodelujejo s policisti. 

V prvih osmih mesecih letošnjega leta so na Policijski postaji Kočevje zaznali 10 odstotkov več kaznivih dejanj kot v enakem obdobju lani. Na Policijski postaji Ribnica pa 30 odstotkov več. Preiskali so tudi primer ropa v Kočevju v trgovskem centru, streljanje na vozilo, napad na policiste ter preprečitev uradnega dejanja v Ribnici.

Juršič: Prebivalce spodbujamo, da prijavijo vsako kaznivo dejanje

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Direktor Policijske uprave Novo mesto Igor Juršič je med drugim dejal, da se varnost ni poslabšala, da pa beležijo porast kaznivih dejanj, ki jih ljudje do zdaj niso prijavljali. "Ljudje niso prijavljali tatvin krompirja in fižola, zdaj smo jih spodbudili, da take kraje prijavijo." Dejal je, da sta trenutno najbolj obremenjeni občini Šentjernej in Škocjan. Ker je, kot pravi, večina storilcev  mladoletnih, policija o tem obvesti Center za socialno delo in starše.

S.R.
Direktor Policijske uprave Novo mesto Igor Juršič.

Varnostno bolj obremenjena na Dolenjskem je po besedah Juršiča tudi Mestna občina Novo mesto, ki ima v svoji okolici pet romskih naselij. Tudi tu policija aktivno izvaja svoje dejavnosti. "Samo v tem tednu smo opravili šest hišnih preiskav, v katerih smo našli orožje, hladno orožje in predmete, ki izvirajo iz kaznivih dejanj," je dejal.

Ribnico in Kočevje že včeraj obiskal tudi minister

Minister je po včerajšnjem obisku Kočevja in Ribnice sicer zagotovil, da bo policija poskrbela za še večjo varnost, da je sodelovanje med občinama in policijskima postajama Ribnica in Kočevje zelo dobro, dnevno so v stiku in se redno obveščajo. Napovedal pa je tudi napotitev dodatnih policijskih enot, če bo treba.

Kot je Poklukar povedal po sestanku na Občini Ribnica, je bil pogovor z ribniškim županom Samom Pogorelcem konstruktiven in odkrit. Župan je pohvalil delo policije in predstavil predloge, kako bi lahko skupaj sodelovali pri reševanju situacije. "Ugotovili smo, da je medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike opravila svoje delo in da obravnava težave. Te niso samo s področja varnosti in notranjih zadev, ampak so integracijske narave," je povedal minister. Svoje delo morajo zato opraviti tudi drugi resorji, še zlasti v luči odločitve, da se v medresorski delovni skupini za obravnavo romske problematike integracijski del loči od varnostnega. Integracija pa zadeva lokalno in romsko skupnost ter predvsem resorje sociale, pravosodja in izobraževanja ter druge.

Minister je poudaril, da je treba romsko problematiko reševati z dialogom za mizo. "Pohvaliti moram prizadevanje Zveze Romov Slovenije, ki je tu, v Ribnici, odigrala ključno vlogo povezovalca med romsko skupnostjo, občino in državo. Tudi zato ni bilo protesta pred občino, ampak so se zadeve začele reševati v dialogu."

Minister in župan Pogorelc sta se na srečanju dotaknila tudi sodne veje oblasti, ki je neodvisna, a Poklukar verjame, da sliši te pozive. Ob tem je napovedal sestanek z ministrico za pravosodje naslednji teden. "Storilci kaznivih dejanj – ne samo Romi – po policijskih postopkih niso pridržani in se potem lahko smejijo policistom in vsem nam, kajti niso obravnavani." Minister se zato nadeja, da bodo tisti, ki povzročajo kazniva dejanja, kaznovani in obravnavani v skladu z zakonom.

Poklukar: "Varnostna situacija v Kočevju pereča"

Po srečanju s podžupanom v začasnem opravljanju funkcije župana Občine Kočevje Gregorjem Koširjem je minister povedal, da je "varnostna situacija v Kočevju pereča. Poslušal sem podžupana, s kakšnimi težavami se soočajo v občini. Podal nam je veliko rešitev in dobrih predlogov, na kakšen način sodelovati. Vodstvo policije je podžupanu predstavilo aktivnosti, ki jih policija izvaja na območju Občine Kočevje." 

Sestanku so se pridružili tudi nekateri podjetniki, ki delujejo na Kočevskem in so bili oškodovani zaradi kaznivih dejanj. Minister pri tem zaupa slovenski policiji, da bo ta kazniva dejanja preiskala in "slovenskemu pravosodnemu sistemu, da bo učinkovito in predvsem hitreje obravnaval storilce ter da bo prišlo do sodnega epiloga."

V razpravi na kočevski občini so prišli do skupnega cilja

"Vsi bomo storili vse, da se tu čim prej vzpostavita varnost in red, predvsem pa da se začnemo pogovarjati. Pozivam tudi Zvezo Romov Slovenije, da pride tudi v Kočevje in vzpostavi dialog za mizo – ne prek medijev – da začnemo čim prej reševati v dialogu z lokalno in romsko skupnostjo ter državo," je še pozval minister.

Jušić je danes še enkrat ostro obsodil nedavni incident, ko je nekaj Romov napadlo policiste, ko so ti prijeli pobeglega mladoletnega voznika, posnetek pretepa pa se je nato pojavil tudi v javnosti. "Ministrstvo za notranje zadeve in policija odločno obsojata omenjeni napad na policiste. Gre za nedopustno, obsojanja vredno in zavržno dejanje ter napad na vladavino prava," je dejal. Pojasnil je, da je predkazenski postopek zoper napadalce še v teku in da bodo policisti po vseh zbranih obvestilih zoper njih na tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi ter poškodovanja tuje stvari. Je pa v tem primeru Jušić naročil strokovni nadzor nad ravnanjem policistov. Z vrhovnega državnega tožilstva so namreč v četrtek sporočili, da policisti dežurne državne tožilke o primeru niso obveščali, prav tako niso prosili za usmeritev ali storilce pridržali, temveč je tožilka šele več ur po dogodku od operativno komunikacijskega centra prejela telefonsko sporočilo o ogledu in obravnavi kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja in poškodovanja tuje stvari.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja