Okužen zapornik

Tuberkoloza v ljubljanskih zaporih; priprti tujec se uspešno zdravi

J.V.
26. 8. 2024, 08.45
Posodobljeno: 26. 8. 2024, 12.30
Deli članek:

Pri priporniku na ljubljanski Povšetovi so odkrili primer okužbe s tuberkolozo. Tujec se trenutno uspešno zdravi na Kliniki Golnik.

S.R.
Zapori na ljubljanski Povšetovi.

Direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana Denis Perše in vodja nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina z Univerzitetne klinike Golnik sta danes ob 10.30 pred zavodom na Povšetovi ulici 5 dala izjavo za medije glede pojava okužbe s tuberkulozo pri zaprti osebi.

Po navedbah Peršeta se je "v začetku meseca pri zaprti osebi pokazal sum na okužbo s tuberkolozo". Gre za tujca, ki je v priporu od začetka leta. Nemudoma so ga odpeljali na Golnik, kjer so potrdili okužbo. Skupaj so nato ukrepali na podlagi predvidenih protokolov, k urejanju samega življenja v znotraj zapora na Povšetovi pa je pristopil tudi Zdravstveni dom (ZD) Ljubljana, ki je izvajalec zdravstvene oskrbe za zaprte osebe.

S.R.
Direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana Denis Perše in vodja nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina z Univerzitetne klinike Golnik.

Svetina je med drugim pojasnila, da je bolnik hospitaliziran in da se uspešno zdravi. Opravili bodo tudi pregled vseh oseb, ki so bile v stiku z obolelim, zaporniki, zaposleni ... "Delamo po protokolih," je poudarila Svetina. Slovenski zapori po njenih navedbah "ne sodijo med občutljivo skupino, ki bi jo bilo potrebno gledati drugače". V zadnjih petih letih v slovenskih zapornih bo navedbah Svetine niso zabeležili primera.

Okužbe so večinoma skrite in brez simptomov

Tuberkulóza ali jétika (zastarelo tudi sušíca; kratica TBC) je pogosta in mnogokrat smrtna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo različni mikobakterijski sevi, običajno Mycobacterium tuberculosis. Tuberkuloza običajno okuži pljuča, lahko pa tudi druge organe, kosti, jajčnike, bezgavke ... Širi se po zraku, ko ljudje z aktivno tuberkulozno okužbo kašljajo, kihajo ali kako drugače prenašajo izdihano tekočino skozi zrak. Večinoma so okužbe skrite in brez simptomov. Približno eden od desetih primerov latentne okužbe se sčasoma razvije v aktivno bolezen, ki se za več kot 50 odstotkov nezdravljenih oseb konča s smrtjo. S pravočasnim odkritjem in pravilnim zdravljenjem pa je bolezen popolnoma ozdravljiva.

V Sloveniji že leta nizka pojavnost tuberkoloze

Slovenija sicer že vrsto let sodi med države z nizko pojavnostjo tuberkuloze. Glede na podatke Registra tuberkuloze RS, ki ga vodijo na kliniki Golnik, je bilo v Sloveniji leta 2022 prijavljenih 74 bolnikov s tuberkulozo, kar predstavlja pojavnost 3,5 primera na 100.000 prebivalcev. Med okuženimi je bilo 42 moških, 31 žensk in en otrok, povprečna starost bolnikov pa je bila 57 let. Med bolniki je bilo 31 oseb oz. skoraj 42 odstotkov rojenih zunaj Slovenije.