Vremenska napoved

Ob vročinskem valu se sušne razmere ponekod lahko zaostrijo. Do kdaj bo trajala vročina?

D.K.
9. 8. 2024, 12.18
Posodobljeno: 9. 8. 2024, 12.23
Deli članek:

Pred nami je prvi avgustovski vročinski val. Morje se bo lahko ogrelo tudi na 30 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh bo toplotna obremenitev po nižinah naraščala, vročina bo najbolj izrazita na Primorskem.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Po najbolj vročem juliju v zgodovini meritev in osvežitvi v prvih dneh avgusta se nam obeta prvi avgustovski vročinski val, so pred dnevi napovedali na straneh Agenciji RS za okolje (Arso). Predvidoma se bo vročina stopnjevala v dneh od danes do 15. avgusta. Obetajo se jutranje temperature okoli 20 in popoldanske okoli 35 stopinj Celzija. Kdaj se bo vročina končala in kako burni vremenski procesi bodo pri tem nastali, še ni povsem gotovo. A večina izračunov predvideva prihod atlantske vremenske motnje s padavinami in osvežitvijo nekje v drugi polovici prihodnjega tedna, torej po 15. avgustu, so pojasnili. 

Sicer pa kot napovedujejo, bo danes popoldne sončno, v hribovitih krajih severne Slovenije ni izključena kakšna ploha. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 31, na Primorskem do 34 °C. Jutri bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na Primorskem okoli 20, najvišje dnevne od 29 do 33, na Primorskem do 35 °C. V nedeljo in ponedeljek bo pretežno jasno in še nekoliko bolj vroče.

Podobno napovedujejo na straneh Neujre.si, kjer so navedli: "Od danes naprej lahko do sredine prihodnjega tedna računamo na stabilno vreme, brez padavin. Ker smo šele v prvi dekadi avgusta je o kakršnem zadnjem vročinskem valu težko govorit, saj se lahko tudi proti koncu meseca vzpostavi nov afriški greben." Zaradi novih visokih temperatur bo prišlo do močnega segrevanja višjih plasti ozračja, kakor tudi dviga temperature morja, ki se lahko približa ali celo doseže 30°C, so dodali. 

"Ob tem so še opozorili, da lahko zaradi izrazitih razlik med zračnimi masami pričakujemo burno vremensko dogajanje, kjer bodo možna neurja. Čeprav je do naslednje motnje to le špekulacija na podlagi znanja in izkušenj, se na prvi fotografiji vseeno prikazuje padec temperatur in velika verjetnost padavin (od 16.8. naprej). Nevihte bodo možne že v prihodnjo sredo in v četrtek, nato pa ob koncu tedna sledi prehod vremenske fronte, ki bo povezana z novonastalim ciklonom v okolici Britanskega otočja. Pot ciklona je nemogoče predvidet, lahko pa računamo na razvoj sekundarnega ciklona nad Sredozemljem, ki bo poskrbel za nekaj več nestabilnosti od prihodnje sobote naprej," pravijo pri Neujre.si. 

Stanje vodne bilance površinskega sloja tal

Ob tem so pri Arsu pojasnili, da v tem tednu po Sloveniji beležijo precej raznolike razmere v površinskem sloju tal, saj so v preteklih 30 dneh prevladovale padavine krajevnega značaja. "Zelo sušne razmere vztrajajo na Bovškem, Notranjskem in v Beli krajini, kjer do običajnih razmer primanjkuje od 50 do 80 mm padavin, na Zgornjesavskem, Dolenjskem in Obali, kjer beležimo zmerno sušne razmere, pa primanjkuje od 20 do 30 mm padavin. Drugod beležimo običajne vodnobilančne razmere," so navedli.

Lokalne nevihte z dežjem so pop njihovih besedah v preteklem tednu sicer obnavljale zalogo vode v tleh in predvsem v pasu od Gorenjske do Kočevske ter na Goriškem nadomestile vodnobilančne primanjkljaje, a so visoke temperature vztrajno sušile površinski sloj tal, zato je bil sušni stres prisoten zlasti pri rastlinah s plitvimi koreninami.

"To so v tem času strniščni posevki, v fazi vznika in začetne rasti, sveže odkošena travna ruša, stresne dneve pa je premagovala tudi koruza. Ta polni zrnje in je v obdobju, ko za obilen pridelek potrebuje zelo dobro vodno preskrbo. Potrebno je izpostaviti, da je trenutno bolj kot sušni stres obremenjujoč močan vročinski stres. Previsoke temperature delujejo zaviralno na rast in predvsem motijo zorenje (plodovke, zelenjadnice), izpostavljenost sončni pripeki pa povzroča sončne ožige," so poudarili.  Ob pričakovanem nastopu vročinskega vala in odsotnosti padavin se lahko sušne razmere v posameznih regijah nekoliko zaostrijo, so opozorili. 

Stanje vodotokov in podzemnih voda

Vodnatost rek je na severovzhodu države srednja. Izjema so manjše reke v Pomurju, kjer je vodnatost rek tako kot drugod po državi mala. Nizkovodne razmere beležimo na manj kot 10 odstotkih vodomernih postaj, in sicer v zgornjem Posočju in na Kočevskem. Ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna bodo reke povsod po državi počasi upadale.

"Med 1. In 8. avgustom smo v Goriški, Obalni, Notranjski, Dolenjski, Koroški in Belokranjski regiji beležili zmerno sušo podzemne vode. Gladine podzemne vode so najnižje v Savinjski kotlini, v dolini Soče ter mestoma na območju Goričkega, najvišje pa na Ljubljanskem Barju in Ljubljanskem polju. Vodnatost kraških vodonosnikov po državi je bila v preteklem tednu nižja od običajne. Gladine podzemne vode se bodo po državi postopno zniževale. Razmere suše podzemne vode bodo predvidoma primerljive razmeram tega tedna," še pojasnjujejo pri Agenciji RS za okolje.