Na ljubljanskem okrožnem sodišču je v četrtek za 38-letnico potekal predobravnavni narok. Tanjo Došen Subotić pa je sodnik Martin Jančar o krivdi povprašal preko videokonference iz okrožnega sodišča v Banja Luki, in sicer zaradi zdravstvenih težav obtožene, ki pa se bo nadaljevanja sojenja v Ljubljani udeleževala osebno. Očitkov ni priznala. Vpleteni so potem opravili vse potrebno za pričetek glavne obravnave 6. oktobra. Njen zagovornik bo odvetnik Goran Janžekovič.
Takrat bo tožilka Špela Brezigar tudi predstavila podrobnosti iz obtožnice. Neuradno so bila kazniva dejanja storjena v letih 2014 in 2015 na škodo petih slovenskih podjetij (Schwartz Print, Eurorent, Gledring, Sejateh in Studio Černe) v skupni vrednosti 13 tisoč evrov. Za poslovno goljufijo je po 2. odstavku 228. člena KZ-1 zagrožena zaporna kazen od enega do desetih let.
Kot je še bilo slišati, je obtožena 38-letnica po izobrazbi politologinja, v BiH prejema plačo v višini 400 evrov, nepremičnin nima, v preteklosti pa tudi še ni bila obsojena. Je pa pojasnila, da je bila v Sloveniji že v kazenskem postopku, ki pa se je po njenih besedah končal s pravnomočno oprostilno sodbo. Za katero kaznivo dejanje, ni razkrila.
Snežič jih je našel v okolici Banja Luke, pred tem niso počele ničesar
Tanja Došen Subotić je v slovenskem medijskem prostoru že nastopala v zgodbah portala necenzurirano.si o mednarodni mreži, ki naj bi se ukvarjala s pravnjem denarja, glavno vlogo v hobotnici pa naj bi imela Rok Snežič, eden najvplivnejših svetovalcev Janeza Janše, in Miran Vuk, dolgoletni župan Zavrča. Po poročanju portala gre za tesno sodelavko Snežiča in glavno operativko za gotovinske dvige. Z njo naj bi Snežič tudi večkrat potoval v Slovenijo. Bila naj bi tudi članica Zveze neodvisnih socialnih demokratov (SNSD) Milorada Dodika.
Njeno ime smo prvič zasledili ob pretakanju sumljivih milijonov Dijane Dudić, posojilodajalke SDS pred parlamentarnimi volitvami 2018. Dudić, Došen Subotić, ob njima pa še Jelena Sladojević, so se namreč znašle v preiskavi bosanske agencije za preiskovanje in zaščito (SIPA). Pod drobnogled je SIPA vzela transakcije naveze Đuđić–Snežič prek bančnih računov v BiH, Sloveniji, Švici, Avstriji, na Slovaškem, Cipru in Madžarskem. Začela jih je preiskovati po tem, ko je SDS konec leta 2017 z Đuđićevo podpisala pogodbo o najetju 450.000 evrov posojila, je v seriji člankov razkrival portal necenzurirano.si.
Kakor koli. Med omenjenimi Snežičevimi ženami naj bi največ denarja obrnila prav Subotić Došen, ki je med letoma 2013 in 2016 prejela skoraj deset milijonov evrov. Po ugotovitvah SIPA je denar izhajal iz kaznivih dejanj organiziranega kriminala, pranja denarja in utaje davkov. "Snežič jih je našel v mestih iz okolice Banja Luke. Pred tem niso počele ničesar, bile so brez službe" je za necenzurirano.si razkril bosanski raziskovalni novinar Avdo Avdić.