
Bolezni / stran 198

»Vsi, ki se upirajo ukrepom, naj se zavedajo, da za sabo puščajo mrtve«
Pri raku velja, da je izid zdravljenja boljši, če ga diagnosticirajo v zgodnejši fazi, če se ustrezna terapija začne čim prej in je obravnava celostna. So med epidemijo vse to lahko zagotovili?

Sivenje, prhljaj in izpadanje las lahko opozarjajo na bolezen
Ljudje smo le redko zadovoljni s svojimi lasmi, običajno nas moti, ker se prehitro mastijo, ker se razcepijo konice in ker nikakor nočejo stati tako, kot si želimo.

Poslovite se od žuljev, otiščancev in bradavic
Kar 80 odstotkov žensk ima težave z nogami, zlasti prizadenejo tiste, ki veliko stojijo. A brez skrbi, z našimi nasveti bodo bolečine v nogah preteklost.

Do boljšega zdravja s pomočjo solne terapije
Solna terapija je odličen kraj za sprostitev in izboljšano počutje celotne družine. Dokazano pa blaži tudi učinke Covida-19.

Avtor dokumentarca o covidnih bolnikih "v šoku"
Priznani režiser igranih filmov Mitja Okorn je posnel dokumentarec o covidnih bolnikih. Znani in manj znani Slovenci so v njem spregovorili, kakšno kalvarijo so prestali, ko so se okužili s koronavirusom.

Nas bodo covida rešile lame?
Mogoče bomo s pomočjo južnoameriških "kamel" razvili nosno pršilo, ki bo tako zdravilo kot preprečevalo okužbo s Covidom. Obeti so menda dobri.

Ambrozija je škodljivka, ki jo je treba zatirati. Pa jo res?

Kako se izogniti (pre)dolgim čakalnim vrstam?
Epidemija koronavirusa je ponovno v polnem razmahu, s tem pa se, ob vnovični dodatni obremenjenosti bolnišnic, daljšajo tudi čakalne dobe za specialistične preglede. Da bi se jim izognili, mnogi posamezniki velike vsote denarja namenjajo za preglede pri zasebnikih. Pa mora biti temu res tako?

V času epidemije je obravnava srčno-žilnih bolnikov strmo padla
Možne zdravstvene težave, povezane z boleznimi srca in ožilja, še posebej v času covida-19, so možganska kap, srčni infarkt, srčno popuščanje, angina pektoris, arterijska hipertenzija in sladkorna bolezen.

Med otroško populacijo okužbe dihal, ki so pogostejše v zimskih mesecih
Najmlajši so se okužbam dihal, ki so sicer pogostejše v zimskih mesecih, v pretekli sezoni ob vseh zaščitnih ukrepih za zajezitev koronavirusa uspeli izogniti.

Zakaj shujševalne diete ne delujejo? Zaradi teh treh težav…
Obstajajo kar tri glavne težave s popularnimi shujševalnimi programi, ki se vse pojavljajo zato, ker programi ne sledijo ugotovitvam dietetične znanosti.

Matjaž Jereb: Do konca meseca pričakujemo do 400 covidnih bolnikov samo na navadnih oddelkih
V slovenskih bolnišnicah do konca meseca pričakujejo 350 do 400 covidnih bolnikov na navadnih oddelkih in do 130 ali 140 bolnikov na intenzivni negi, je pojasnil Matjaž Jereb z Infekcijske klinike UKC Ljubljana.

Komaj je praznoval 18. rojstni dan, vzel ga je covid-19, bil je necepljen, s prekomerno telesno težo ...
V Avstriji so v nedeljo zabeležili najmlajšo žrtev covid-19 doslej. V bolnišnici v Linzu je umrl necepljen 18-letnik s pridruženimi boleznimi, ki se je prav tako srečeval s prekomerno težo.

Blaž pod nujno s helikopterjem v Ljubljano, kjer so mu odkrili tumor
Dva meseca je imel deček, ko so njegovim staršem sporočili žalostno novico, da ima hudo bolezen. Moral je prestati poseg, s katerim so mu iz telesa odstranili polkilogramsko maligno tvorbo.

Zvezdnica razkrila, da se je pri 15 letih odločila za splav
Pred odločitvijo se je posvetovala s staršema.

VIDEO: Po covidu: Težka izkušnja Jožeta Kosma

Kdo je bolje zaščiten - preboleli ali cepljeni?
Tako cepljeni kot preboleli so do neke mere zaščiteni, le da eni bolj proti težjemu poteku bolezni ob ponovni okužbi, drugi pa pred okužbo samo.

V četrtem valu mladost ni več upravičen razlog za necepljenje
V Sloveniji se trenutno lahko cepijo vsi nad 12. letom. Po uvodnih raziskavah so cepiva učinkovita tudi pri mlajših.

Beović: Veljavnosti covidnega potrdila v primeru cepljenja ni smiselno omejevati
Vodja svetovalne skupine za cepljenje in predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je v izjavi za medije glede veljavnosti digitalnega covidnega potrdila o pogoju cepljenosti povedala, da se ji zdi smiselno, da ne omejujemo veljavnosti trajanja, tako kot to omejujemo pri prebolevnosti. Veljavnost pa se lahko spremeni glede na nove ugotovitve.

Demenca – tiha epidemija sodobnega časa
Mesec september je na pobudo Alzheimer's Disease International že vse od leta 2011 svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni. V tem času po vsem svetu potekajo dejavnosti ozaveščanja javnosti o demenci, ki je tiha epidemija sodobnega časa. Letošnja tema je pravočasna diagnoza, saj ravno pravočasno prepoznavanje znakov demence, diagnoza, ustrezno zdravljenje in način življenja pripomorejo k večji kakovosti življenja bolnikov in njihovih svojcev. Tudi Pošta Slovenije se letos pridružuje skrbi za eno najbolj ranljivih družbenih skupin. V sodelovanju z Združenjem Spominčica – Alzheimer Slovenija bo izvedla vrsto aktivnosti, katerih namen je ozaveščanje slovenske javnosti o demenci in zmanjševanje stigme demence, ki je v naši družbi še vedno zelo prisotna. Poleg tega bo Pošta Slovenije skupaj s Spominčico preko različnih gradiv informirala zaposlene Pošte o tej težki in pogosto prezrti bolezni.
Trenutno
15 °C
Delno oblačno
petek, 25. 4
Deževno
sobota, 26. 4
Deževno
nedelja, 27. 4
Deževno
7-dnevni obeti