Virus oropouche

ECDC svari: Tudi v Evropi prvi uvoženi primeri okužbe z virusom, ki je posebej tvegan za nosečnice

S.R.
9. 8. 2024, 17.56
Posodobljeno: 9. 8. 2024, 17.56
Deli članek:

Virus oropouche, ki ga primerja z razvpito ziko, posebno tveganje predstavlja za nosečnice. Okužbo tvegajo dopustniki, ki odhajajo v Južno in Srednjo Ameriko, pa tudi na Karibe.

Profimedia
Virus oropouche prenašajo komarji, ki v Evropi zaenkrat na srečo še niso prisotni.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je v današnji izjavi za javnost opozoril, da so na območju Evropske unije v juniju in juliju zabeležili 19 uvoženih primerov okužbe z virusom oropouche. Virus povzroča istoimensko zoonotsko bolezen, tako imenovano vročico oropouche, ki je posebej nevarna za nosečnice. Virus, ki je podoben virusu zika, se na človeka prenaša preko okuženih mušic in komarjev. 12 primerov so zabeležili v Španiji, pet v Italiji in dva v Nemčiji. Okužbo so potrdili pri ljudeh, ki so se nedavno vrnili iz Kube ali Brazilije. ECDC zato dopustnike, zlasti nosečnice, opozarja, da obisk območij, kjer je prisoten ta virus, prinaša tveganje.

Bolezen spremljajo simptomi, kot so vročica, glavobol, slabost, bruhanje ter bolečine v mišicah in sklepih. Posebno tveganje lahko predstavlja za nosečnice, saj lahko povzroči splavitev, ali pa razvojne motnje in okvare pri zarodku. Poudarili so sicer, da so te ugotovitve še predmet raziskav, saj o virusu še ni znanega veliko. Alarmi so najprej zazvonili v Braziliji. Brazilsko ministrstvo za zdravje je namreč julija poročalo o štirih dojenčkih, ki so se rodili z mikrocefalijo oziroma drobnoglavostjo, kar je najpogosteje posledica motenega razvoja možganov pri zarodku, poroča Politico. Vse štiri mame so bile okužene s tem virusom. Podobne posledice povzroča tudi okužba z virusom zika, ki ga prenašajo komarji. V Braziliji so denimo leta 2015 in 2016, ko se je ob večjem izbruhu z ziko okužilo 1,5 milijona ljudi, zabeležili več kot 3500 primerov mikrocefalije pri dojenčkih.

Bolezen oropouche je sicer redko smrtna, a zoper njo zaenkrat ni orožja. Ne obstajata niti cepivo niti zdravilo, zdravniki lahko le lajšajo simptome. V Braziliji so sicer letos zabeležili dve smrti, povezani z okužbo s tem virusom. V obeh primerih sta umrli ženski v 20 letih starosti, še poroča Politico. Na območju Južne in Srednje Amerike ter Karibskega otočja so od januarja letos zabeležili več kot 8000 primerov okužb, pri čemer so o izbruhih poročali iz Brazilije, Bolivije, Kolumbije, Peruja in Kube. Pozorni morajo biti tako predvsem dopustniki, ki odhajajo v te države. Mušic in komarjev, ki prenašajo ta virus, v Evropi zaenkrat še ni, doslej pa še ni bilo nobenega primera prenosa s človeka na človeka.