Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov
Vlada in sindikati javnega sektorja so danes podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen.

Ministri in predstavniki reprezentativnih sindikatov so danes poleg krovne pogodbe za javni sektor podpisali tudi krovni dogovor z nekaterimi zavezami za naprej, aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti, 14 panožnih in poklicnih kolektivnih pogodb oziroma aneksov k tem pogodbam in dva stebrna dogovora o uvrstitvah delovnih mest in nazivov s področja zdravstva in socialnega varstva ter raziskovalne dejavnosti, izobraževanja in kulture.
Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je podpisala več kot polovica sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Izpolnjeni so tudi pogoji za uveljavitev vseh panožnih in poklicnih kolektivnih pogodb oziroma aneksov k tem pogodbam. Vsako je namreč podpisal vsaj en reprezentativni sindikat, kar zadostuje za njihovo veljavnost.

Potem ko so sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce ta teden zavrnili parafiranje dokumentov, so k podpisu pristopili tudi nekateri sindikati iz tega stebra.
Pogledi na to, ali gre dejansko za reformo plačnega sistema, so sicer različni. Dejstvo pa je, da gre za največje spremembe po vstopu v sedanji plačni sistem leta 2008. Del paketa sprememb so dvigi plač, ki bodo uveljavljeni postopno, za vseh približno 190.000 javnih uslužbencev pa najpozneje s 1. januarjem 2028.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se