Bodite pozorni na znake, ki kažejo osamljenost starejših
Ljudje, ki postajajo bolj osamljeni s staranjem, običajno kažejo 10 subtilnih vedenj, pravijo psihologi.

»Osamljenost ni samo občutek - je sporočilo iz vaših možganov, podobno kot lakota ali žeja, ki opozarja, da vam nekaj manjka,« pojasnjuje dr. Ernesta Lira de la Rosa, psihologinja pri Hope for Depression Research Foundation, in doda: »Ko se počutimo osamljene, lahko naše telo reagira, kot da je pod stresom, in sprošča hormon kortizol, ki nam čez čas lahko tudi škodi.«
Raziskava zdravnika Viveka Murthyja iz leta 2023 je celo pokazala, da sta odtujenost in izločenost iz družbe prav tako nevarni kot 15 cigaret na dan, celo bolj kot premalo gibanja in debelost. Veliko huje je seveda s staranjem, ko ne hodimo več v službo, prijatelji so že umrli, sorodniki odšli ... takrat osamljenost postane zares huda.
A v resnici je simptome hude osamljenosti težko opaziti, saj lahko nekdo deluje povsem srečen, čeprav je večino časa zelo osamljen. Tukaj je 10 subtilnih pozoril, da ljudje postajajo osamljeni s staranjem.
Preberite tudi:
- Kaj pomeni, če ste sanjali o avanturi z neznancem?
- Vez med mamo in hčerko je močnejša kot vsi drugi odnosi
- Zakaj starši lažejo otrokom?
1. Povečana odvisnost od tehnologije
Tehnologija lahko spodbuja povezovanje, a hkrati tudi osamljenost. Pretirana uporaba digitalne komunikacije lahko nadomesti pomembnejše osebne stike iz oči v oči. Ljudje poskušajo zapolniti praznino, vendar lahko kljub pogostemu pošiljanju sporočil in telefonskim klicem še vedno čutijo osamljenost. Tako na primer lahko opazite upokojenca, ki vse pogosteje objavlja na Facebooku ali vsakodnevno piše družini, to je zagotovo opozorilo, da pogreša pristen stik.
2. Pretirano gledanje televizije
Družbena omrežja in telefoni niso edine naprave, s katerimi se osamljeni ljudje vse bolj ukvarjajo. Televizija ali hobiji lahko postanejo možnost za krajšanje časa, ne da bi se oseba zares soočila s svojimi čustvenimi potrebami.

3. Pretirana nostalgija
Obujanje spominov je prijetno, vendar lahko pogosti pogovori o preteklosti nakazujejo, da oseba raje živi v spominih kot v sedanjosti. Če se nekdo počuti osamljenega, lahko v preteklosti najde uteho in pogosto podoživlja obdobja, ko je imel bogatejše socialne odnose. Da bi lažje prenesel izolacijo v sedanjosti, se osredotoča na spomine na boljše čase.
4. Pogosto pritoževanje nad manjšimi zdravstvenimi težavami
Včasih bolečine in utrujenost niso le fizične narave, temveč prikrita prošnja za pozornost. »Fizične težave lahko včasih prikrijejo čustveno bolečino ali služijo za iskanje skrbi in pozornosti,« pojasnjuje dr. Ernesta Lira de la Rosa. Na primer, starejša oseba lahko pogosto omeni, da se počuti utrujeno ali da je v bolečinah, saj s tem sproži pogovor in se počuti manj osamljeno.
5. Nenadno zanimanje za pogovor s tujci
Pogovori s poštarjem ali naključnimi znanci niso nenavadni, a če postanejo pogostejši in nenadni, lahko kažejo na globlji občutek osamljenosti. Površinski pogovori se lahko zdijo kot rešilna bilka, kadar primanjkuje globljih odnosov.
6. Spremembe v prehranjevalnih navadah
Če opazite, da vaš bližnji nenadoma je preveč ali premalo, lahko razlog tiči tudi v občutku izolacije. Hrana lahko postane vir tolažbe ali nadzora v odsotnosti socialnih interakcij.

7. Ne prosijo za pomoč
Starejši osamljeni ljudje se pogosto izogibajo prošnjam za pomoč, saj se bojijo, da bi s tem obremenjevali druge. Zaradi ponosa se morda ne želijo obrniti na druge, tudi če pomoč potrebujejo. S tem se še bolj izolirajo, saj raje vse opravijo sami, tudi če to negativno vpliva na njihovo dobro.
8. Pretirana navezanost na hišne ljubljenčke in predmete
Hišni ljubljenčki so pomemben del družine, a če oseba začne govoriti o svojem psu, kot da je človek, ali preživlja ure ob pregledovanju starih fotografij, je to lahko znamenje čustvene praznine. »Hišni ljubljenčki ali sentimentalni predmeti lahko zapolnijo praznino, ki jo pustijo odsotni človeški stiki,« pojasnjuje psihologinja.

9. Izguba interesa za hobije
Na to lahko kaže tudi, da ima ljubiteljski vrtičkar neurejen vrt ali da knjižni molj že dolgo ni prebral nobene knjige. Osamljenost lahko privede do izgube smisla, kar povzroči nezanimanje za aktivnosti, ki so osebo nekoč veselile. To še dodatno okrepi občutek izolacije in osamljenosti.
10. Prekomerna ustrežljivost in ugajanje drugim
Ljudje lahko postanejo preveč ustrežljivi, ker se bojijo izgubiti še tisti kanček povezave, ki ga imajo. »Bojijo se zavrnitve, zato raje ugajajo drugim, namesto da bi izrazili svoje potrebe,« pojasni dr. Ernesta Lira de la Rosa.
Kaj lahko storite za osamljeno osebo?
Najbolje je, da jih spodbudite k vključitvi v skupnost ali aktivnosti, ki jih veselijo. »Skupinske dejavnosti omogočajo naravno povezovanje brez pritiska po individualnih interakcijah,« pravi psihologinja in doda: »Pridružitev bralnemu klubu, vrtnarski skupini ali pohodniškemu krožku lahko ljudem da razlog za redno druženje in postopno grajenje odnosov.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se