Zavlačevanje policije

Je policija Zlatka pridržala, da mu onemogočijo udeležbo na shodu?

G.G.
6. 10. 2021, 12.15
Posodobljeno: 6. 10. 2021, 15.47
Deli članek:

Odvetnik David Sluga, ki zastopa Zlatana Čordića – Zlatka, ocenjuje, da je bil Zlatko na včerajšnjih protestih pridržan protipravno.

STA
Tako so včeraj pridržali Zlatka Čordića - Zlatka.

Na včerajšnjih protestih proti pogoju PCT in drugim ukrepom vlade je na oder stopil tudi raper Zlatko. Vse udeležence je pozval, da se napotijo po Čopovi ulici, že v naslednjih minutah pa so ga prijeli policisti in odpeljali na zaslišanje na policijsko postaj v Mostah.

Zlatko je po njihovem, tako je razvidno iz Odločbe o odvzemu prostosti in pridržanju, »med 16.30 in 16.30 kot vodja skupine protestnikov na Trgu republike z glasnim pozivanjem preko mikrofona in ozvočenja, da naj ponovno zasedejo ulice v Ljubljani ter gestikuliranjem z roko (nakazal naj mu sledijo po ulici) hujskal k protipravnemu ravnanju, to je k nasilnemu upiranju in kršenju zakonitih odločb državnega organa, konkretno ukaza danega s strani policije, da je neprijavljen javni shod ob 16.37 uri razpuščen ter da naj le tega protestniki mirno zapustijo in naj ne kršijo javnega reda in miru.«

Nekaj ljudi je vseeno odšlo po ulicah v centru Ljubljane. Policija je ocenila, da so »pričeli s kršenjem javnega reda in mira, blokado Slovenske ceste«, s čimer da so »ogrožali življenja in premoženja ljudi, zaradi česar je morala policija uporabiti prisilna sredstva vodni curek, plinska sredstva, fizično silo, da je množico usmerila iz ožjega centra Ljubljane.« Skratka, policija je ocenila, da je Zlatan Čordić kot »vodja protestnikov usmerjal opisano množico protestnikov po vozišču Tivolske ceste in naprej po Celovški cesti v smeri severne obvoznice.«

S tem je po oceni policije kršil predpise. Osumili so ga, da je storil kaznivo dejanje »hujskanje k upiranju« (po prvem in drugem odstavku tega kaznivega dejanja). Ker je med drugim obstajala nevarnost, da bo nadaljeval s kaznivimi dejanji, kar so sklepali po njegovi udeležbi na shodih v preteklosti, so ga pridržali. Pridržanje pa so poleg ponovitvene dejavnosti utemeljili z naslednjimi besedami. Da je »potrebno opraviti zbiranje obvestil in dokaznih predmetov o tem kaznivem dejanju in za izvedbo drugih dokaznih postopkov - razgovori s pričami, zaseg predmetov in analiza le teh, zavarovanje elektronskih dokazov, pregled videoposnetkov socialnih omrežij in videonadzornih kamer ter zavarovanje morebitnih drugih dokazov kaznivih dejanj.«

Trik policije?

Kot smo zapisali v uvodu, odvetnik David Sluga, ki zastopa Zlatana Čordića, ocenjuje, da je bil Zlatko na včerajšnjih protestih pridržan protipravno. Zakaj? Sluga nam je v telefonskem pogovoru pojasnil, da so njegovega varovanca najprej pridržali zaradi kršenja javnega reda in mira, za kar je lahko pridržan 12 ur, šele nato pa so dodali, da so ga pridržali zaradi "hujskanja k upiranju".  Zato so v odločbi dodali tudi "priporne razloge", ki omogočajo, da ga v pridržanju zadržijo 48 ur. Sluga domneva, da policija s tem manevrom zavlačuje, saj mu želijo preprečiti, da bi se udeležil današnjega shoda. Sluga dodaja, da morajo policisti Čordića "nemudoma pripeljati pred preiskovalnega sodnika".

Ob tem odvetnik Sluga opozarja, da je policija zagrešila protipraven odvzem prostosti, kaznivo dejanje, ki je še posebej resno in zaskrbljujoče, če ga stori uradna oseba z zlorabo svojega položaja ali svojih pravic.

Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi (GPU) je zavrnil namige o zavlačevanju. V skopem policijskem slogu je povedal, da policija še zbira obvestila in dokaze o kaznivih dejanjih in opravlja 48-urno pridržanje. Po tem roku mora pridržane osebe ali izpustiti ali pa jih s kazensko ovadbo privesti k preiskovalnemu sodniku.

»Hujskal« tudi Stevanović

Enake obtožbe po navedbah stranke Resni.ca nad glavo visijo njihovemu predsedniku Zoranu Stevanoviću, ki da so ga policisti včeraj prav tako pridržali in ga odvedli na policijsko postajo Moste. Tudi njemu naj bi očitali kaznivo dejanje »hujskanja k upiranju,« je pojasnil Stevanovićev odvetnik. V kolikor bo sledila obtožnica, mu v skladu s kazenskim zakonikom grozi tudi do tri leta zapora. Kot je namreč opredeljeno v kazenskem zakoniku, se tisti, ki »druge hujska k nasilnemu upiranju zakonitim odločbam ali ukrepom državnih organov ali proti uradni osebi, ki opravlja uradno dejanje, kaznuje z zaporom do enega leta,« če pa »zaradi dejanja iz prejšnjega odstavka odločba ali ukrep državnega organa ni bil izveden ali je bila izvedba zelo otežena ali je to dejanje storil vodja skupine, se storilec kaznuje z zaporom do treh let.«