Koncert Komornega pevskega zbora ŠUTNA v Črnomlju

##IMAGE-3832013##
V nedeljo, 1. 12. 2019, bo v Črnomlju gostoval Komorni pevski zbor Šutna iz Kamnika pod vodstvom zborovodkinje Mateje Kališnik.
S svojim petjem bodo sodelovali pri večerni maši ob 19. uri v župnijski cerkvi sv. Petra v Črnomlju, po maši pa bodo izvedli krajši koncert pesmi Josipa Šterbenca.
KPZ Šutna
že 22 let sooblikuje kulturno podobo Kamnika. Radi se povezujejo z
društvi v svojem kraju in širom po Sloveniji. Nastopajo z različnimi
domačimi kot tudi tujimi skladbami, s priredbami ljudskih, sakralnih in
drugih pesmi. Odlikujejo jih usklajeni pevski glasovi in temperamentnost
zbora kot celote. Zbor je v obdobju dveh desetletij vodilo več zborovodij, zadnja leta pa je umetniško vodenje prevzela energična zborovodkinja Mateja Kališnik.
Na tokratnem krajšem koncertu se bodo predstavili s pesmimi Josipa Šterbenca.
Josip Šterbenc se je rodil 11. novembra 1912 v Snečjem Vrhu pri Črnomlju kot četrti otrok Marjete Nik in Jožefa Šterbenca. V Črnomlju je obiskoval osnovno šolo, kjer je njegovo glasbeno nadarjenost prvi odkril črnomaljski dekan g. Pavlin Bitnar, ki mu je omogočil, da se je v šol. l. 1928/29 vpisal na Orglarsko šolo Cecilijinega društva v Ljubljani in l. 1930 na Srednjo šolo državnega konservatorija v Ljubljani. Poleg tega se je pri Karlu Jeraju učil violino na šoli Glasbene Matice v Ljubljani.
Po uspešno opravljeni diplomi na konservatoriju se je l. 1933 vrnil v Črnomelj, kjer je sprejel službo organista in zborovodje mešanega pevskega zbora v župnijski cerkvi. L. 1935 je bil imenovan za škofijskega nadzornika organistov v semiški dekaniji in po odloku Ministrstva prosvete postavljen za honorarnega učitelja petja na državni meščanski šoli v Črnomlju. Tu je ustanovil mladinski pevski zbor in na šoli učil vse do l. 1943.
V tem obdobju so nastale vse njegove skladbe.
Po kapitulaciji Italije je na poti proti Reki padel v nemško ujetništvo in bil iz Trsta odpeljan v Nemčijo. Tam je bil nameščen v taborišče Osnabrück, kjer je s srbskimi častniki ustanovil moški pevski zbor. Jeseni 1944 so taborišče pomotoma bombardirali zavezniki. Konec druge svetovne vojne je dočakal v Bremnu, nato dve leti ostal v mestecu Vörde. Ko je ugotovil, da se ne bo mogel vrniti v domovino, je odpotoval v Avstralijo, najprej v Sydney, potem pa se je dokončno ustalil v mestu Adelaide.
V prostem času je aktivno delal v tamkajšnji Slovenski skupnosti, kjer je vodil različne pevske zbore. Z mladinskim zborom je prekrižaril velik del Avstralije in z njim dosegel lepe uspehe. Vse do svoje smrti je bil organist v slovenski župnijski cerkvi.
Novo okolje in nove razmere skladatelju Šterbencu niso nudile navdiha za umetniško ustvarjanje, saj v tem obdobju ni nastala nobena nova skladba.
Umrl je v 80. letu starosti 8. avgusta 1992 v Adelaidi, kjer je tudi pokopan.
Leta 2006 je na OI JSKD Črnomelj izšla obsežna notna zbirka njegovih skladb.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se