Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Kako se znebiti bramorja na vrtu?


Metrob
28. 3. 2024, 12.31
Posodobljeno
29. 03. 2024 · 12:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kaj storiti, ko naš skrbno negovan košček zelenega raja napade nepovabljen gost – bramor? Ta majhen, a vztrajen škodljivec lahko hitro pomeni veliko težavo še za tako izkušenega vrtičkarja.

kako-se-znebiti-bramorja-na-vrtu.png
metrob.si
Kako se znebiti bramorja na vrtu?

V nadaljevanju preverite vsa dejstva o bramorju in nasvete, kako se ga znebiti na naravi prijazen način!

Bramor - majhen škodljivec z velikim apetitom

Bramor, nepridiprav, ki spada med kobilice dolgotipalčnice, predstavlja edinstvenega škodljivca v vrtovih. Za razliko od tipičnih kobilic, bramor ne skače in ne leti, ampak je prilagojen za življenje pod zemljo.

V zemlji si izkoplje sistem podzemnih rovov, ki večinoma potekajo tik pod površjem, nekateri pa se odcepijo in potekajo navpično navzdol do nekaj metrov globoko, kjer se končajo z manjšimi kamricami za odlaganje jajčec.

Bramor se prehranjuje z nevretenčarji (deževniki) in drugimi talnimi organizmi, a posebno škodo povzroča mladim sadikam kulturnih rastlin.

bramor-kaj-je-kako-ga-prepoznati.jpg
metrob.si
Kako prepoznati bramorja?

Njegova škodljivost se pokaže predvsem spomladi, ko obgrizuje mlade sadike, predvsem na predelu stika stebla in korenin, kar lahko privede do venenja in propada rastline.

Čeprav je škoda včasih minimalna in rastlina ne propade, se zaradi nje rast in razvoj rastline upočasni. Zanimivo je, da se tekom razvoja bramorjeva prehrana spreminja, zaradi česar je v drugi polovici rastne sezone na vrtu z njim manj težav.

Za ljubitelje vrtnarjenja je ključnega pomena, da te škodljivce prepoznajo in ustrezno ukrepajo.

Znebite se ga na okolju prijazen način

V boju proti bramorju je pomembno, da izberemo metode, ki so prijazne tako do naših rastlin (in posledično hrane, ki jo zaužijemo) kot do okolja.

Ta škodljivec, ki se prehranjuje z rastlinami in povzroča škodo v tleh, zlasti v tistih, gnojenih s hlevskim gnojem, ustvarja razbrazdane grede, nagrizene korenine in gomolje.Težave z bramorjem so še posebej izrazite, ko zvleče mlade rastlinice v tla.

Naravi prijazen način za njegovo zatiranje je uporaba entomopatogenih ogorčic, ki jih je v vrt potrebno dodati predvsem v jesenskem in spomladanskem času.

Entomopatogene ogorčice - naravni sovražniki bramorja

Entomopatogene ogorčice so naravni sovražniki bramorja in delujejo kot biološki insekticid, ki lahko varno in učinkovito zmanjša populacijo škodljivcev na vrtu.

Delujejo tako, da v bramorja vstopijo skozi različne naravne odprtine in vanj sprostijo simbiontsko bakterijo, ki škodljivca ubije. Po opravljenem delu ogorčice nadaljujejo svoj cikel, kar pripomore k nadzoru populacije bramorja na naravi prijazen način.

Nanašanje 

Najboljši čas za nanašanje ogorčic je spomladi ali zgodaj poleti, ko se začnejo pojavljati prvi bramorji. Pomembno je, da se z zatiranjem začne dovolj zgodaj, saj lahko tako preprečimo večjo invazijo in zaščitimo svoje rastline skozi celotno sezono.

Ogorčice lahko na vrt zanesemo s pomočjo zalivanja ali škropljenja. Idealno je, da to storimo v večernih urah ali v oblačnem vremenu, saj premočna svetloba in vročina entomopatogenim ogorčicam lahko škodujeta.

Ključnega pomena je, da se ob tem ohranja vlažnost tal, saj entomopatogene ogorčice v suhi zemlji hitreje poginejo. Za dolgoročno uspešnost pri zatiranju bramorja je ogorčice priporočljivo nanašati dvakrat letno in tri leta zapored, kar ustreza življenjski dobi bramorja.

Nanos entomopatogenih ogorčic, ki jih lahko najdete v izdelku nemastar v specializirani trgovini Metrob, predstavlja inovativen in naravi prijazen pristop k varovanju naših vrtov pred škodljivci.

Nemastar – vaša rešitev v boju proti bramorju

Nemastar je naravni pripravek, ki vsebuje entomopatogene ogorčice vrste Steinernema carpocapsae, in je posebej zasnovan za učinkovito zatiranje škodljivcev kot so bramor, palmov vrtač, palmov rilčkar, sovke in mnoge druge.

Ta izdelek je popolnoma varen za ljudi, ne zahteva karence in je zato idealen za uporabo na že zasajenih vrtovih. Nemastar se aplicira v tla, kjer ogorčice aktivno iščejo in uničujejo škodljivce, pri čemer ne škodujejo rastlinam, ljudem ali okolju.

Entomopatogene-ogorcice-nematode.jpg
metrob.si
Entomopatogene ogorčice nematode

Optimalni čas za aplikacijo je, ko temperatura tal preseže 12°C, kar je običajno v spomladanskih ali zgodaj poletnih mesecih. Nemastar se lahko aplicira s pomočjo ročne zalivalke, pršilke ali namakalnega sistema.

Dodatni ukrepi za zaščito vrta

Čeprav so entomopatogene ogorčice učinkovit način za zatiranje bramorjev, ne smemo zanemariti tudi drugih preventivnih ukrepov.

Za preprečevanje škode obstaja več naravnih in ekoloških metod:

  • Rahljanje zemlje uničuje rove bramorja in s tem omejuje njegovo zmožnost preživetja.
  • Iskanje rovov in gnezd (poiskati je treba rove in gnezdilnice bramorja ter jih zaliti z vrelo vodo, kar jih uniči).
  • Uporaba vratičevega čaja, brorge ali prevrelke, saj te naravne snovi škodujejo bramorju in se lahko uporabljajo za zalivanje rovov.
  • Zalivanje rovov z ribjim oljem, saj bramorja odvrača neprijeten vonj.
  • Uporaba zelišč
  • Pasti z lončki (lončke zakopljemo do roba v zemljo in jih napolnimo z vodo. Bramorji se med nočnim sprehodom ujamejo v past).
  • Zimski lov na bramorja z vabo (uporaba svežega hlevskega gnoja kot vabe, ki se oktobra zakoplje v jamo in v februarju uniči, s čimer se zmanjša število prezimujčih bramorjev).

Entomopatogene ogorčice ponujajo varno, učinkovito in okolju prijazno rešitev, ki pomaga ohranjati zdravje naših rastlin in okolja. S pravilnim nanosom in skupaj z drugimi preventivnimi ukrepi lahko uživamo v bujnih in zdravih vrtovih, brez skrbi za škodo, ki bi jo lahko povzročili bramorji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.