Reka Kokra je v soboto na območju občine Preddvor povzročila veliko katastrofo. Kot smo že poročali, je Kokra v istoimenski vasi udarila z vso silo. Po hudourniški strugi je prineslo velike količine kamenja in blata, pri čemer je zasulo najmanj deset hiš. Posledice so kljub velikim naporom intervencijskih služb vidne še danes. Na srečo med prebivalci ni bilo poškodb, pristojni pa so se še včeraj prebijali do samotnih gorskih kmetij na Suhadolniku. Kot je včeraj pojasnil župan Preddvora Rok Roblek, računajo, da bodo dostopi v zaselku Podlebelca grobo očiščeni v tednu dni, medtem ko bo na Suhadolniku intervencijsko prebijanje do kmetij verjetno trajalo 14 dni, saj ceste praktično ni več.
Roblek je danes za STA povedal, da danes čistijo zgornjo polovico zaselka Podlebelca, kjer je po močnem deževju v petek pozno zvečer po strugi hudournika naneslo veliko kamenja in drugega materiala. "Trenutno smo ob koncu objektov gorvodno, kjer je ostala največja količina materiala, saj sta tam dva objekta in most ustvarili zajezitve," je pojasnil. Danes je na delu nekoliko manj prostovoljcev kot prejšnje dni, in sicer trenutno okoli 50, popoldne pa jih bo okoli 80. Čistijo namreč zoženi del, zato ni prostora za toliko prostovoljcev, v sredo pa se bo njihovo število znova povzpelo na 100. Čistili bodo območje navzgor proti vodnemu zajetju.
"Vas je sedaj brez vode in danes smo imeli na ogledu projektante, ki se ukvarjajo z vodooskrbo, da nam pomagajo z nasveti, iz katere smeri pripeljati vodo," je povedal Roblek. Ker jih do obstoječega vodnega vira ločijo še ogromne količine materiala, bi radi našli alternativo. "Ne zdi se nam dopustno, da bi stali križem rok in ne iskali drugih rešitev," je izpostavil župan.
Več kot 2,5 milijona evrov
Tudi iz reke Kokre še naprej čistijo naplavine in nasutja, da se sprosti njena moč in ne bodo nastajale zajezitve, kar bi lahko povzročalo nove poplave. "Prioritetno torej čistimo Kokro in vas," je povzel župan. Izrazil je upanje, da bodo s strokovnjaki našli ustrezne rešitve na podlagi informacij o stanju na hudourniku, zlasti glede zalog materiala in nevarnosti nadaljnjega plazenja.
"Ocena je, da bodo stroški intervencije pri nas in koncesionarju krepko presegli milijon evrov, medtem ko bodo stroški škode in sanacije na lokalni infrastrukturi zagotovo presegli 2,5 milijona evrov," je povedal župan. Nemogoče pa je zaenkrat reči, koliko bodo stali tehnični ukrepi, kakršni so ureditev hudournika in pregrade, ki bodo po njegovem prepričanju potrebni za stabilizacijo terena.
Pri slednjem župan računa, da bo svoje delo opravila država, medtem ko je bil sicer za odpravljanje posledic ujme sprožen regijski načrt zaščite in reševanja. "Zavedamo se, da prizadeto območje ni dovolj veliko za aktiviranje državnega načrta, a škoda močno presega zmožnosti občine in povzročil jo je vodotok, zato smo si želeli pomoči v obliki aktiviranja regijskega načrta, ki bo, upam, omogočal vsaj delno kritje stroškov," je še povedal Roblek.
Družine potrebujejo pomoč
Kot so danes sporočili iz Slovenske Karitas, je katastrofa v Kokri prizadela 15 prebivalcev v desetih hišah. "Družine same ne bodo zmogle odpraviti posledic in bodo potrebovale pomoč," so pojasnili ter dodali, da so nemudoma stopili v akcijo in stopili v stik s prizadetimi gospodinjstvi. V prvi fazi bodo prizadetim družinam pomagali s sredstvi za najnujnejše potrebščine, v nadaljevanju pa bodo preko Župnijske karitas Preddvor pomagali tudi pri obnovi. "Ne smemo pa pozabiti tudi na vse prizadete v neurjih v drugih krajih po Sloveniji, kjer bo Karitas pomagala glede na potrebe gospodinjstev. Vse, ki bi želeli podpreti prizadete družine, vabimo k darovanju," so še izpostavili.
Sredstva za pomoč je mogoče darovati na:
Slovensko karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Koda namena: CHAR
Namen: POMOČ NEURJA
Sklic: SI00 624
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919 in prispevate 5 EUR ali KARITAS10 na 1919 in prispevate 10 EUR.