Kako med vročinskim valom pravilno zalivati trato
Z vedno pogostejšimi vročinskimi valov postaja lepo urejena trata sredi vrta vedno težje dosegljiva želja. Dolgotrajne visoke temperature in suša ne delujejo v prid vitalnosti trave in v takih razmerah običajna pravila zalivanja ne zadostujejo več. Kako pa lahko zalivate pravilno?

Ko se temperature dvignejo nad 35 stopinj Celzija in dež izostane več tednov, trata hitro izgubi svojo svežo zeleno barvo. Vročinski val in suša pa ne prizadeneta le videza – trata v tem času vstopi v stanje stresa. Da jo ohranimo zdravo, so potrebni prilagojeni ukrepi, predvsem pravilno zalivanje. Če želimo, da se trata po vročinskem valu čim prej obnovi, jo je treba zalivati drugače kot običajno. V nadaljevanju povzemamo ključne napotke, ki temeljijo na strokovnih priporočilih za nego trate v izrednih poletnih razmerah.
PREBERITE TUDI:
Zalivamo zgodaj zjutraj, še pred soncem
V času ekstremne vročine je najboljši čas za zalivanje med 5. in 7. uro zjutraj, ko so tla še hladna. Voda ima takrat največ možnosti, da prodre v globlje plasti tal in doseže korenine, še preden začne izhlapevati.
Zalivanje pozno popoldne ali zvečer se v času vročinskega vala odsvetuje – tla ostanejo topla, izhlapevanje je še vedno visoko, na listih pa se lahko zadrži vlaga, ki spodbuja glivične bolezni.

Nikoli ne zalivamo opoldne, da ne pride do ožigov
Če trato zalivamo sredi dneva, ko je sonce najmočnejše, naredimo več škode kot koristi. Kapljice vode na travnih bilkah lahko delujejo kot leče in povzročijo ožige, poleg tega pa večina vode izhlapi, preden prodre v tla.
Zalivanje naj bo torej izključno res jutranje.

Zalijemo globoko, a redkeje – vsaj vsak drugi dan
Vročinski val izsuši zgornje plasti tal izredno hitro, zato je ključno, da voda doseže vsaj 15 cm globoko. To pomeni zalivanje z vsaj 10 do 15 litri na kvadratni meter naenkrat. Boljše je redkejše, a temeljito zalivanje, kot vsak dan po malo, saj plitvo zalivanje spodbuja rast plitvega koreninskega sistema, ki je bolj občutljiv za sušo.
Ko so tla zbita in razpokana, zalivamo postopoma
Če je zemlja že močno suha, enkratno zalivanje ne bo učinkovito. Voda bo kar odtekla po površini. Takrat trato zalijemo v več krajših intervalih – zalivamo, počakamo, nato ponovno zalijemo, da omogočimo počasno vpijanje.
Vročina ni čas za košnjo ali gnojenje
Vročinski val ni čas za običajna opravila na trati. Ne gnojimo – dodatna hranila v tem času le obremenijo trato. Prav tako ne kosimo preveč nizko – višja trava (5–6 cm) bolje ščiti tla pred soncem in zmanjšuje izhlapevanje vode.
Upoštevajte omejitve porabe vode in poiščite alternativne rešitve

V času vročinskega vala in daljše suše lokalne oblasti pogosto uvedejo prepoved uporabe pitne vode za zalivanje trate. Preden zalivate, preverite torej lokalne predpise – kršitev lahko pomeni kazen ali dodatne stroške.
Če je zalivanje omejeno, lahko trato zaščitite na druge načine:
- Prenehajte s košnjo, da bo senca višje trave zadrževala vlago.
- Po možnosti jo zasenčite z vrtnarskimi senčniki ali tekstilom, zlasti na izpostavljenih mestih.
- Uporabite deževnico, če jo imate shranjeno, ali pa s posodo prestrezajte vodo iz klimatskih naprav.
- Trato ne hodite ali obremenjujte z vrtno opremo – stisnjena tla še hitreje izgubijo vlago.
Kaj pa, če trata rumeni?

Vročinski val pogosto povzroči, da trata porumeni ali izgleda »opečena«. To še ne pomeni, da je odmrl koreninski sistem. Trava pogosto preide v poletno mirovanje in se po ohladitvi in padavinah sama obnovi. Zato kar brez panike, sledite našim navodilom in ko se bodo temperature spet znižale in bo sledilo deževno obdobje, se bo dobro vzdrževana trata hitro obnovila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se