Telo 26-letnega Suchirja Balajija so odkrili 26. novembra, potem ko so policisti prejeli klic s prošnjo, naj preverijo njegovo počutje. Urad mrliškega oglednika je njegovo smrt označil za samomor, policija pa ni našla dokazov o kaznivem dejanju.
Open AI je ameriški raziskovalni laboratorij. V osnovi je to neprofitna organizacija (Open AI Incorporated), a ima tudi svojo profitno podružnico (OpenAI Limited Partnership). Njihov moto je "prijazna umetna inteligenca za vse človeštvo".
V zadnjih mesecih je Balaji javno kritiziral prakso podjetja za umetno inteligenco OpenAI, ki se sooča z več tožbami zaradi svojih metod zbiranja podatkov.
Oktobra je časopis New York Times objavil intervju z Balajijem, v katerem je trdil, da je OpenAI pri razvoju svojega priljubljenega spletnega klepetalnika ChatGPT kršil ameriško zakonodajo o avtorskih pravicah.
V članku je bilo navedeno, da je Balaji po štirih letih dela pri podjetju kot raziskovalec prišel do zaključka, da je "OpenAI s svojo uporabo avtorsko zaščitenih podatkov za izgradnjo ChatGPT-ja kršil zakon ter da tehnologije, kot je ChatGPT, škodujejo internetu."
Slovenija
Nasveti za najpopolneje okrašeno božično drevesce
OpenAI trdi, da so njegovi modeli "usposobljeni na javno dostopnih podatkih." Balaji je podjetje zapustil avgusta, pri čemer je za New York Times povedal, da se je od takrat ukvarjal z osebnimi projekti.
Odraščal je v Cupertinu v Kaliforniji, nato pa študiral računalništvo na Univerzi v Kaliforniji v Berkeleyju.
Tiskovni predstavnik OpenAI je v izjavi, ki jo je navajala CNBC News, dejal: "Zgroženi smo ob tej izjemno žalostni novici in naše misli so v tem težkem času z njegovo družino."
Ameriški in kanadski založniki novic, vključno z New York Timesom, ter skupina najbolje prodajanih pisateljev, med katerimi je tudi John Grisham, so vložili tožbe, v katerih trdijo, da podjetje nezakonito uporablja novice za usposabljanje svoje programske opreme.
OpenAI je novembra za BBC izjavil, da je njihova programska oprema "zasnovana na načelih pravične uporabe in povezanih mednarodnih načelih avtorskih pravic, ki so pravična do ustvarjalcev in podpirajo inovacije."