© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ocena Zlatka Zahovića
Čas branja 3 min.

To so krivci za katastrofalno sezono Maribora – Kaj pa zdaj?


Dejan Mitrović
31. 5. 2026, 13.07
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če vprašate Zlatka Zahovića, potem za katastrofalno sezono Maribora niso krivi ne turški investitorji ne trenerji in ne igralci.

zahovic za svet24.jpg
Jure Banfi / alesfevzer.com
Zlatko Zahović

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Ekspresen izpad iz Evrope na prvi oviri. Skorajda sramoten izpad iz pokala v šestnajstini finala proti drugoligašu Brinju. In več kot sramotno peto mesto na prvenstveni lestvici, s kar 21 točkami zaostanka za državnim prvakom Celjem. To je izkupiček Maribora v letošnji sezoni. Slabše skorajda ne gre.

Kdo je kriv? Navijači so besni, zahtevajo glave. Viole so na večnem derbiju z Olimpijo prekinile tekmo in vijoličastim pridelale poraz za zeleno mizo z 0:3, ob tem pa še 30 tisoč evrov kazni (najvišja možna denarna kazen) in pet tekem pred praznimi tribunami. Epizoda Acuna Ilicalija v Ljudskem vrtu je vsaj za zdaj izjemno neuspešna, toda če vprašate Zlatka Zahovića, tvorca največjih uspehov v zgodovini štajerskega ponosa, je vse skupaj logično. In pričakovano.

Prst krivde pa popularni 'Zaho' ni uperil v Turke. »Sezona je bila takšna, kot je bila, ker Maribor še vedno ni sprejel lastnika in ga bo zelo težko sprejel. Iz družbenega kapitala v privatnega. Zelo težko to sprejme. Zelo težko je razložiti prihod tujega kapitala in investitorjev na način, na katerega so prišli. Kajti v Mariboru zdaj obstajata dva kluba. En klub je lastnik, drugi klub pa so ljudje, ki so pripeljali do propada Maribora in s tem do lastnika. In ti še vedno živijo v klubu. To je enako, kot da bi vam jaz prodal stanovanje, živel pa bi še naprej v dnevni sobi. Ne razumem tega, ampak oni že vedo, kaj in kako. Želim jim, da se zavedajo, ne samo investitorji, ampak tudi domačini, ljudje, ki so pripeljali do tega podpisa, za katerega sem rekel, da je zgodovinska napaka, da je vseeno klub nad njimi. Da se pogledajo v ogledalo in rečejo – dovolj je,« je v intervjuju za Ekipo povedal najboljši strelec v zgodovini slovenske reprezentance.

»Ko so Turki prišli v klub, so jih ljudje, ki so že bili v klubu in ki so imeli interes, branili. Problem Turkov niso bili rezultati. Ko so Turki nehali plačevati, so ti isti ljudje, ki so jih prej branili, začeli delati proti njim. Se pravi ni bil problem rezultat. Na koncu ugotoviš, da rezultat ni prioriteta. Ti isti ljudje, ki so jih tako branili, navkljub slabim rezultatom, so takoj, ko so Turki nehali plačevati, začeli delati proti njim. Se pravi to nima nikakršne zveze s športom. Po eni strani to razumem, ampak mislim, da se morajo tisti, ki so ostali v klubu, vprašati: 'Ali mene klub še potrebuje ali ne?'« pravi Zahović.

acun ilicali.jpg
alesfevzer.com
Prvi mož NK Maribor Acun Ilicali.

Ljudem se je 'odpeljalo'

In dodaja: »Govorim o ljudeh, s katerimi sem dolga leta delal. In so bili krasni sodelavci. A ljudem se je 'odpeljalo'. Od slave in še od česa. Preprosto je potreben 'reset'. Saj to je življenjsko. Verjetno se je tudi meni to kdaj zgodilo. Ampak zaradi tega trpi Maribor. 'Reset'. Če imaš kapaciteto priti v ligo prvakov in narediti vse te uspehe, potem moraš zdaj narediti 'reset'. Imaš dolžnost do kluba, da rečeš 'čakaj malo, jaz sem tukaj breme'," je dejal. In zaključil: »Rešitev za Maribor morajo videti tisti ljudje, ki so v klubu. Ne jaz. Prva rešitev je, da pustijo, tako, kot sta to storila Celje in Olimpija, da odloča lastnik. Kar tudi bo! Vse, kar lahko oni storijo znotraj kluba – in to delajo zelo dobro – je, da mečejo polena pod noge. Celje ima svoje ljudi, Olimpija ima svoje ljudi. Celje je dvakrat prišlo v konferenčno ligo, Olimpija prav tako. S tujim kapitalom. Pri nas pa končamo sezono oktobra … Stvari so jasne. Znotraj kluba se morajo rešiti stvari. Ker trenutno, kot stojijo stvari, lahko pride kdorkoli hoče, pa bo dobil polena pod noge.«

In kako zdaj naprej? Vse glasnejše so govorice o tem, da bo Acun Ilicali sicer ostal 'lastnik' Maribora, a da bo dodobra prevetril pisarne v Ljudskem vrtu. Dozdajšnji vodja nogometnih operacij Cem Basgül se poslavlja, turški medijski mogotec pa naj bi v nadaljevanju stavil na slovenske ljudi, ki naj bi vodile vijoličasti klub. V teh govoricah se zelo glasno pojavljata tudi Zlatko Zahović in Miran Pavlin, ki bi kot zelo izkušena funkcionarja zagotovo Štajerce vsaj približala spet vrhu slovenskega klubskega nogometa.

Preberite še

Pod Kalvarijo čakajo na nove informacije, ki bodo morale priti kmalu, kajti čeprav se je aktualna sezona šele dobro končala, je pred vrati že nova, Maribor pa trenutno nima ne trenerja, ne športnega direktorja, ne vodje nogometnih operacij, tudi članskih igralcev pa je ostalo bolj malo …

Svet24

Kjer je šport doma

Dnevni izbor najnovejših rezultatov, tekem in zgodb iz sveta športa, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.