Pred slabimi desetimi leti se je korenito spremenil način sprejemanja televizijskih programov. »Gledalci so se začeli seliti s klasičnih anten na fiksna omrežja, kjer je digitalizacija in uporaba internetnih poti prinesla še več dobrot kot v zraku. Na kabelski televiziji ali IP TV imajo namreč gledalci bistveno boljšo ponudbo, res pa je, da zanjo konkretno plačajo. Toda nabor programov, kakovost slike, dodatne vsebine in predvsem ogled z zamikom so pretehtali. Izstop Pop TV, Kanala A in Planeta pa je vse skupaj samo še pospešil,« je ugotovil Matjaž Ropret, ki na portalu Tehnozvezdje predstavlja tehnološke novosti. Dodatno je pojasnil, da v zraku ostajajo vsi trije programi nacionalne televizije (TV SLO 1, 2 in 3), Televizija Maribor, Televizija Koper Capodistria in Vaš kanal ter TV3 medias, Golica TV in Nova 24 TV. »Ob izklopu analognega oddajanja je televizijski signal s strešno ali sobno anteno menda sprejemala tretjina gospodinjstev. Danes jih ni niti pol toliko,« je dejal. To nesorazmerje med ponudbo »brezplačnih« programov prek strešne ali sobne antene in možnostmi, ki jih imajo komercialni operaterji kabelske in IP-televizije, je pripeljalo do izrojenega stanja na področju medijskih vsebin, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). »Operaterji še zdaleč niso samo to, ampak so tudi oglaševalci in ponudniki vsebin, zato je njihova moč bistveno previsoka, da bi lahko govorili o zdravem razvoju trga. Konkurenca je več kot samo izkrivljena.« Za takšno stanje pa je po njihovem mnenju odgovorna država.
Najbolj priljubljen paket za 35 evrov mesečno
Kakšne so torej cene televizijskih programov in internetne povezave ter kateri paketi so najbolj zaželeni? Pri A1 so zaupali, da se največ uporabnikov odloči za paket, ki vključuje 190 programov in hitrosti do 200/40 Mb/s na optičnem omrežju. Cena znaša 34,99 evra mesečno. Večina naročnikov paketu doda še časovni zamik za tri evre mesečno. Najcenejši paket interneta in televizije stane 29,99 evra, najdražji 44,99 evra. »Najcenejši paket, ki vključuje samo internet in za katerega uporabnik ne potrebuje nobene infrastrukture, ampak samo mobilni signal, stane 19,99 evra mesečno. Uporabniki, ki pa želijo le TV-programe, teh je na voljo 40, na pametnih napravah (telefon, tablica, računalnik ...), pa bodo odšteli 7,99 evra mesečno.«
Zgolj internet pri Telekomu bi stal 30 evrov mesečno
Pri Telekomu je najbolj priljubljen paket za 40 (prve štiri mesece) oziroma 56 evrov. To je paket, ki zajema več kot 270 TV-programov, hiter internet do 350/40 Mbit/s na optiki, 3000 minut klicev v vsa slovenska fiksna in mobilna omrežja, brezplačne klice med uporabniki IP-telefonije Telekoma Slovenije, ogled nazaj za sedem dni ... Podobno kot pri A1 tudi pri Telekomu najcenejši paket televizije in interneta stane 29 evrov mesečno. Trenutno najugodnejši paket zgolj z internetom za nove naročnike stane 29,99 evra mesečno, redna cena paketa je 40 evrov. Najugodnejši samostojni TV-paket, ki vsebuje programsko shemo z več kot 190 programi in drugimi funkcijami, pa dosega ceno za nove naročnike 30 evrov mesečno, redna cena pa je pet evrov višja.
T2: četvorčki in trojčki najugodnejša izbira
Pri T-2 je najbolj iskan paket za ceno 39,99 evra, če se stranka obveže za dvoletno vezavo, sicer je redna cena 49,99 evra na mesec. Najcenejši paket je četvorček, pri katerem prvo leto naročnina znaša 29,99 evra na mesec, nato 36,99 evra na mesec. Najdražji paket je tako imenovani premium paket, za katerega se ob sklenitvi dvoletne vezave prvo leto plačuje 39,99 evra na mesec, redna cena pa znaša 69,99 evra na mesec. Za osnovno hitrost na optičnem omrežju (10/10 Mbit/s) bo uporabnik na mesec odštel 24,99 evra, za osnovno hitrost na bakrenem omrežju (10/2 Mbit/s) pa bo uporabnik na mesec odštel 25,99 evra. Samostojno storitev televizije trenutno ponujajo izključno na optičnem omrežju T-2. Mesečna naročnina za televizijski vmesnik znaša 12,99 evra na mesec, uporabnik pa nato izbere še programsko shemo po želji in jo doplača k mesečni naročnini vmesnika, torej še vsaj dodatnih pet evrov. »Uporabnikov, ki bi naročali zgolj storitev televizije, je zelo malo, več pa je naročnikov, ki koristijo samostojno storitev interneta (študenti). Drugače pa uporabnike usmerjamo k naročilu cenovno ugodnejših naročniških paketov.«
Telemach: v povprečju 50 evrov mesečno
Stranke Telemacha v povprečju za storitve odštejejo 50 evrov mesečno. Najbolj iskan je njihov srednji paket – trojček televizije, interneta in telefonije, dvojčkov (interneta in televizije) ne nudijo. Redna cena paketa je 51 evrov, trenutno ga lahko uporabniki prejmejo prvih 12 mesecev po polovični ceni. Najcenejši paket stane 41 evrov mesečno oziroma prvih 12 mesecev velja polovična cena, najdražji paket pa bo uporabnika stal prvo leto 32 evrov, nato 64 evrov. Zgolj paket televizije prvih šest mesecev stane 14,90 evra, redna cena znaša 25 evrov na mesec, najcenejši paket interneta pa stane 35 evrov mesečno.
Potrošniki brez možnosti izbire
Cene osnovnih paketov so torej zelo podobne in se v povprečju gibljejo 30 evrov na mesec. Ob tem, kot je ugotovila že ZPS, praktično vsi operaterji že v osnovni programski shemi omogočajo ogled več kot 100 programov, med njimi so tudi takšni, za katere izdajateljem (tujim ali domačim) plačujejo. To pa pomeni, da potrošnik nima možnosti, da bi za ugodnejšo ceno izbral programsko shemo z zgolj brezplačnimi programi oziroma plačal zgolj za tiste, ki ga zanimajo, na prizemni televiziji pa je ob programih nacionalne televizije ostala le peščica bolj kot ne lokalnih in manj zanimivih programov. »Za povrh pa ima večina potrošnikov televizijske programske sheme vključene v paketu trojček (še IP-telefonija in internet), v zadnjih letih pa celo četverček (skupaj z mobilno telefonijo),« je izpostavil Boštjan Okorn iz ZPS in dodal: »Ne bi nam bilo všeč, če bi lahko kruh ugodno kupili le v kompletu s krompirjem in pašteto, kajne?«