Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Ultrazvok: neboleča, varna in hitra preiskava za vaše zdravje


NYD
22. 11. 2023, 12.42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Včasih je najpametneje, da sami naredimo korak naprej in prevzamemo nadzor nad svojim zdravjem. V teh trenutkih, ko dvomi in negotovosti zavladajo, lahko ultrazvok postane vaš najzvestejši sopotnik. Gre za preprosto, nebolečo in informativno preiskavo, ki vam lahko prinese mir in odgovore. Ugotovite, kako lahko ultrazvok izboljša vaše razumevanje vašega zdravja in zmanjša dvome.

Ultrazvok
NYD Klinika
Ultrazvok

Začetki uporabe ultrazvoka v medicini segajo v leto 1940, in od takrat je postal ključen pri odkrivanju telesnih težav. Kljub temu se mnogi ljudje ob omembi ultrazvoka še vedno ustrašijo, saj mislijo, da gre za bolečo in škodljivo preiskavo. Vendar to ni res, zato ni razloga za skrbi. Da bi vam olajšali pripravo na ultrazvok, smo pripravili nekaj koristnih informacij.

Kaj je ultrazvok in kako deluje?

Ultrazvok je zvok, ki ga človeško uho ne zazna zaradi njegove visoke frekvence, višje od 20 kHz. Pri ultrazvoku se uporablja slikovna tehnika, imenovana ultrasonografija, ki omogoča vizualizacijo različnih tkiv v telesu. Ultrazvočni aparati oddajajo ultrazvočne valove skozi posebno sondo, ki jih nato sprejemajo in pretvarjajo v slike tkiv na zaslonu. Ta tehnika nam omogoča odkrivanje morebitnih patologij ali poškodb.

Gibanje krvi skozi arterije in vene lahko tudi izmerimo z uporabo doplerskih ultrazvočnih metod, ki nam pomagajo oceniti pretok krvi v telesu. Ultrazvok ne škoduje telesu, saj ne vsebuje škodljivega sevanja, kar ga dela popolnoma varno metodo diagnostike.

Ni razloga za strah

Ultrazvok velja za popolnoma neinvazivno in nebolečo terapevtsko in diagnostično preiskavo. Z njim lahko ugotavljamo vzroke bolečin, preverjamo zdravje organov ter sledimo razvoju bolezni in učinkom zdravljenja. To preiskavo lahko opravi specialist gastroenterolog ali radiolog. Ultrazvok trebuha, na primer, je popolnoma neboleč in neinvaziven terapevtski in diagnostični postopek, ki lahko preverja zdravje trebušnih organov in pravočasno odkrije morebitne bolezenske spremembe. Priporočljiv je tudi kot preventivna preiskava, saj ne zahteva posebnih priprav in je izredno hitra.

Ultrazvok se uporablja v medicini na različnih področjih in je ključen pri diagnostičnih in terapevtskih postopkih. Ne škoduje telesu in je izjemno učinkovit pri odkrivanju različnih bolezni. Različne vrste ultrazvočnih preiskav omogočajo oceno zdravja različnih organov, vključno z dojkami, trebušnimi organi, arterijami in venami, vratom in ščitnico, ter tudi srcem.

Katere ultrazvočne preiskave poznamo pri nas?

Ultrazvok je nepogrešljiv pri diagnosticiranju različnih težav in se uporablja kot samostojna ali dopolnilna metoda pregleda. Opravljamo lahko mnogo različnih preiskav, kot so ultrazvok dojk za odkrivanje sprememb v tkivu dojk, ultrazvok trebušnih organov za pregled notranjih organov, ultrazvok arterij in ven za preverjanje zdravja ožilja, ultrazvok vratu in ščitnice za odkrivanje sprememb v mehkih tkivih vratu, ter ultrazvok srca za oceno delovanja srca in zaklopk.

Za ohranjanje svojega zdravja je pomembno, da redno opravljate te preiskave, saj vam lahko pomagajo odkriti morebitne težave v zgodnjih fazah in omogočijo učinkovito zdravljenje. Ne oklevajte, če vam zdravnik priporoči ultrazvok, saj gre za varno in neboleče sredstvo za skrb za vaše zdravje. Preprečitev je vedno boljša od zdravljenja, zato ne odlašajte s preiskavami in ohranjanjem svojega zdravja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.