Izrael vztraja, da civilistom ne bodo dovolili prehoda, dokler palestinske oborožene skupine iz ujetništva ne spustijo civilistke, ki bi jo morali po izraelskih navedbah predati že v soboto. Na posnetkih blizu t. i. koridorja Necarim, ki ločuje severni in južni del Gaze, je videti veliko množico ljudi, ki ob morju čaka, da se lahko vrne na sever enklave. Lokalna policija jim preprečuje, da se približajo izraelskim položajem, medtem ko nad njimi preletavajo bojna letala.
Koridor Necarim je sedem kilometrov širok pas med Izraelom in Sredozemskim morjem, ki ga je med okupacijo oblikovala in utrdila izraelska vojska. Sever Gaze je bil v več kot 15 mesecih agresije podvržen najbolj uničujočim izraelskim napadom, razmere pa so bile še posebej hude v zadnjih mesecih pred sprejetjem dogovora o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas.
V okviru sobotne izmenjave bi moral Hamas po navedbah izraelske strani iz ujetništva izpustiti civilistko Arbel Jehud. Ker tega ni storil, Izrael prebivalcem Gaze ne bo dovolil vrnitve na sever enklave, so sporočili z urada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Palestinska stran je v odzivu sporočila, da je Jehud živa in dobrega zdravja ter da jo bodo izpustili prihodnjo soboto. V ujetništvu v kraju Han Junis naj bi jo sicer zadrževali borci Islamskega džihada.
Vojska ubila več Libanoncev, ki so se vračali
Izraelska vojska, ki ob izteku roka za umik vztraja pri zasedbi dela južnega Libanona, je danes v napadih na povratnike, ki se vračajo na svoje domove, ubila najmanj 11 ljudi. Med ubitimi je tudi libanonski vojak, še 83 ljudi pa je bilo ranjenih, so sporočile zdravstvene oblasti. "Zaradi agresije izraelskega sovražnika na državljane, ki se skušajo vrniti v svoje vasi, ki so še vedno pod okupacijo, je doslej umrlo 11 ljudi, med njimi vojak libanonske vojske in dve ženski," je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje in dodalo, da je bilo ranjenih še 83 ljudi.
Izraelska vojska bi se v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja danes morala umakniti z juga Libanona, a, kot so pred dnevi sporočile izraelske oblasti, se bo umik nadaljeval tudi po dogovorjenem roku. Kljub temu se je več sto Libanoncev začelo vračati na jug, na njih pa je streljala izraelska vojska.
"Kot je bilo tragično videti danes zjutraj, pogoji za varno vrnitev državljanov v njihove vasi ob modri črti še niso vzpostavljeni," je v skupni izjavi z mirovno misijo ZN Unifil opozorila posebna koordinatorka ZN za Libanon Jeanine Hennis-Plasschaert, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Modra črta je razmejitvena črta med Izraelom in Libanonom, za nadzor katere so zadolženi mirovniki ZN.
Libanonsko gibanje Hezbolah in Izrael sta po več kot enoletnem spopadu konec novembra sklenila dogovor o prekinitvi ognja. V skladu z njim se morajo v 60 dneh borci Hezbolaha umakniti severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov od meje, izraelska vojska pa se mora umakniti z juga Libanona.