Navodila za eko sadjarstvo
1. V času cvetenja naj bodo tla pod drevesi obdelana oz. brez rastočih plevelov, ki predstavljajo v tem času konkurenco za hranila in vlago.
2. Če je nasad zelo obložen s cvetnim nastavkom in je hkrati enoletni prirast manjši od 20 cm, je smiselno še pred cvetenjem zmanjšati število socvetij oz. drevesa nekoliko močneje porezati in s tem izboljšati ter zmanjšati izmenično rodnost. V nasadih z manjšim cvetnim nastavkom blago(!) obrezovanje opravimo čim bližje cvetenju, dopolnilne rezi je priporočljivo opravljati večkrat med letom. S tem ne spodbujamo premočne povratne rasti. Pri obrezovanju v času vegetacije bodite pozorni na opozorila glede nevarnosti okužb s hruševim ožigom, spremljajte vremensko napoved in ne opravljajte velikih posegov v nasadu, če se v naslednjih treh dneh obetajo padavine. Vsa dela med cvetenjem in po njem opravljajte v suhem vremenu.
3. Sproti je treba odstranjevati plesnive poganjke, ki predstavljajo nove vire okužb, in jih odnesti iz nasada. Kjer se jablanova plesen redno pojavlja, je treba prvo škropljenje s sredstvi na osnovi močljivega žvepla (2 – 3 kg/ha) opraviti že pred cvetenjem. Kasneje si lahko pri občutljivih sortah pomagamo s komarčkovim ekstraktom v 14-dnevnih razmikih ali pa redno uporabljamo močljivo žveplo na 10 do 14 dni. 4. Po napovedi prognostične skupine za varstvo rastlin bo kmalu nastopil pravi čas za prvo zatiranje sadnega duplinarja z neemazalom. Pravi termini za zatiranje na različnih območjih bodo objavljeni na spletni strani Fito – info, v desnem kotu pod Prognostična obvestila.
5. Ko dnevne temperature dosežejo 18 st. C, se lahko v nasadih že pojavijo vrtni zavrtači, ki se zavrtajo v drevesna debla in z luknjicami oslabijo drevesa, da lahko ob velikem napadu tudi propadejo. Škodljivec pogosteje napada nasade v bližini gozdov. Registriranih sredstev ni. Pojav nadziramo z alkoholnimi vabami (v zgornjem delu naluknjane plastične steklenice, iz katerih izhaja alkoholni vonj; uporabimo 70-odst. alkohol in vodo ali sadno vino v razmerju 1:1). Hroščki se ujamejo na rdeče lepljive vabe, ki jih pritrdimo nad steklenice, v višini oči in na tisti strani nasada, ki meji na gozd ali od koder veter pogosteje piha.
6. Če se po cvetenju nadaljuje deževno vreme in so plodiči ter listje dolgo vlažni, je treba nasade že po 10 do 14 dneh po cvetenju zavarovati pred sajavostjo z uporabo žvepleno-apnene brozge v 10- do 12-dnevnih presledkih do konca junija. Glede na lanskoletne težave je treba sajavosti posvetiti več pozornosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se