Pomemben mejnik

Zgodovinska vrnitev "ljubljanskih" alpskih kozorogov v naravo

S.Č.
12. 7. 2024, 10.30
Posodobljeno: 12. 7. 2024, 14.45
Deli članek:

ZOO Ljubljana se je pridružil mednarodnemu naravovarstvenemu projektu in prvič v svoji zgodovini v naravo izpustil potomce svojih živali z namenom povečanja obstoječe populacije alpskih kozorogov v gorovju Visoke Ture.

Bojana Stranjac, Špela Štrus, Pavel Kvapil, Martin Forstner in Ulrike Rademacher
Izpust kozorogov

ZOO Ljubljana je nedavno zabeležil pomemben mejnik v svoji zgodovini s prvim izpustom potomcev svojih živali v naravo v okviru mednarodnega naravovarstvenega projekta. Ta dogodek je bil del prizadevanj za povečanje obstoječe populacije alpskih kozorogov v gorovju Visoke Ture v Avstriji.

Dne 4. julija 2024 je bilo v naravo izpuščenih enajst alpskih kozorogov, ki so izvirali iz treh evropskih živalskih vrtov, med njimi tudi ZOO Ljubljana, salzburški živalski vrt Hellbrunn in štutgartski živalski vrt Wilhelma. Alpski kozorog, nekoč razširjen po večjem delu Alp, je bil zaradi neusmiljenega lova skoraj iztrebljen, vendar se je zahvaljujoč strogemu varstvu in programom za ponovno naselitev uspel vrniti v različne dele Alp, vključno z gorovjem Visoke Ture.

mag. Irena Furlan
Bojana Stranjac, Špela Štrus, Pavel Kvapil, Martin Forstner in Ulrike Rademacher

Predhodni uspehi naravovarstvenih projektov, kot je bila na primer preselitev desetih alpskih kozorogov v območje Grossarltal leta 2023, so spodbudili željo za nadaljnje povezovanje med prostoživečimi populacijami. Zato so se partnerji obrnili na ZOO Ljubljana, ki je bil zaradi svoje velike črede alpskih kozorogov med vsemi evropskimi živalskimi vrtovi prepoznan kot ključni sodelavec.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Za projekt izpustitve v naravo je ZOO Ljubljana prispeval pet mladih alpskih kozorogov, ki so bili simbolično poimenovani po slovanskih božanstvih: Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja. Pred izpustom so živali temeljito pregledali veterinarji, preverili njihovo zdravstveno stanje in jih opremili s telemetričnimi ovratnicami za spremljanje.

Izpuščeni kozorogi so bili prepeljani v Avstrijo, kjer so jih nato s kombijem in helikopterjem pripeljali do njihove novega habitata na višini 1.483 m v gorovju Visoke Ture. Ta akcija je predstavljala pomemben korak v ohranjanju avtohtonega alpskega živalskega sveta in bo zagotovila dragocene izkušnje za morebitne podobne projekte v Sloveniji, kjer se prav tako soočajo z izzivi ohranjanja razdrobljenih populacij alpskih kozorogov.

mag. Irena Furlan
Bojana Stranjac, Špela Štrus, Pavel Kvapil, Martin Forstner in Ulrike Rademacher

Predsednik Strokovnega sveta ZOO Ljubljana, dr. Hubert Potočnik, je poudaril pomen tega projekta za ohranjanje vrste v Sloveniji in izrazil upanje, da bodo pridobljene izkušnje koristile tudi lokalnim prizadevanjem za zaščito alpskih kozorogov.

Projekt izpustitve alpskih kozorogov v naravo je bil tako za vse vpletenike nepozaben dogodek, ki je še dodatno potrdil vlogo sodobnih živalskih vrtov pri ohranjanju ogroženih vrst in njihovem vrnitvi v naravno okolje.