Podporo so zakonu napovedali v poslanski skupini nepovezanih poslancev in SDS, medtem ko so mu podporo odrekli v DeSUS in Levici.
Državni zbor je danes s 35 glasovi za in 26 glasovi proti zavrnil novelo zakona o igrah na srečo. Pripravil jo je Branko Zorman (SMC), ki želi sprostiti trg športnih stav, ki jih zdaj zakonito prireja le Športna loterija. Po vetu DS poskus liberalizacije tega trga ni uspel, saj bi moralo v drugo v DZ za predlog glasovati vsaj 46 poslancev.
Po Zormanovih navedbah je bil predlog novele namenjen slovenskemu športu, invalidom in humanitarcem. Ker bi tudi tuji ponudniki plačevali koncesijske dajatve, bi bil na boljšem tudi proračun. "Z glasovanjem za ta zakon boste jasno izrazili tudi nestrinjanje s korupcijo, ki vlada na tem področju," je danes v DZ med drugim dejal Zorman. V SMC so napovedali, da bodo glasovali "po lastni presoji", nato pa je kar nekaj njihovih poslancev "abstiniralo" in s tem praktično odločilo glasovanje.
Vlada je predlogu zakona nasprotovala, saj je ocenila, da predlog prinaša partikularne rešitve zgolj na področju stav, medtem ko Slovenija potrebuje celovite nove rešitve, ki bi temeljile na predhodno izvedenih analizah, ki so potrebne tudi zaradi uskladitve z evropsko zakonodajo.
Športniki podpirajo novelo
Nič kaj skromne plačePredlog novele v torek podprli v nogometnem klubu Domžale in Olimpija, Hokejski zvezi Slovenije, Košarkarski zvezi Slovenije, Sindikat športnikov Slovenije in davčni strokovnjak Ivan Simič. Z vstopom velikih tujih stavnic, kot sta na primer bet365 in bwin, bi se v proračun steklo precej denarja. Iznajdljivi slovenski ljubitelji stav kljub formalni prepovedi že zdaj stavljajo pri tujih ponudbniki, s čimer denar odteka iz države.
Na koncu ponovimo ugotovitve iz oddaje Tarča na TV Slovenija. Plače vodilnih kadrov v Športni loteriji niso slabe. Prejšnji direktor Športne loterije je v letu 2016 prejel 120.741 evrov fiksne bruto plače. Ob tem so mu dodali še zdravstveno, nezgodno in prostovoljno pokojninsko zavarovanje, nekaj so navrgle poslovna uspešnost, regres in bonitete. Končni prejemek: 194 tisoč evrov ali 16.000 evrov mesečno ali preračunano mesečno 16 tisoč bruto.
Še odziv Športne loterije
"Športna loterija pozdravlja odločitev poslancev državnega zbora, ki ohranja celovito ureditev področja iger na srečo v Sloveniji in tudi sistemskega financiranja športnih ter invalidskih in humanitarnih organizacij iz sredstev od iger na srečo, zbranih za dober namen," je pojasnil direktor marketinga pri Športni loteriji Luka Steiner.
Tako področje urejanja iger na srečo, še posebej športnih stav, kot tudi področje urejanja sistemskega financiranja športa, si po mnenju uprave Športne loterije zaslužita celovito, konstruktivno in poglobljeno razpravo ter rešitve. "Športna loterija bo kompetenten in konstruktiven sogovornik pri nadaljnjem zakonodajnem urejanju in napredku področja iger na srečo v Sloveniji in si bo še naprej prizadevala dosegati najvišje standarde na področju prirejanja iger na srečo," je še dejal Steiner.