Slovenija

Sevniška Kopitarna okrevala in zlagoma raste

STA/J.P.
22. 1. 2015, 12.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Sevniška Kopitarna, ki po prestrukturiranju v zadnjih letih zaposluje 130 ljudi, je lani ustvarila 8,1 milijona evrov prihodkov in svojo prodajo glede na predlansko povečala za približno 12 odstotkov. Hkrati je ustvarila 60.000 evrov dobička oz. dvakrat več kot predlani. Za letos napoveduje triodstotno rast prihodka in deset novih delovnih mest.

Facebook

Generalni direktor Kopitarne Sevnica Marjan Kurnik je za STA povedal, da za letos načrtujejo prodajo v znesku približno 8,35 milijona evrov in približno 200.000 evrov oz. trikrat večji dobiček od lanskega.

To sicer ni kakšen visok znesek, je ocenil, a dodal, da za Kopitarno, ki je še leta 2010 poslovala z 230.000 evri izgube, pomeni napredek. Družba je nato leta 2011 pridelala 80.000 evrov izgube. Leta 2012 je že poslovala z 22.000 evri in predlani s 27.000 evri dobička.

Podjetje od leta 2012 posluje pozitivno, njihov dobiček zlagoma raste, rast družbe pa je posledica celostne prenove poslovnega modela. Kopitarna je proizvodnjo svoje obutve preselila v Srbijo, med drugimi ukrepi pa uvedla vrsto novih izdelkov in število lastnih trgovin s štirih povečala na 30.

Kopitarna, ki je leta 2009 redno zaposlovala 270 ljudi, jih v svoji skupini sedaj zaposluje približno 170. V Sloveniji jih je zaposluje 130, od tega 110 v Sevnici, 20 pa v svoji slovenski prodajni mreži.

Teh imajo v Sloveniji 16, na Hrvaškem deset in v Srbiji štiri. Letos bodo odprli še štiri nove, po dve v Sloveniji in na Hrvaškem. V njih bodo zaposlili osem novih prodajalcev, sicer pa nameravajo dva delavca letos zaposliti še v informatiki. Šest novih delavcev bodo zaposlili v Sloveniji in štiri na Hrvaškem, je pojasnil direktor.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

V svojih trgovinah ustvarijo znatni del svojih prihodkov, okrepili pa so tudi izvoz. Lani so izvozili 64 odstotkov svojih izdelkov, Kopitarnina bruto dodana vrednost na delavca pa se je lani povečala za 13 odstotkov in znaša približno 23.500 evrov.

Znesek bančnih posojil so lani znižali za 350.000 evrov. Bankam sicer dolgujejo še nekaj malega več kot milijon evrov, navedeno vsoto pa nameravajo letos znižati še za 300.000 evrov, je še napovedal Kurnik.

Kopitarna, ki približno tri petine prihodkov ustvari s prodajo obutve, ob tej izdeluje še čevljarska kopita, podplate in napenjalce za čevlje. Kar 95 odstotkov slednjih izvozi.

Polovica njihove obutve je namenjena pomladi, poletju in prostemu času. Drugo polovico pa predstavlja poklicna obutev za zdravstvene delavce, s katero prodirajo širše na evropski trg.

Zaradi položaja na trgu in cene dela so v Kopitarni leta 2009 začeli program prestrukturiranja in spremembe poslovnega modela, devet desetin proizvodnje obutve pa so prenesli v Vojvodino. V Zemunu pri Beogradu imajo lastno podjetje, proizvodnja obutve pa v glavnini poteka pri kooperantih.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost