
Bolezni / stran 68

Nočne more napovedujejo možganske bolezni
Pogoste nočne more napovedujejo razvoj demence v starosti. Ta povezava bila je doslej dokazana le pri moških.

Vatirane palčke niso namenjene čiščenju ušes
Skoraj vsi jih poznamo in uporabljamo za čiščenje ušes, toda zdravniki svarijo pred drezanjem s palčkami po sluhovodu.

WHO zaskrbljen zaradi širjenja nalezljivih bolezni v Gazi
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je v petek izrazil zaskrbljenost zaradi nevarnosti širjenja nalezljivih bolezni na območju Gaze, kjer že skoraj tri mesece divja vojna med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas.

Prepoznajmo prve resne znake infarkta in možganske kapi
Krvni strdki oziroma tromboza so vodilni vzrok srčno-žilnih zapletov, med katerimi so najnevarnejši srčni infarkt, možganska kap in venska trombembolija. Če krvni strdek prepreči dotok krvi v arterije ali vene, je naše življenje ogroženo

To so pomembni simptomi, ki kažejo na rak debelega črevesa
Rak debelega črevesa in danke je bolezen z visoko obolevnostjo in umrljivostjo. V Sloveniji je po pogostnosti pojavljanja prvi najpogostejši rak.

Nataša Privošnik po 19 operacijah življenje vzela v svoje roke
Je polna življenja, nasmejana in zgovorna. Le težko si predstavljamo, da je za njo 19 operativnih posegov, med njimi operacija tumorjev na možganih, prestala je štiri operacije srca, premagala raka, doživela možgansko kap in infarkt. Dve leti je ležala na postelji, bedela zgolj uro na dan. A se ni dala. Odločila se je, da se ne bo smilila sama sebi, in življenje dobesedno vzela nazaj v svoje roke. Pri 53 letih je nov smisel našla v plezanju. Kot paraplezalka si je že na prvi tekmi priplezala tretje mesto. Dobra fizična pripravljenost ji daje moč za druge podvige v življenju. Letos je postala predsednica Medobčinskega društva invalidov Žalec. Kot pravi, le tisti lahko dobro razume invalide, ki je tudi sam v njihovi koži.

Odkrivanje lepote in upanja življenja, kljub redki neozdravljivi bolezni
Življenje nas vsak dan preseneti z različnimi izzivi, ki zahtevajo nenehno prizadevanje in vztrajnost. Premagovanje ovir, ki si jih večina med nami sploh ne predstavlja, je vsakdan za približno enega na deset tisoč rojenih otrok, ki se rodijo z neozdravljivo boleznijo spinalne mišične atrofije (SMA). Vztrajnost in volja, ki jo imajo bolniki kljub bolezni, je lahko zgled prav vsem.

Živeti z boleznijo, ki jo ima ena na deset tisoč oseb
Maksu je bila diagnoza spinalna mišična atrofija (SMA) postavljena skoraj v zibelko. Kljub temu, da je zdaj že najstnik, se njegova mama Mateja še vedno zelo dobro spominja časa, ko so Maksu potrdili SMA: »Glede na odziv zdravnice sem takoj vedela, da diagnoza ni dobra.« SMA je redka živčno-mišična bolezen, ki jo povzroča pomanjkanje beljakovine, potrebne za ohranjanje motoričnih nevronov.

Milošev božični čudež: bolnemu dečku bodo pomagali v Ameriki
Pred letom dni smo poročali o malem Milošu, ki se bori z zelo hudo boleznijo kože, zaradi katere mu po vsem telesu spontano nastajajo rane. Zdaj se je v njegovi zgodbi zgodil pozitiven preobrat.

Nenavadno zdravilo za utrujenost, a tudi lepoto
Z naravnimi živili preženite utrujenost, si povrnite energijo in prebudite lepotico v sebi. Kava in kakav vas bosta zdramila iz zimskega spanja in vam pomagala zasijati v najlepši luči. Kava in kakav nista le poživljajoči topli pijači, temveč tudi znani lepotili.

Črna redkev: še eno superživilo, ki se je nekoč poleg krompirja valjalo v hladni kleti

Ključno je, da takoj prepoznamo že prve simptome, ki kažejo na rak debelega črevesa
Rak debelega črevesa in danke je bolezen z visoko obolevnostjo in umrljivostjo. V Sloveniji je po pogostnosti pojavljanja prvi najpogostejši rak.


Začimba, ki je vredna zlata
Klinčki ali nageljnove žbice so predstavljale skoraj revolucijo v času odkrivanja novega sveta. Cenili so jih tako običajni ljudje kot trgovci z začimbami in poznavalci. Zgolj za funt klinčkov, to je približno 0,45 kilograma, pa so morali odšteti prav toliko zlata.

WHO: Uničenje zdravstvenega sistema v Gazi je tragedija
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes opozoril, da je zdravstveni sistem na območju Gaze zdesetkan, in ponovil poziv k prekinitvi ognja. "Uničenje zdravstvenega sistema v Gazi je tragedija," je sporočil na družbenem omrežju X.

Zvezdniki pikada na SP zbrali več kot 460.000 evrov za rak prostate
Igralci pikada so ob robu svetovnega prvenstva, ki te dni poteka v Londonu, v uvodnih devetih dneh turnirja zbrali več kot 400.000 funtov (460.000 evrov) za Prostate UK, dobrodelno organizacijo za raziskave, ozaveščanje in podporo raka prostate na Otoku, piše nemška tiskovna agencija dpa.

S čajem in soljo nad vnete dlesni?
Včasih vam kljub rednemu ščetkanju, nitkanju in obiskom zobozdravnika ponagaja zdravje zob ali dlesni. Kadar opazite težave, je še toliko bolj pomembno, da ste pri higieni dosledni.

Nekdanja atletinja Brigita Langerholc spregovorila o depresiji
Poznamo jo kot vrhunsko atletinjo in olimpijko. Manj znano je, da njena pot do vrhunskih rezultatov ni bila lahka, saj se je za vsemi uspehi skrivala bolehna, ranjena in prestrašena deklica. Kako ji je uspela izjemna življenjska transformacija od te deklice do srečne in izpolnjene ženske, ki se profesionalno ukvarja s tem, da ljudem omogoča ustvarjati radost v svojih življenjih? Med drugim tudi skozi izkušnjo depresije.

Američanka z redko dvojno maternico v dveh dneh rodila dva otroka
Američanka iz Alabame z redko dvojno maternico je v dveh dneh dvakrat rodila. 32-letna Kelsey Hatcher je prvo deklico rodila v torek, v sredo pa še drugo, danes poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi kombiniranje čistil mora biti premišljeno
V času nevarnega novega koronavirusa čistoči doma namenjamo še nekaj več pozornosti, a pri tem velja premišljenost pri izbiri čistil, sicer tvegamo tudi resne zdravstvene težave.